Akt erekcyjny pod spalarnię odpadów – Port Czystej Energii w Gdańsku. Niełatwo oprzeć się wrażeniu, że niektóre pomorskie samorządy nie potrafią odpowiednio wykorzystać setek milionów złotych przyznawanych za pośrednictwem NFOŚiGW. Ze spalarni nie zamierzają (na razie) korzystać m.in. Gdynia i Sopot; to kolejny symptom, że Trójmiasto jest krainą antymuszkieterów

Fot. Kazimierz Netka.

W Gdańsku za około 3 lata niektóre śmieci będą używane do produkcji prądu i ciepła. Trwa budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych

Fot. Kazimierz Netka.

Okoliczności związane z budową spalarni odpadów w Gdańsku wywołuje wrażenie, że Trójmiasto jest krainą antymuszkieterów – czyli nie ma tu idei: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. W sumie, warto i trzeba województwo pomorskie chwalić. W Gdańsku powstaje bowiem samorządowa fabryka przerobu śmieci na prąd i ciepło. Koszt jej budowy wyniesie setki milionów złotych, a wsparcia udzielają m.in. Unia Europejska oraz instytucja państwowa: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ZTPOK) to konieczność, by spełnić unijne normy w zakresie gospodarowania odpadami i wykorzystywać tę ich część, której nie da się zutylizować w innych sposób.

W Europie istnieje prawie 500 spalarni, a zapotrzebowanie na frakcję tzw. energetyczną odpadów komunalnych, jest duże. Niektóre kraje takie odpady importują. Na razie nie jest brany pod uwagę (oficjalnie) dostarczania palnych odpadów m.in. z Gdyni i Sopotu do gdańskiej spalarni. Być może miasta te zechcą eksportować tego rodzaju pozostałości – do spalarni np. do w Skandynawii; może wyjdzie im taniej.

A na jakim etapie jest budowa takiej przetwórni śmieci na prąd i ciepło w Pomorskiem? W piątek wmurowano akt erekcyjny na terenie powstającego już,  zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku – Port Czystej Energii.

Oto komunikat, który przekazała nam Dorota Tanaś-Michalak – Specjalista ds. promocji i edukacji w spółce Port Czystej Energii:

Kamień węgielny pod budowę gdańskiej spalarni wmurowany

W piątek, 18 grudnia 2020 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych – Port Czystej Energii. Tym samym uroczyście zainaugurowano etap prac budowlanych. Oddanie instalacji do eksploatacji przewidziane jest na koniec 2023 roku.

Fot. Kazimierz Netka.

Prace ziemne na terenie budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych rozpoczęły się już w lipcu tego roku. Kilka dni temu wylany został fundament pod bunkier instalacji, gdzie właśnie 18 grudnia wmurowano symboliczny kamień węgielny.

Fot. Kazimierz Netka.

Akt erekcyjny podpisany został m.in. przez Dariusza Drelicha, wojewodę pomorskiego, Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Józefa Sarnowskiego, członka zarządu województwa pomorskiego oraz Piotra Grzelaka, zastępcę prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Fot. Kazimierz Netka.

– Kamień węgielny to kluczowy moment na każdej budowie. Ta inwestycja to dowód również na to, że myślimy partnersko, bo to projekt nie tylko Miasta Gdańska, ale także 34 gmin w regionie. To ważne ogniwo w zakończeniu łańcucha przetwarzania odpadów. Brakowało nam już tylko możliwości zagospodarowania frakcji tej najtrudniejszej, z której przy obróbce możemy uzyskać energię i ciepło. Dziękuję także za wsparcie Pana Wojewody – powiedziała na uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Ilość odpadów się nie zmniejsza i są frakcje, których nie można zagospodarować czy przekształcić inaczej, niż właśnie w takiej instalacji – zauważył w swoim przemówieniu wojewoda Dariusz Drelich. – To jest bardzo ważne, że za trzy lata ten obiekt zostanie wykorzystany do tego, aby gospodarkę odpadami można było w bardzo racjonalny sposób prowadzić. Bardzo mnie cieszy, że udało się te wszystkie plany zrealizować – dodaje.

Fot. Kazimierz Netka.

– W imieniu Komisji Europejskiej, która od szesnastu lat jest partnerem Polski w programowaniu inwestycji unijnych, chciałbym życzyć beneficjentowi i Miastu Gdańsk, powodzenia w realizacji tego Projektu. Jest on ogromnie ważny dla Pomorza i mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się na otwarciu tej inwestycji – powiedział w nagranym specjalnie na uroczystość wystąpieniu ambasador Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W trakcie uroczystości został również odczytany list z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierowany do Zarządu Spółki Port Czystej Energii.

– Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych da gwarancję całkowitego bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Nie mam wątpliwości, że tego typu instalacje są w Polsce potrzebne, a wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów nienadających się do recyklingu wpisuje się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym – napisał Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Fot. Kazimierz Netka.

W swoim wystąpieniu transmitowanym podczas uroczystości, na istotną rzecz zwrócił uwagę Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii.

– To co ważne to również ilość energii, która powstanie w naszym zakładzie. Rocznie zostanie wyprodukowanych 109 GWh energii elektrycznej. W tym samym czasie, powstanie 509 TJ ciepła, które zimą zasili około 20 tysięcy gospodarstw domowych położonych w południowych dzielnicach Gdańska, a latem nawet do 70 tysięcy gospodarstw domowych – dodaje.

Fot. Kazimierz Netka.

Ze względu na panującą epidemię udział bezpośredni gości ograniczono do minimum, a całe wydarzenie transmitowane było przez portal gdansk.pl, gdzie można zobaczyć relację z uroczystości

Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych

Nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Odpady energetyczne to np. zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, czy folie po słodyczach, nabiale, itp. Ciepło i  energia elektryczna z odpadów  są energią zieloną, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie tradycyjnych, kopalnych źródeł energii, a stosowana technologia pozwala bardzo skutecznie ograniczać emisję spalin do powietrza. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (dawniej RIPOK). Realizacja Projektu jest ostatnim, brakującym ogniwem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie pomorskim, umożliwiającym jego optymalizację. Wartość inwestycji wynosi ponad 565 mln zł netto, z czego blisko 271 mln zł pokrywa bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostała kwota pochodzi z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW. Gdańska instalacja jest budowana i będzie eksploatowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez konsorcjum firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Dalkia Wastenergy. W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Oddanie do użytkowania ZTPO planowane jest na koniec 2023 roku – poinformowała Dorota Tanaś-Michalak – Specjalista ds. promocji i edukacji w spółce Port Czystej Energii.

Fot. Kazimierz Netka.

W Europie funkcjonuje około 500 spalarni czyli zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych. W Pomorskiem powstaje rocznie około 270 000 ton frakcji palnej odpadów komunalnych – mówił prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej. Gdańska spalarnia jest gotowa rocznie przekształcić 160 000 ton. Pozostaje więc jeszcze ponad 100 000 ton do zagospodarowania. Mogą jeszcze powstać dwie mniejsze spalarnie w Pomorskiem.

Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku powstaje przy Zakładzie Utylizacyjnym – w Szadółkach.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *