Festiwal Turystyki zaczął się w sobotę, 6 kwietnia w Gdańsku.  Swe produkty, oferty przedstawia około 200 firm, organizacji, jednostek samorządowych itp. z kraju i z zagranicy. W uroczystej inauguracji tego wydarzenia, zwanego Free Time Festiwal, uczestniczył konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Lev Zakharchyshyn. Ekspozycjom zabawom biesiadom towarzyszą debaty, m.in. na temat budowy kanału Zatoka – Zalew.

Fot. Kazimierz Netka.

Przemysł czasu wolnego zadziwia swymi propozycjami; jest w stanie zadowolić prawie każdego, dostarczając okazji, sposobności do unikatowych przeżyć.

Takiej oferty dla urlopowiczów, na wszystkie pory roku, nie było od dawna. Co oferują wystawcy podczas Free Time Festiwal 2019? Bardzo wiele. Jest to bowiem impreza, składająca się z wielu wydarzeń, przedstawiających możliwości relaksu w najróżniejszych zakątkach Polski i za granicą, w różnej formie – od wylegiwania się na plażach, po aktywne spędzanie wolnego czasu.

Free Time Festiwal 2019 składa się z następujących imprez, odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich, przy ul. Żaglowej. Oto one: Bike Festiwal; Grill Festiwal; Festiwal Podróży Ślady; Ogrodowe Kreacje; Fitness Fit Kids & Aerobic.

Free Time Festiwal został przygotowany głównie przez Dorotę Solochewicz – dyrektor tego wydarzenia w Międzynarodowych Targach Gdańskich – od samego początku, czyli od wielu lat, gdy Free Time Festiwal nosił nazwę Gdańskich Targów Turystycznych. Atrakcyjne przygotowanie ekspozycji wsparła Sylwia Klofczyńska, zajmując się uzgodnieniami technicznymi z ramienia Międzynarodowych Targów Gdańskich.

O szczegółach napisała Izabela Szopińska – kierownik działu marketingu Międzynarodowych Targów Gdańskich – w specjalnej informacji. Zachęceni tym, postanowiliśmy odwiedzić festiwal.

Uroczystego otwarcia Free Time Festiwal dokonał Ryszard Świlski – wicemarszałek województwa pomorskiego. Na widowni obecny był m.in. Lev Zakharchyshyn – konsul generalny Ukrainy w Gdańsku.

 

Fot. Kazimierz Netka

Zadziwiła nas ekspozycja przygotowana przez Ukrainę. Pobyt w Odessie może być bardzo atrakcyjny. Do odwiedzenia nie tylko Odessy zachęcali Olga Nazarenko – menedżer Stowarzyszenia „Turystyka Odessy” oraz Jaworski Nazar – dyrektor Trips nad Travels.

 

Fot. Kazimierz Netka

Przysłuchiwaliśmy się też debacie pt. „Przekop przez Mierzeję Wiślaną – szansa czy zagrożenie dla turystyki na Mierzei Wiślanej i nad Zalewem Wiślanym”. Debatę zorganizował red. Adam Gąsior – redaktor naczelny portalu „Wasza Turystyka.pl”. Do dyskusji zostali zaproszeni: Adrian Bogusłowicz – prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Krynica Morska, członek zarządu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej; Marta Chełkowska – dyrektor Departamentu Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej; Adam Jaworski – właściciel pensjonatu Riwiera w Krynicy Morskiej; Adam Jocz – dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Elbląg; Grzegorz Lew – właściciel sanatorium „Zefir” w Stegnie; Krzysztof Swat – burmistrz Krynicy Morskiej.

Niezwykłości proponuje Powiat Lidzbarski. Do odwiedzenia tego regionu zachęca m.in. Stowarzyszenie Dom Warmiński. Lidzbark Warmiński to znane miasto, między innymi tam przebywał i tworzył w XVIII wieku biskup Ignacy Krasicki, zwany księciem poetów polskich.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gości zabawia zespół artystyczny „Kociewska Familia”, wystawiając Wesele Kociewskie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak zwykle, bardzo bogatą ofertę przedstawiła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

Niech jednak każdy sam oceni. Oto komunikat dotyczący Free Time Festiwal:

Pięć razy więcej atrakcji podczas piątej edycji Free Time Festiwal

Pojedynek na grille, opowieści z różnych stron świata, ogrodowe trendy – to nowości najbliższej edycji Free Time Festiwalu. A oprócz tego imponująca lista atrakcji przygotowanych przez wystawców 11 stref klimatycznych Festiwalu. Zaplanuj weekend pełen atrakcji, odkryj 1001 pomysłów jak spędzać czas wolny … i chwytaj dzień!

Free Time Festiwal to realizowany w nowoczesnej, dynamicznej formule projekt, który co roku odwiedza 20 000 gości. To bank pełen pomysłów, jak twórczo i przyjemnie spędzać czas wolny. Każdy kto nie lubi się nudzić, kto aktywnie i twórczo spędza czas lub poszukuje nietypowych i ciekawych atrakcji turystycznych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, znajdzie tu coś dla siebie. Żeby ułatwić poszukiwania ekspozycja została podzielona na strefy.

Premiera – grilllowanie czas zacząć!

 

Fot. Kazimierz Netka

Przybywających na FREE TIME przywita smakowity zapach potraw z grilla. To znak, że rozpoczął się GRILL FESTIWAL i pojedynek na grille, czyli Ogólnopolski Konkurs Kulinarny o Tytuł GOLD GRILL TEAM. Uczestnicy konkursu będą przygotowywać przystawkę z ryb bałtyckich lub jeziornych oraz potrawę z wykorzystaniem antrykotu z polskiej wołowiny. Do konkursu staną w dwóch kategoriach: uczniowie szkół gastronomicznych oraz profesjonalni kucharze. Efekt ich zmagań oceniać będzie profesjonalne jury, a honorowym jurorem będzie legendarny Szef Kuchni Kurt Scheller.

Konkursowi towarzyszyć będą kulinarne pokazy, spotkania z pasjonatami gotowania, prelekcje piwowarów, strefa piknikowa z DJ-em i strefa zabaw dla najmłodszych. Na tych, którym kibicowanie podczas konkursowych zadań zaostrzy apetyt, czekać będzie specjalnie przygotowana strefa FOOD COURT z grillowanymi przysmakami, a na miłośników kuchni świata Food Trucki.

Premiera – ruszaj w świat, podróżuj świadomie!

Jak podróżować, żeby zostawić po sobie dobry ślad? Jakie ślady zostawiają w nas podróże? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy FESTIWALU PODRÓŻY ŚLADY. Przez dwa dni będzie można posłuchać opowieści o trawersie Mount Everestu, łowieniu ryb z Indianami Tsimane, szukaniu śladów endemicznych niedźwiedzi w Kanadzie, wyprawie rowerowej po syberyjskim śniegu i lodzie Bajkału, podróżach z dziećmi i przekazywaniu pasji do żeglarstwa z ojca na synów. A także o budowaniu szkoły po trzęsieniu ziemi w Katmandu – bo wolontariat to doskonały przykład pozostawiania dobrych śladów. Festiwal ma być źródłem inspiracji, ma rozbudzać ciekawość świata, ale przede wszystkim ma zachęcać do świadomego podróżowania – pełnego szacunku dla lokalnych społeczności, kultur i zwyczajów.

 

Fot. Kazimierz Netka

Premiera – zieleń uspokaja

OGRODOWE KREACJE to z kolei propozycja skierowana do miłośników zieleni, którzy poszukują pomysłów i wskazówek z zakresu projektowania i pielęgnacji ogrodów, tarasów i balkonów. W kolorowym i pachnącym otoczeniu kwiatów i zieleni, blisko natury, w sprzyjającej odpoczynkowi atmosferze, będzie można uczestniczyć w pokazach, prelekcjach, warsztatach i cieszyć się aktywnościami proponowanymi przez wystawców. Tu będzie nam zielono w głowie!

 

Fot. Kazimierz Netka

Turystyka – podróże małe i duże

Czas wolny to także podróże – te dalekie i te bliskie. Stąd na Festiwalu nie zabraknie oferty skierowanej do turystów. Pomysły na różne formy wypoczynku – weekendowe wypady, kilkudniowe wycieczki i rodzinne wakacje – zaprezentuje 10 najpiękniejszych regionów Polski, ponad 20 powiatów i miast oraz Ukraina, Środkowa Frankonia, Brema, Drezno i Wilno. Będziemy poznawać nowe miejsca i smakować (niekiedy dosłownie) przyjemności, jakie oferują one turystom.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gdańsk – tu się żyje!

Na Festiwalu szczególnie atrakcyjnie zaprezentuje się Gdańsk – jako miasto, w którym nie sposób się nudzić! W stolicy Pomorza miejsc dla aktywnych mieszkańców i turystów nie brakuje: drogi rowerowe, ścieżki biegowe, parki, tereny rekreacyjne, siłownie pod chmurką, boiska, baseny, bogata oferta kulturalno-oświatowa. I wciąż planowane są nowe inwestycje!

 

Fot. Kazimierz Netka

Bike festiwal – a może na rower?

Nieodłącznym elementem zdrowego i aktywnego stylu życia są jednoślady. Dlatego BIKE FESTIWAL to punkt obowiązkowy. Tu zobaczymy sprzętowe nowości, techniczne nowinki i najmodniejsze akcesoria, a na wystawie pojazdów nietypowych z unikatowe rowery customowe, poziome, trójkołowe i transportowe. Do tego moc atrakcji: zawody rowerowe dla dzieci STRIDER RACERS i dla prawdziwych twardzieli AMBEREXPO MTB ELIMINATOR, konkursy z fantastycznymi nagrodami, pokazy trialu rowerowego i MTB Stuntu, spotkania z podróżnikami rowerowymi, sportowcami i ekspertami. A także prezentacja największego w Polsce systemu roweru metropolitalnego MEVO. Bo rowerowy styl życia to jest to!

 

Fot. Kazimierz Netka

Sport i aktywny styl życia – bo ruch to zdrowie

W tej strefie królować będą wielkie emocje i radość kibicowania. I będzie można skorzystać z szansy na spróbowanie nowych aktywności sportowych, biorąc udział w jednym z licznych konkursów, zawodów czy turniejów, rozgrywanych na mini obiektach: boisku futbolowym, boisku plażowym do piłki siatkowej i stadionie lekkoatletycznym. Na miłośników innych dyscyplin czekać będą rowerowe tory testowe, zawody wioślarskie na ergometrach, ćwiczenia na trenażerach ruchu czy nauka jazdy na rolkach. A dla tych, którzy ze sportu najbardziej lubią kibicowanie DEBIUTY FITNESS i MISTRZOSTWA POLSKI: FITNESS FIT-KIDS & FITNESS AEROBIC.

 

Fot. Kazimierz Netka

Kultura i nauka – by wiedzieć i widzieć więcej

Tu w roli głównej wystąpią muzea i ośrodki popularyzujące naukę i kulturę z Trójmiasta i regionu. W repertuarze: kreatywne eksperymenty i doświadczenia, animacje i zajęcia plastyczne, spotkania z rekonstruktorami, prezentacje muzealnych replik, imprez i wydarzeń artystycznych. A wszystko w zasięgu ręki!

Aktywne dzieciaki – tu nie ma nudy!

To miejsce będzie kipiało energią! W festiwalowej krainie zabaw będzie można szaleć do woli w mini planetariach, na trampolinach i dmuchańcach, uczestnicząc w twórczych warsztatach i animacjach. Rodzice będą mogli poszukiwać nowych pomysłów na aktywny wypoczynek dla swoich dzieci na koloniach i obozach.

 

Fot. Kazimierz Netka

Kto nie kocha pluszowych olbrzymów?

Festiwalowym hitem będzie z pewnością wielki zlot wielkich maskotek, czyli spotkanie wszystkich obecnych na festiwalu maskotek reklamowych. Przez dwa dni będzie je można spotykać to tu, to tam, ale clou programu nastąpi w samo południe w niedzielę, kiedy to wszystkie zwierzaki, ptaki i inne stwory zgromadzą się na scenie. Finałem będzie wspólne zdjęcie na celebryckiej ściance, przytulasy i przybijanie piątek z lwem, papugą, żyrafą, zebrą, surykatką, foką, szaloną mewą i mnóstwem innych pluszowych olbrzymów – wynika z informacji, która przygotowała Izabela Szopińska – kierownik działu marketingu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

 

Fot. Kazimierz Netka

Informacje o udziale w FTF otrzymaliśmy z różnych instytucji, organizacji. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest jednym ze zgłoszonych wystawców. W tym roku skupimy się przede wszystkim na promocji naszego Ośrodka Kultury Morskiej i jego oferty programowej – poinformował nas Marcin Pawelski z Działu Promocji Nad rodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

Fot. Kazimierz Netka

Warto tam zajrzeć. Wstęp za darmo; w niedzielę od godz. 10 do 17. Adres: Gdańsk. ul. Żaglowa 11. Dojazd z centrum Gdańska tramwajem nr 10. Więcej wiadomości znajduje się na stronie internetowej http://freetimefestiwal.amberexpo.pl .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *