Free Time Festiwal. Niezwykła, gdańska odsłona ofert wypoczynkowych nie tylko na lato.

Festiwal turystyki 2016 zacznie się w sobotę w stolicy województwa pomorskiego

Weekend wyborów miejsc odpoczynku – tam można nazwać to, co się będzie działo w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. Tam przygotowywane jest niezwykle wydarzenie: Festiwal turystyki, zwany też festiwalem czasu wolnego, czyli: Free Time Festiwal – międzynarodowy pokaz ofert wypoczynku, relaksu, aktywnego spędzania urlopów, a także propozycji na krótsze – weekendowe wyjazdy.

IMG_9779Na zdjęciu: Reklama ubiegłorocznego (w 2015 r.) Festiwalu Turystyki w Gdańsku – przed gmachem Międzynarodowych Targów Gdańskich. Fot. Kazimierz Netka.

Festiwal przeznaczony jest głównie dla rodzin z dziećmi, a także osób poszukujących nowych emocji, wrażeń, preferujących nowoczesny, aktywny styl życia. Imprezy, ekspozycje, przygotowano w trzech halach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Gdańskich oraz na terenach zewnętrznych. Na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji i konkursów. Rok temu imprezę odwiedziło 13.000 osób! – czytamy na stronie internetowej www.freetimefestiwal.pl .

IMG_9841Na zdjęciu: Widok z góry na stoiska Festiwalu Turystyki w 2015 roku w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Free Time Festiwal składa się z następujących elementów: Festiwal Turystyki i Czasu Wolnego – w hali B – czyli strefy turystyki, sportu i aktywnego stylu życia; Kajak Expo; strefy nauki i kultury; Bike Festiwal – w hali A (gościem specjalnym Festiwalu będzie wielokrotny mistrz świata w wyścigach psich zaprzęgów i bikejoringu, no i oczywiście jego najszybsze na świecie psy! Na zapierające dech w piersiach pokazy akrobacji rowerowych zaprosi Grupa Flying Bikes); Festiwal Ogrodów – w hali C; Festiwal Smaków Food Trucków – na parkingu AmberExpo.

IMG_9813Na zdjęciu: Toruń na ubiegłorocznym Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Teraz, w sobotę i niedzielę zobaczymy m.in. ekspozycję Ciechocinka – jednego z miast uzdrowiskowych w województwie kujawsko – pomorskim. Fot. Kazimierz Netka.

Festiwal Turystyki i Czasu Wolnego to przewodnik po atrakcjach turystycznych Trójmiasta, Pomorza i różnych regionów Polski, a także Europy. Swe atrakcje pokaże Okręg Środkowej Frankonii – region partnerski Festiwalu. Frankonia to średniowieczne miasteczka, wspaniałe krajobrazy, klimat sprzyjający wielosetletniej kulturze winiarstwa, a także jeden z najpopularniejszych na świecie rejonów wspinaczkowych. Wszystkie te walory będzie można odkrywać w czasie Festiwalu na stoisku Okręgu Środkowej Frankonii. Będzie też można skosztować frankońskiego wina, spotkać jego Królową (wybierana dorocznie reprezentantka producentów wina z całego regionu), a także posłuchać tradycyjnej frankońskiej muzyki.

Z zagranicy będzie też Groningen / Holandia – Partner Gdańskiej Organizacji Turystycznej podczas Festiwalu. Groningen to znakomite muzea, średniowieczne zabytki, urokliwe uliczki nad kanałami, tysiące rowerów na ulicach i „Trzy siostry”- największy pub w Europie- czytamy na stronie internetowej www.freetimefestiwal.pl .

IMG_9809Na zdjęciu: Krynica Morska i Mierzeja Wiślana na ubiegłorocznym Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Z polskich regionów i miast bliżej będzie można poznać: kujawsko-pomorskie – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz, a także Ciechocinek, obchodzący w tym roku ważne rocznice, a gościć będzie Ciechocinek uczestników Kongresu Mediów Polskich.

IMG_9806Na zdjęciu: Ekspozycja Małopolski podczas ubiegłorocznego Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Poznamy bliżej Małopolskę – Kraków, Powiat Tarnowski, Powiat Suski (Podbabiogórze); Pomorskie – Kaszuby, Gdańsk, Sopot i Pruszcz Gdański, Mierzeję Wiślaną; Dolny Śląsk zwiedzać będzie można na targach w wirtualnej rzeczywistości, w wygodnym fotelu, za pomocą specjalnych okularów. Będzie można polecieć szybowcem, spłynąć pontonem, zrelaksować się nad stawami. Spragnieni zagadek i tajemnic w specjalnym pokoju Ski Raft Folwark Szyfrów, w tajemniczej, powojennej scenerii, będą mogli odnaleźć zrabowane podczas II wojny Światowej złoto Dolnego Śląska. Ale aby je (a także drogę do wyjścia) odnaleźć trzeba będzie rozwiązać szereg zagadek i zadań. O odpowiednią atmosferę muzyczną zadbają dolnośląscy artyści: Me, Myself and I, natomiast o doskonały smak, kulinarny artysta – szef kuchni we wrocławskim Hotelu Park Plaza- czytamy na stronie internetowej www.freetimefestiwal.pl .

IMG_9824

Na zdjęciu: Ekspozycja tajemniczych tuneli w Górach Sowich – podczas ubiegłorocznego Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Do odwiedzin zapraszać będzie Gmina Walim – kraina sowiogórskich tajemnic.

IMG_9808Na zdjęciu: Ekspozycja Kociewia – „Łagodnej Krainy” –  na zeszłorocznym Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Bardzo silnie reprezentowany będzie Powiat Lidzbarski /gmina Lidzbark, Orneta, Lubomino, Termy Warmińskie, Szlak Green Velo. Piotrków Trybunalski pokaże się jako Miasto Piwowarów, w którym znajduje się Centrum Edukacji Browarniczej, Browar do Góry Nogami, Łaźnie Piwne i turystyczny Szlak Piwowarski. Na stoisku Piotrkowa będzie można degustować napój bezalkoholowy na bazie chmielu: Jałowiec. Częstochowa tez zaprezentuje swe walory.

IMG_9836Na zdjęciu: Faktoria Rzymska na ubiegłorocznym Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Lasy Państwowe tez przedstawią swą ofertę turystyczną i edukacyjną miłośnikom leśnych wędrówek trasami pieszymi, rowerowymi, konnymi, ścieżkami edukacyjnymi. Na stoisku będzie można skorzystać z fachowej wiedzy leśników oraz kupić publikacje nieosiągalne w powszechnej sprzedaży: płyty do rozpoznawania głosów ptaków, filmy, audiobooki, książki przyrodnicze, w tym kultowe książki Włodzimierza Puchalskiego z tzw. „Zielonej serii”, wznowione w formie albumów fotograficznych ze słuchowiskami na płytach CD- czytamy na stronie internetowej www.freetimefestiwal.pl .

Specjalną wiedzą służyć będą stowarzyszenia, izby i organizacje, firmy turystyczne.

IMG_9838Na zdjęciu: Fragment Kajak Expo na ubiegłorocznym Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się KAJAK EXPO. W specjalnie przygotowanym na hali basenie odbywać się będą szkolenia, zawody oraz pokazy ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy. Grupa Umpa Umpa Tribe of The Polsih Freestyle Paddlers zaprezentuje freestyle kajakowy – dyscyplinę kajakarstwa górskiego, w której zawodnicy wykonują widowiskowe ewolucje, jak salto czy powietrzna śruba. Prezentacja cyklu zawodów Polish Kayak Games 2016 w niezwykłej oprawie muzycznej trójmiejskich DJ dopingujących w pokazach i ewolucjach czołówkę polskich freestylowych kajakarzy. Ponadto najnowsze trendy w sprzęcie kajakowym, filmy z wypraw, konkursy oraz instruktorzy zachęcający do pierwszych prób kajakowych w basenie.

IMG_9831Na zdjęciu: Ekspozycja Centrum Hewelianum podczas ubiegłorocznego Festiwalu Turystyki w Gdańsku. W bieżącym roku znowu pokaże coś atrakcyjnego. Fot. Kazimierz Netka.

Strefa Kultury i Nauki Festiwalu Turystyki i Czasu Wolnego to przegląd wydarzeń artystycznych i prezentacja ofert instytucji kultury, muzeów oraz ośrodków popularyzujących naukę. Do odwiedzenia swoich placówek zachęcać będą m.in. Centrum Hewelianum – premierowa prezentacja mobilnego PLANETARIUM. W nim poznamy konstelacje gwiazd, zobaczymy Wielką oraz Małą Niedźwiedzicę i odkryjemy niejedną tajemnice nocnego nieba i co ważne – jedyna szansa, aby uczestniczyć w seansie bezpłatnie! Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni pokaże na swym stoisku eksperymentowanie domowe, chemiczne, a także w podróży. Będzie można zobaczyć m.in. lewitujące piłeczki pingponga, kolorowe mleko, bulgoczącą lawę i opadające helikoptery. Poznamy bliżej Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Zamkowe w Malborku, Faktorię z Pruszcza Gdańskiego- czytamy na stronie internetowej www.freetimefestiwal.pl .

IMG_9819Na zdjęciu: Ekspozycja ratowników wodnych podczas ubiegłorocznego Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Po raz pierwszy – Łowisko! Ten projekt dedykowany jest pasjonatom wędkowania. Na stoisku Polskiego Związku Wędkarskiego – oddział Gdańsk będzie można zdać egzamin na Kartę Wędkarską. Będzie też można obejrzeć zaprojektowaną m. in. z myślą o wędkarzach ultra lekką, niezatapialną rekreacyjną łódkę wiosłowo – motorową LyteBoat, wyposażoną w unikalny namiot, pozwalający nie tylko wiosłować w czasie deszczu, ale też spać na wodzie! Doskonała również dla amatorów wypoczynku na wodzie i wykorzystywana w ratownictwie.

IMG_9833Na zdjęciu: Ekspozycja Bike Festiwal podczas ubiegłorocznego Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Bike Festiwal zgromadzi prawie wszystko dla fanów dwóch kółek. To impreza promująca „rowerowy” styl życia, skupiająca producentów, dystrybutorów oraz sklepy i serwisy rowerowe. Odwiedzający będą mieli okazję do zapoznania się z nowościami rynku i bezpośredniego kontaktu z ekspertami branży.
W ramach BIKE Festiwalu odbędzie salon E-Mobility Expo – tu na specjalnie przygotowanym torze testowym, będzie można wypróbować pojazdy elektryczne: rowery, hulajnogi, skutery czy deskorolki. Firmy motoryzacyjne zaprezentują samochody z napędem elektrycznym i hybrydowym. Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg wydarzeń: testy sprzętu, otwarte treningi spinningowe, szkolenia pierwszej pomocy oraz mycia i pielęgnacji rowerów- czytamy na stronie internetowej www.freetimefestiwal.pl .
IMG_9845Na zdjęciu: Ekspozycja ekstremalnej jeazdy rowerowej – podczas ubiegłorocznego Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Grupa rekonstrukcyjna bohaterów Gwiezdnych Wojen LEGION 501, wspólnie z Salonem GIANT Wrzeszcz rozstrzygnie konkurs na stylizację roweru w klimacie STAR WARS. Główną nagrodą będzie rower GIANT (szczegóły www.facebook.com/GiantZaspa/?fref=ts).
Dla najmłodszych powstanie strefa aktywności oraz miasteczko ruchu drogowego. Rodzice będą mogli zapoznać się z bogatą ofertą rowerków i dziecięcych przyczepek rowerowych.

Na scenie co godzinę organizowane będą konkursy, w których będzie można wygrać markowe rowery, stroje rowerowe, kamerki sportowe, okulary, kaski i wiele innych wartościowych nagród- czytamy na stronie internetowej www.freetimefestiwal.pl .

IMG_9814Na zdjęciu: Ekspozycja ratownictwa wodnego podczas ubiegłorocznego Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Atrakcją dla architektów krajobrazu będzie Festiwal Ogrodów. To przede wszystkim jednak impreza dla wielbicieli zieleni i kwiatów, podzielona na kilka stref tematycznych – ogrodów: Inspiracji – przestrzeni, w której stworzony zostanie żywy ogród; Techniki – najnowszych pomysłów i rozwiązań technicznych; Design – strefa opracowana przy współpracy z najlepszymi pracowniami projektowania ogrodów; Muzyka – strefa relaksu, przy muzyce granej na żywo.

IMG_9856Na zdjęciu: Ekspozycja Food Trucków podczas ubiegłorocznego Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Festiwal Smaków Food Trucków to restauracje, jadłodajnie, kuchnie na kółkach. Mobilność food trucków sprawia, że często trudno nam je „złapać”. Podczas Festiwalu będzie można spotkać je w jednym miejscu – na parkingu AmberExpo. Udział w imprezie zapowiedziało 30 Food Trucków.

IMG_9784

Na zdjęciu: Reklama ubiegłorocznego Festiwalu Turystyki w Gdańsku – przed gmachem Międzynarodowych Targów Gdańskich. Fot. Kazimierz Netka.

Na powyższe imprezy zaprasza dyrektor projektu – Dorota Solochewicz z Międzynarodowych Targów Gdańskich.

IMG_9804Na zdjęciu: Ekspozycja Sądeckiego podczas ubiegłorocznego Festiwalu Turystyki w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Organizatorem Free Time Festiwal są Międzynarodowe Targi Gdańskie. Adres: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, w Gdańsku. Wstęp za darmo; 2 kwietnia – w sobotę – w godz. 10 -18; 3 kwietnia – w niedzielę – w godz. 10 -17. Więcej wiadomości znajduje się na stronie internetowej: www.freetimefestiwal.pl .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *