Czerwone Maki w gdańskiej szkole

Autor: Wła-49. Fot. Włodzimierz Amerski

Wspomnienia o wyjściu Polaków z radzieckiej niewoli

Uroczystości jubileuszowe 55-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku przy ul. Aksamitnej 8, odbyły się 18 listopada. Gościem specjalnym uroczystości była Anna Maria Anders – córka generała Władysława Andersa, który od od 5 czerwca 1993 roku jest patronem tej placówki dydaktycznej.

Fot. W+éodzimierz Amerski 050

Zabierając głos Anna Maria Anders (na powyższym zdjęciu) powiedziała m.in. iż obecnie na tydzień przyleciała do Polski i jest to jej już trzecia wizyta w polskiej szkole, po Warszawie i Lublinie, noszącej imię Władysława Andersa.

Fot. W+éodzimierz Amerski 004

W gdańskiej szkole nr 57 była rok temu i chętnie do niej po raz kolejny zawita, bo – jak wyznała – jak dotąd nie miała jeszcze okazji poznać miasta Gdańska. Już jutro wylatuje z Warszawy do Chicago, na spotkania z młodzieżą tamtejszych szkół również noszących imię jej ojca. Cieszy ją, że nie tylko w Polsce, ale i na świecie promieniuje nazwisko Anders. Bywa w różnych miejscach i nieraz podchodzą do niej ludzie dziękując jej za to, że żyją dzięki jej ojcu. Generale, który po układzie Sikorski – Majski z 30 lipca 1941 r. wyprowadził z obozów pracy na Syberii około 120 tysięcy osób, w tym wiele dzieci. Przez 1334 dni pokonali ponad 12 tys. km, idąc pieszo poprzez Iran, Irak, Egipt, Palestynę. Prawie 15 tysięcy dzieci wysłano do Nowej Zelandii, Indii, Afryki i Meksyku, by zapewnić im spokojne dzieciństwo.

Fot. W+éodzimierz Amerski 031

Anna Maria Anders, chętnie pozując do pamiątkowych zdjęć, powiedziała też, że cieszy ją coraz większa ilość młodzieży zainteresowanej historią drugiej wojny światowej i pamięcią o jej ojcu. Sprawiają jej ogromną przyjemność wizyty w szkołach, których patronem jest jej ojciec. Jest też 27 szkół imieniem Bohaterów Monte Cassino, do których również ją zapraszają.

Fot. W+éodzimierz Amerski 005

Podczas wejścia w mury szkoły nr 57 każdy z gości miał przypinany znaczek w postaci czerwonego maczka. Jest to symbol nawiązujący do maków na Monte Cassino, lojalnych żołnierzy II Korpusu Armii Andersa. Taki maczek wpięto także Piotrowi Kowalczukowi – zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, który zabierając głos uświadomił szkolnej młodzieży, że ma niebywałą okazję spotkania osoby bardzo blisko związanej z patronem ich szkoły, z córką gen. Władysława Andersa. Mają możliwość spotkania i zapoznania się z żywą historią.

Z okazji jubileuszu, wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej, przekazał na ręce dyrektor szkoły nowo opracowaną dwutomową historię Westerplatte.

Fot. W+éodzimierz Amerski 040

Dyrektor SP 57 w Gdańsku Lilianna Płoszaj (na powyższym zdjęciu) wspomniała, iż pracuje w tej szkole już 35 lat, a dyrektoruje od 2010 roku. W minionym okresie 55 lat, szkołę ukończyło 7943 uczniów, w tym dwie tak znane postaci, jak Donald Tusk, były premier RP, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej, a także Michał Targowski, dyrektor ogrodu zoologicznego w gdańsku oliwie. Obecnie uczy się 225 uczniów.

Budynek szkoły ma cztery wejścia, 106 drzwi, 107 schodów, 47 kranów, 34 sale, które oświetla 637 żarówek i zdobi 241 kwiatów. W roku 2013 powstał plac zabaw, a obecnie w połowie budowy jest przyszkolne boisko. Szkoła współpracuje z Muzeum II Wojny Światowej, które na jubileusz 55-lecia przygotowało warsztaty dla uczniów.

Fot. W+éodzimierz Amerski 056

Szkole dotychczas dyrektorowało 7 osób, w tym czterech mężczyzn. Jeden z nich Józef Czerwiński (1991-2010) powiedział, że miał okazję spotkać w Warszawie żonę Władysława Andersa, a teraz po raz pierwszy ma możność porozmawiania z jego córką, co go ogromnie cieszy. Podobnie jak fakt, że to za jego kadencji w 1993 roku nadano szkole imię generała. A to dzięki wsparciu gdańskich kombatantów, głównie członków Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wówczas na uroczystości było ich około dwustu, a obecnie na uroczystości jubileuszowej jedynie kilkunastu.

Fot. W+éodzimierz Amerski 052

Szczególną uwagę zwracał ubrany w mundur płk. Tadeusz Zbigniew Pluta, prezes Zarządu Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP.

Fot. W+éodzimierz Amerski 042

Piłsudczyk wyraził swoje podziękowania dyrekcji szkoły, że 24 lata temu nadano imię wielkiego człowieka, dzięki czemu młodzież ma szczególną możność dowiedzenia się szczegółów o wojennej i powojennej historii Polski.

Fot. W+éodzimierz Amerski 034

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele IPN Odział Gdański, Muzeum II Wojny Światowej i Kuratorium Oświaty.

Fot. W+éodzimierz Amerski 036

Zaproszeni zostali dyrektorzy zaprzyjaźnionych gdańskich szkół podstawowych nr 16, 38, 40, 49. 50, 52, 55. 59, 69, Szkoły Muzycznej i Przedszkola nr 35.

Fot. W+éodzimierz Amerski 058

Goście mieli możliwość zobaczenia w wykonaniu szkolnej młodzieży programu artystycznego opartego na kronikach szkolnych, klasowych, wpisach absolwentów, w tym na portalu Nasza Klasa.

Program wspominkowy opracowała Danuta Płókarz, emerytowana nauczycielka muzyki, rosyjskiego i polskiego.

Uroczystości w szkole poprzedziła msza święta w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Autor Wła-49. Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *