Gdański astronom zbliży się do gwiazd.

We wtorek, 19 sierpnia 2014 roku, z Chin

Heweliusz poleci w Kosmos

Tego słynny gdański astronom, Jan Heweliusz, pewnie się nie spodziewał, a może nawet o tym nie marzył Sam rozsławiał na firmamencie niebieskim sławnych ludzi. Na przykład, jeden z gwiazdozbiorów nazwał Tarczą Sobieskiego. Teraz, 4 wieki później, to nazwisko gdańskiego badacza Wszechświata pojawi się w stanie nieważkości. Najprawdopodobniej stanie się to już we wtorek, 19 sierpnia. Wtedy na orbicie okołoziemskiej ma zostać umieszczony satelita „Heweliusz”.

Polskiego satelitę wyniesie w Kosmos chińska rakieta rakiety Long March 4B. Na stronie internetowej www.brite-pl.pl trwa odliczanie czasu do startu.

Satelita „heweliusz” wazy około 6 kilogramów. Ma kształt sześciany o dlugości boku 20 cm. Jest więc niewielki. Jego zadanie to obserwowanie najjaśniejszych gwiazd. Już wcześniej został umieszczony inny polski satelita, „Lem”.

19 sierpnia, w Gdańsku, na Górze Gradowej (nad dworcami PKP Gdańsk Główny i PKS) odbędzie się spotkanie pt. „Heweliusz w Kosmosie”, w godz.: 11:00 – 15:00. Organizuje je Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 10. Więcej informacji znajduje się na stronie www.hewelianum.pl , tel. (58) 742 33 52.

Podczas zorganizowanej 19 sierpnia uroczystości, będzie można m.in. zobaczyć model „Heweliusza” – zachęca Magdalena Szymańska, kierownik Działu Marketingu i Komunikacji Centrum Hewelianum w Gdańsku. – Gości przywitają Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Dyrektor Centrum Hewelianum Przemysław Guzow. Uczestnicy, w ramach sesji online, zobaczą miejsca powstania i testowania satelity oraz wezmą udział w próbach nawiązania łączności z „Heweliuszem”.

Kazimierz Netka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *