Gdynia. Olbrzymie statki pasażerskie przypłyną z zagranicznymi gośćmi do Polski.  Wykorzystajmy to i pokażmy, co unikatowego posiadamy. Unikatowego, czyli coś takiego, czego gdzie indziej na świecie nie ma.

Fot. Tadeusz Urbaniak

Turyści z zagranicy przybywają do nas po to, by zobaczyć im coś niezwykłego. Nie zanudzajmy więc ich naszymi jeziorami, haftem, wycinankami. Tego na innych kontynentach też jest pełno.

Nie ukrywajmy przed obcokrajowcami naszych atutów.

W maju zaczną cumować u nas wielkie statki wycieczkowce. Wykorzystajmy tę okazję. One, te statki, przywiozą cudzoziemców. Co prawda, na zaledwie kilka godzin. Prawie nikt u nas nie zanocuje, co najwyżej w kabinie na statku.

 

Fot. Tadeusz Urbaniak

Nic nie stoi na przeszkodzie, by tę krótką wizytę obcokrajowców wykorzystać do pokazania gosciom, co mamy unikatowego w skali Europy, świata. Oto, co na początek proponujemy:

  • Biblia Gutenberga – jedna z pierwszych ksiąg drukowanych w Europie
  • Niezwykłe dokonania naukowe, wynalazcze, konstrukcyjne (jeden z unikatowych prototypów opiszemy niebawem)
  • Kanał Elbląski

Jak te unikaty pokazać? Oczywiście, Kanału Elbląskiego nie postawimy przed kruzerem, na nabrzeżu morskim. Możemy jednak wywiesić plansze. Trudno też umieścić przed statkiem oryginał Biblii Gutenberga z XV wieku. Ale już reprint tego dzieła pokazać możemy. A nawet sprzedawać…

  • Zaprośmy obcokrajowców na XX Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

Gdzie te unikatowe miejsca, obiekty, wydarzenia pokazywać obcokrajowcom? Na nabrzeżu, przy którym staną pasażerskie „krążowniki” oceanów, a więc na przykład w Gdyni.

 

Fot. Tadeusz Urbaniak

Jakie statki przypłyną do tego miasta podczas bieżącego lata? O tym poinformował nas Adam Schmidt z Działu Komunikacji i PR Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ZMPGdynia S.A.)

Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia rozpocznie się 9 maja i trwać będzie do 19 października. W roku 2018 Port Gdynia gościć będzie 54 statki wycieczkowe. Sezon rozpocznie wizyta ms „MSCOrchestra”. Dużym wydarzeniem będzie wizyta 21 czerwca słynnego statku pasażerskiego ms „Queen Elizabeth”. Największym z kolei statkiem wycieczkowym będzie ms „Mein Schiff 1” (długość 315,7 m), który pierwszy raz przypłynie 21 maja, a w całym sezonie odwiedzi port 6 razy. Tegoroczny sezon wycieczkowców zakończy się w dniu 19 października wizytą statku ms „AIDAbella”.

 

Fot. Tadeusz Urbaniak

Port Gdynia zajmuje pozycję najważniejszego i najbezpieczniejszego polskiego portu pasażerskiego, przyjmującego od wielu lat największe wycieczkowce pływające po Bałtyku. ZMPGdynia S.A. prowadzi systematyczne działania na rzecz rozwoju bałtyckiej żeglugi wycieczkowej, poprzez promocję samego portu oraz atrakcji turystycznych miasta i całego Pomorza. Stąd też niedawne uczestnictwo przedstawicieli ZMPGdynia S.A. w targach branżowych SeaTrade Cruise Global w Fort Lauderdale w USA. Udział w targach jest dla Spółki okazją nawiązania nowych kontaktów biznesowych i cieszy się dużym zainteresowaniem armatorów i branży turystycznej – informuje Adam Schmidt z Działu Komunikacji i PR Zarządu Morskiego Portu Gdynia, w swym komunikacie podając też następującą wypowiedź:.

– Cieszymy się, że Gdynia wpisała się na stałe jako port znany z obsługi dużych statków pasażerskich – podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Mam nadzieję, iż liczba zawinięć pasażerskich jednostek do Portu Gdynia z roku na rok będzie coraz większa, co będzie miało swoje odzwierciedlenie w liczbie turystów. Należy pamiętać, że obecność statków pasażerskich w Porcie Gdynia to wspaniała promocja zarówno portu i miasta oraz województwa Pomorskiego – dodaje.

 

Fot. Tadeusz Urbaniak

Przypomnijmy jeszcze, iż istotnym wydarzeniem ubiegłorocznego sezonu statków pasażerskich w gdyńskim porcie było zawinięcie w dniu 23 czerwca jednego z największych wycieczkowców świata – ms „Norwegian Getaway” – jednostki o długości 325,7 metra, która przypłynęła z prawie czterema tysiącami pasażerów. Od maja do września 2017 roku do Portu Gdynia zawinęło 41 jednostek pasażerskich z niespełna 90- tysiącami pasażerów na swoich pokładach – poinformował nas Adam Schmidt.

Więcej wiadomości można znaleźć na stronie Zarządu Morskiego Portu Gdynia: https://www.port.gdynia.pl/pl/wydarzenia/wycieczkowce/1087-wycieczkowce-2018 .

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *