Babcie i Dziadkowie – fundament polskiego społeczeństwa. Jaki on jest w Pomorskiem? Oszacował to Urząd Statystyczny w Gdańsku

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Najcenniejsze pokolenie Pomorzan

Mądrość, czułość, opieka, wsparcie materialne – to jedne z wielu dobroczynności najstarszego pokolenia na rzecz swych młodszych członków rodzin. Domy rodzinne, w których mieszka wiele pokoleń, nawet z pradziadkami, należą do najszczęśliwszych. Najmłodsi, czyli prawnukowie, otoczeni są tam bardzo dobrą opieką, pomocą i uzyskują bogatą wiedzę. Nie zawsze potrafimy to docenić. Zamieszkiwanie dużych rodzin pod jednym dachem sprawia, że nasze społeczeństwo jest bardziej zwarte, silniejsze. Pielęgnuje tradycje, kulturę, dobre obyczaje.

Jednym z najwznioślejszych przeżyć podczas wspólnych spotkań, są wieczerze wigilijne. Ostania nie była zbyt dobrym tego przykładem, ze względu na pandemię koronawirusa. Teraz, jest kolejna okazja do rodzinnych przeżyć, czyli Dzień Babci, przypadający w czwartek, 21 stycznia i Dzień Dziadka, w piątek, 22 stycznia. Te święta, ze względu na covid 19, też nie będą w bieżącym roku możliwe do wspólnego spędzania – tak, jak pragniemy.

A ilu jest babć i dziadków w Pomorskiem? Obliczył to Urząd Statystyczny w Gdańsku. Szczegółowe wiadomości na ten temat zawiera infografika pt. „21 stycznia Dzień Babci 22 stycznia Dzień Dziadka. Dane dla województwa pomorskiego”. Opracowanie to przekazała nam Małgorzata Miryn – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Jak widać z powyższego, w Pomorskiem, statystycznie rzecz biorąc, każdy wnuczek ma dziadka lub babcię. Są jednak spore różnice w tych wskaźnikach, zwanych indeksami starości, odnośnie terenów miejskich i wiejskich. W miastach, na 100 wnuczków przypada 128 babć i dziadków razem. W wioskach, dziadków i babć jest znacznie mniej: 63 na 100 dzieci w wieku do 14 lat, ale to może oznaczać, że babcia i dziadek mają tam po kilkoro wnucząt.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *