Gdynia, Polska. Pojazdy szynowe z dźwigami, warte 125 mln złotych kupi spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.  Odśnieżą, pomogą przy naprawie torów. Pojadą z prędkością nawet 100 km na godzinę.

Na zdjęciu: Specjalistyczny pojazd dla PKP. Fot. z Archiwum Ministerstwa Infrastruktury.

Specjalistyczne pojazdy poprawią bezpieczeństwo na torach.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały 23 lutego umowę na zakup 36 specjalistycznych pojazdów do utrzymania infrastruktury kolejowej. Wartość zamówienia współfinansowanego z środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 125 mln zł – wynika z informacji, które przekazał nam rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury:

– Zakup pojazdów to kolejna inwestycja PKP PLK zwiększająca bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Bezpieczeństwo traktujemy priorytetowo, dlatego w projektach Krajowego Programu Kolejowego znajduje się m.in. modernizacja urządzeń i przejazdów. Celem są bezpieczne, sprawne podróże i poprawa warunków do przewozu towarów – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Nowe pojazdy zwiększą bezpieczeństwo na sieci kolejowej. Sprzęt zapewni sprawne kursowanie pociągów dzięki szybciej wykonywanym pracom interwencyjnym i naprawie torów. Wózki motorowe są szybsze i silniejsze od obecnie używanych – mogą poruszać się z prędkością nawet 100 km/h. Dzięki zamontowanym urządzeniom bezpieczeństwa może nimi kierować jedna osoba. Pojazdy posiadają żuraw do wyładunku materiałów oraz mogą odśnieżać tory. Zapewnią sprawniejszy transport i wsparcie techniczne pracowników przy naprawach i usuwaniu usterek na torach.

Zamówiony przez PKP PLK sprzęt wzmocni zespoły techniczne na terenie całego kraju. Jeszcze w tym roku 6 pojazdów trafi do zakładów PKP PLK w Bydgoszczy, Łodzi, Wałbrzychu, Krakowie, Gdyni i Poznaniu.

– Dla bezpieczeństwa przewozów kolejowych konsekwentnie prowadzimy działania w obszarze pracowniczym, organizacyjnym, technicznym oraz inwestycyjnym. 36 nowych pojazdów wykorzystamy dla zwiększenia bezpieczeństwa na torach. Prace z wykorzystaniem nowego sprzętu będą szybsze i pozwolą skrócić czas napraw. Dla podróżnych oznacza to planowe podróże – powiedział Antoni Jasiński, członek Zarządu PKP PLK.

Od grudnia 2016 r. PKP PLK korzystają już z 6 wózków motorowych zakupionych w ramach projektu POIiŚ za ok.15 mln zł. Pojazdami dysponują zespoły techniczne m.in. na Śląsku, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Podstawowym zadaniem pojazdów jest przewóz materiałów i specjalistycznego sprzętu do prac interwencyjnych związanych z naprawą infrastruktury dla bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego. Wózki są wyposażone w żurawie o zasięgu do 12 m i udźwigu do 1590 kg. Są przeznaczone do prac awaryjnych i interwencyjnych związanych z naprawą nawierzchni. Maksymalna prędkość pojazdów wynosi 80 km/h, wyposażone są w silniki spalinowe o mocy 298 kW.

W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego” (POIiŚ 5.2-10) PKP PLK kupi także pojazd do kontroli obiektów inżynieryjnych, m.in. mostów. Dzięki zastosowaniu wysięgnika z koszem możliwe będą przeglądy trudno dostępnych miejsc. Pojazd będzie jeździł po torach i drogach, co umożliwi sprawny dojazd do wszystkich miejsc. Obecnie trwa procedura przetargowa. Na etapie przetargu jest także zakup 2 podbijarek torów, podbijarki rozjazdów oraz profilarki tłucznia. Wszystkie zakupy planowane są do końca 2021 r. – poinformował nas rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *