Prawie 37,7 mln złotych dla blisko 19 000 pomorskich przedsiębiorców. ZUS przelewa pieniądze za postoje

Fot. Kazimierz Netka.

Już blisko 19 tysięcy pomorskich przedsiębiorców dostało z ZUS przelew ze świadczeniem postojowym. ZUS wypłacił też na Pomorzu ponad 1,2 tys. takich świadczeń dla wykonujących umowy cywilnoprawne – wynika z informacji, które przekazał nam Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Pomorscy przedsiębiorcy od 15 kwietnia otrzymują finansowe wsparcie z ZUS. Łącznie odziały ZUS w Gdańsku i Słupsku przekazały dotychczas na konta blisko 19 tys.  z nich kwotę prawie 37,7 mln złotych. Blisko 2,6 mln zł otrzymali pracujący na umowach cywilnoprawnych.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie należności na raty bez opłaty prolongacyjnej, a także o świadczenie postojowe. Kolejne rozwiązanie to świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Będzie je można uzyskać do trzech razy. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Warunkiem uzyskania pomocy jest rozpoczęcie działalności przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili działalność po 31 stycznia br.

Kolejne rozwiązanie to świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Ono także co do zasady wynosi ono 2080 zł i również jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

W przypadku, gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł, to pomoc przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Dla pozostałych, warunkiem uzyskania świadczenia jest, to aby przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym, zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 kwietnia 2020 r.

Aby skorzystać ze wsparcia w postaci świadczenia postojowego po raz kolejny trzeba złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Należy to zrobić na przygotowanych przez ZUS wnioskach RSP-DK lub RSP-CK

Wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać elektronicznie przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl, pocztą lub osobiście w placówce ZUS – na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa” – informuje Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *