„Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” – czyli lekcje na temat poszanowania i znaczenia  jednego z największych skarbów ludzkości – zainaugurowane i realizowane są przez RZGW Gdańsk oraz w wielu szkołach w dorzeczu dolnej Wisły

Na zdjęciu: Inauguracja programu edukacyjnego:„Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” – w Gdańsku, w październiku 2019 roku. Fot. Kazimierz Netka.

Mimo pandemii edukacja wodna nie ustaje

W październiku 2019 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku zainaugurował unikatową kampanię oświatową pt pt. „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”.

Przemysław Daca– prezes zarządu Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”; powiedział wówczas m.in. że woda to białe złoto i wszyscy musimy o nią dbać. Mamy jej czasami bardzo mało jak pokazał ten rok – rok suszy.

Projekt edukacyjny „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” jest potrzebny zwłaszcza teraz, w zmieniającej się sytuacji klimatycznej, kiedy ciągle jeszcze zaskakują nas w różnych miejscach zmiany pogodowe, które powodują że nie bardzo wiemy, jak się zachować, jak się zabezpieczyć – mówiła wówczas Aleksandra Bodnar – dyrektor RZGW w Gdańsku

Tak było w zeszłym roku. Teraz widać, że nauka o znaczeniu wody – jednego z największych skarbów ludzkości – ma coraz większe znaczenie, bo susza jest coraz większa, a życie utrudnia nam również koronawirus. Edukacja wodna, zainaugurowana w zeszłym roku przez RZGW w Gdańsku, nie ustaje.

Pandemia zmusiła szkoły, biorące udział w programie edukacyjnym Aktywni Błękitni, do działań on-line. Zajęcia prowadzone są zdalnie za pośrednictwem internetu, z użyciem materiałów udostępnionych na stronie Wód Polskich:

https://gdansk.wody.gov.pl/nasze-dzialania/edukacja – wynika z informacji, które przekazał nam Bogusław Pinkiewicz – kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na wskazanej stronie internetowej są gry internetowe, scenariusze lekcji, broszury informacyjne i kolorowanki dla młodszych dzieci oraz krótkie filmy. Dokumenty te zostały też udostępnione na stronach wielu szkół biorących udział w programie. Nauczyciele i rodzice wykorzystują je do prowadzenia domowych lekcji o tym jak szanować wodę, przeciwdziałać skutkom suszy i zapobiegać powodziom.

Przy okazji zamieszczania materiałów na witrynach internetowych szkół prezentowane są dotychczasowe dokonania szkoły w ramach edukacji wodnej.

Polecamy jedną z takich stron, przygotowaną przez Zespół Szkół  Ogólnokształcących Nr 6 z Gdańska: http://zso6.edu.gdansk.pl/pl/page/projekty-5/aktywni-blekitni

„Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” to program edukacyjny stworzony przez Wody Polskie, skierowany do uczniów szkół podstawowych. Celem programu jest stworzenie sieci szkół „Przyjaznych Wodzie – AKTYWNI BŁĘKITNI”,  które we współpracy z rodzicami, nauczycielami i uczniami oraz społecznością lokalną systematycznie i planowo działają na rzecz edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy.

Więcej o programie:

https://gdansk.wody.gov.pl/aktualnosci/531-aktywni-blekitni-regulamin

– zachęca Bogusław Pinkiewicz – kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *