Jarmark Dominikański w Gdańsku zostanie przeniesiony. W przyszłym roku lub później – na Długie Ogrody i Dolne Miasto. Tak wynika z dzisiejszej wypowiedzi Piotra Grzelaka, wiceprezydenta Gdańska.

Na zdjęciu: Wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak mówi o planach przeniesienia Jarmarku Dominikańskiego na ulicę Długie Ogrody i na Dolne Miasto. Fot. Kazimierz Netka

Wielkie zmiany dotyczące organizowania Jarmarku Świętego Dominika zapowiedział w poniedziałek, 17 lipca 2017 roku, wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak. Te zmiany ważne są zwłaszcza dla mieszkańców śródmieścia, ale też dla turystów i wystawców.

Śródmieście Gdańska odetchnie od Jarmarku Dominikańskiego, ale dopiero za parę lat…

 

Na zdjęciu: ul. Łąkowa na Dolnym Mieście w Gdańsku – tu oraz na ul. Długie Ogrody ma być przeniesiona część Jarmarku Św. Dominika. Fot. Kazimierz Netka

W Śródmieściu zrobi się spokojniej, wystawcy będą mieli więcej przestrzeni,a turyści swobodnie zrobią zakupy. Na razie jednak – niewielkie przesuniecie – bo w tym roku kawałek za rzekę Motławę – na wyspę Ołowianka (od miesiąca połączonej lądem podnoszoną kładką dla pieszych i rowerzystów) oraz na ul. Stągiewną.

Jarmark Św. Dominika – najbardziej rozpoznawalne letnie wydarzenie w Gdańsku – rozpocznie się już za dwa tygodnie. Dziś podczas konferencji prasowej poznaliśmy program tegorocznej edycji tej imprezy.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jarmark Dominikański w Gdańsku to 757 lat tradycji, miliony odwiedzających, tysiące stoisk i wiele znakomitych imprez towarzyszących. Tego lata – jak co roku – będzie można nie tylko powędrować wśród kupieckich kramów, poszperać w „starociach”, ale też smacznie zjeść i posłuchać ciekawej muzyki – wynika z komunikatu, który przekazał nam Michał Piotrowski – inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Prezydenta Gdańska. Komunikat zawiera też następujące wypowiedzi:

 

Fot. Kazimierz Netka

– W tym roku czekają nas dwie zmiany. Pierwsza ma charakter bardzo symboliczny, bo po raz pierwszy Jarmark przekracza granicę Motławy. Dzięki nowej kładce możemy zaprosić na koncert otwierający na wyspie Ołowiance (na parkingu przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej), ale też po raz pierwszy jarmarkowe stoiska pojawią się na ul. Stągiewnej – zapowiada Maciej Glamowski – wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich. – Druga zmiana to miejsce otwarcia i zakończenia Jarmarku. Oba wydarzenia będą miały miejsce na przedprożu Dworu Artusa – dodaje. W tym orku po raz pierwszy została uruchomiona infolinia nr. tel. 695 639 345, czynna będzie codziennie w godzinach 10.00 – 20.00., już od początku montażu stoisk.

Nowością tegorocznego Jarmarku będą też trębacze, którzy wykonywać będą specjalnie skomponowany na tę imprezę hejnał. Pojawiać się będą przy okazji różnych jarmarkowych wydarzeń. Wraz z trębaczami uczestnikom imprezy przygrywać będzie z wieży Ratusza Głównomiejskiego, carillon.

 

Fot. Kazimierz Netka

Uczestnicy Jarmarku będą mogli skorzystać ze specjalnej aplikacji, dzięki której nie tylko bez trudu odnajdą wszystkie kramy i dodatkowe atrakcje, ale będą mogli zwiedzić centrum miasta jedną z dwóch specjalnych tras przygotowanych przez podróżnika Marka Kamińskiego i żeglarza Mateusza Kusznierewicza.

Jarmark Św. Dominika to wielka tradycja i wielka marka Gdańska. Jest dla nas prawdziwą dumą. Z drugiej strony jednak o duże wyzwanie, nie tylko dla miejskich służb, ale i mieszkańców, którzy w tym czasie narażeni są na pewne niedogodności i utrudnienia – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

 

Fot. Kazimierz Netka

– To właśnie we współpracy z mieszkańcami, z Radą Dzielnicy Śródmieście, powstał pomysł stworzenia specjalnej infolinii, która będzie uruchomiona na czas Jarmarku, po to by można było tam uzyskać informacje np. o zmianach organizacji ruchu, ale też zgłosić swoje uwagi dotyczące imprezy – dodaje Grzelak.

Więcej szczegółów podano podczas konferencji prasowej, dotyczącej tegorocznego Jarmarku Św. Dominika:

 

Fot. Kazimierz Netka

Zdaniem Pawła Orłowskiego – wicemarszałka województwa pomorskiego, Jarmark Świętego Dominika skupia wartościowe wydarzenia kulturalne. Ma duże znaczenie dla biznesu, w tym dla turystyki. Jarmark Dominikański wywiera duży wpływ na gospodarkę Pomorza.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak powiedziała Joanna Czauderna-Szreter – dyrektor Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku, autorem hymnu jarmarku Św. Dominika, jest Paweł Kulisz. Hymn składa się z 757 nut – z tylu, ile już odbyło się jarmarków dominikańskich. W przyszłym roku nut będzie 758. Hymn zostanie wykonany przez trębaczy, w dniu inauguracji Jarmarku, na przedprożach Dworu Artusa. Towarzyszyć temu będzie muzyka carillonowa, w wykonaniu Moniki Kaźmierczak. 8 sierpnia – odpust Świętego Dominika. Przewidziano też Dzień Kociewski: 3 sierpnia (czwartek) – unikaty z Kociewia na Targu Węglowym, w godz. 14.00 – 21.00.

 

Fot. Kazimierz Netka

W jarmarku Św. Dominika wezmą udział wystawcy z 14 krajów: Austria, Białoruś, Estonia, Francja, Hiszpania, Indie, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Najważniejszy dzień: 29 lipca (sobota) – ceremonia otwarcia. Wypatrujcie trębaczy w oknach i na dachu Dworu Artusa! – Długi Targ (przedproże Dworu Artusa), godz. 12.00 – zachęcają organizatorzy – Międzynarodowe Targi Gdańskie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Oto współtwórcy tegorocznego, 757. Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Partnerzy Miasto Gdańsk, Gdańska Organizacja Turystyczna. Sponsor główny: Koło Widokowe AmberSky. Sponsorzy: Właściciel marki Tyskie; Żywiec Zdrój SA. Partnerzy projektów specjalnych: Olivia Business Centre; Fundacja Gdańska; Cech Piekarzy i Cukierników Gdańsk; Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. Patronat medialny: Wirtualna Polska; Gazeta Wyborcza / gazeta.pl; trójmiasto.pl / trójmiasto TV; gdansk.pl; Radio RMF FM. Współpraca: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska; Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *