ABW, MON i NASK będą realizować nową Strategię Cyberbezpieczeństwa RP

Fot. PAP/S. Leszczyński

Podpisaną przez premiera Mateusza Morawieckiego Strategię Cyberbezpieczeństwa na lata 2019-2024 będą realizować trzy krajowe zespoły specjalistów skupione wokół Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
„Można powiedzieć, że wchodzimy w kolejny etap podnoszenia naszego bezpieczeństwa cybernetycznego” – stwierdził minister cyfryzacji Marek Zagórski, informując o zakończeniu prac nad Strategią podczas 5. Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Katowicach (29-30 października 2019 r.).

Strategia Cyberbezpieczeństwa na lata 2019 – 2024 będzie koordynowana przez pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa za pośrednictwem trzech krajowych zespołów CSIRT (ang. Computer Security Incident Response Team – Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego).

Te zespoły to: CSIRT GOV w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, CSIRT MON w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz CSIRT NASK w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

Podstawowe cele rządowej Strategii Cyberbezpieczeństwa Polski na najbliższe pięć lat to zwiększenie poziomu odporności sieci i systemów teleinformatycznych administracji publicznej oraz sektora prywatnego. Strategia zakłada, że okresowe testy i audyty cyberbezpieczeństwa mają weryfikować skuteczność wdrożonych systemów.

„Musimy podnosić zdolności obronne w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno wzmocnienia instytucji publicznych, jak też sektora prywatnego. Bardzo wiele zależy od firm, które prowadzą działalność w Polsce oraz bezpieczeństwa ich systemów” – zaznaczył minister Zagórski.

Według niego, Strategia Cyberbezpieczeństwa będzie realizowana między innymi przez podnoszenie świadomości obywateli oraz kompetencji służb.

Jednym z założeń programu jest też zaangażowanie polskich firm do budowy rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Kluczowa będzie też współpraca z partnerami zagranicznymi.

„Konieczne jest budowanie systemu certyfikacji z innymi państwami. To przyspieszy tworzenie rozwiązań w oparciu o sprawdzone urządzenia i oprogramowanie” – podsumował Marek Zagórski.

Szczegółowy plan działań w ramach przyjętego dokumentu wraz ze źródłami finansowania ma zostać przedstawiony w ciągu najbliższego pół roku.

ŹRÓDŁO:

 

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *