Dzień Samorządu Terytorialnego w 2022 roku. Urząd Statystyczny w Gdańsku przedstawia obraz Pomorza. Wśród radnych wojewódzkich w Pomorskiem przeważają przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Sejmikowa samorządowa biurokracja?

27 maja obchodziliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego. Ustanowiono go na pamiątkę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce, w 1990 roku. Dzień Samorządu Terytorialnego jest świętem mieszkańców gmin, powiatów oraz województw.

Z informacji przekazanych nam przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, wynika, że centralna uroczystość z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego odbędzie się w Warszawie w poniedziałek, 30 maja 2022 roku, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Adres: Aleje Ujazdowskie 1/3, sala im. Anny Walentynowicz.

Ile jednostek samorządu terytorialnego jest w Pomorskiem? Ilu jest w nich radnych, w jakim wieku i jaki jest ich poziom wykształcenia? Dowiedzieliśmy się tego z materiałów przygotowanych przez Urząd Statystyczny w Gdańsku. Link do infografiki pt. „27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego”, obrazującej stan samorządności w Pomorskiem przekazała nam Aleksandra Gąsior – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Oto owa infografika:

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Dzień Samorządu Terytorialnego przypada 27 maja, w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów do jednostek samorządowych, 1990 roku. To święto obchodzone jest na podstawie uchwały Sejmu z 2000 roku, podjętej z okazji 10-lecia istnienia samorządu terytorialnego w Polsce.

Pierwsze wybory radnych do samorządów, przeprowadzono 27 maja 1990 roku. Umożliwiła to Ustawa o samorządzie gminnym uchwalona przez Sejm RP 8 marca 1990 roku. Gminy uzyskały własne źródła dochodów i możliwość decydowania o swoich wydatkach.

W styczniu 1999 roku doszło do kolejnego etapu reformy administracji kraju. Wprowadzono dodatkowo dwa szczeble samorządu – powiaty i województwa samorządowe (oprócz tego istnieją państwowe urzędy wojewódzkie). Od początku stycznia 1999 roku w Rzeczpospolitej Polskiej istnieje trójstopniowa struktura samorządu terytorialnego, składająca się z gmin, powiatów i samorządowych województw. W Polsce mamy 16 województw (samorządowych i rządowych; wcześniej było ich 49), 314 powiatów i 2477 gmin: 302 miejskie, 662 miejsko – wiejskie i 1513 wiejskie).

W województwie pomorskim są 123 gminy i 20 powiatów, w tym 4 grodzkie – są to następujące miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *