Kobiecy punkt widzenia koronawirusa. Płeć piękna pięknie sobie radzi w czasach pandemii  – tak wynika z wypowiedzi pań, podczas internetowego seminarium „Innowacje w czasach kryzysu”. Zorganizowała je Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Źródła ilustracji: webinarium; Youtube; Facebook.

Twórczynie biznesów i miejsc pracy mówiły o czasach zamrożenia światowej gospodarki

Człowiek wykorzystuje możliwości swego mózgu w niewielu procentach. Czy zagrożenie, wywołane na całym świecie pandemią koronawirusa, zmusiło ludzi do zaangażowania swego umysłu w większym stopniu do rozwiązywania problemów? Do myślenia bardziej twórczego? Polskie kobiety twierdzą, że tak się stało. Panie mówiły o tym podczas webinarium pt. „Innowacje w czasach kryzysu”, zorganizowane 29 maja 2020 roku przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet (SPK), w ramach akcji #WspieramyWsieci. Przysłuchiwaliśmy się wypowiedziom w pierwszej części tego wydarzenia.

Panie, uczestniczące w tym internetowym seminarium, powiedziały co myślą o koronakryzysie. Zbadały odczucia przedsiębiorców. Jak więc było i jest w czasach restrykcji, zarządzonych przez niemal wszystkie rządy świata? Z początku było bardzo źle, ale szybko niszczącemu działaniu COVID-19 na gospodarkę zaczęto się skuteczniej przeciwstawiać – oceniły panie z SPK. Jak to robiono?

Gdy 16 marca wybuchł kryzys pandemii i nastąpił lock down, przez 6 tygodni nie wyszłam za bramę swego domu – mówiła jedna z pań

Zdaniem niektórych uczestniczek webinarium, podczas koronakryzysu ludzie zaczęli wykorzystywać nieużywane części mózgu, szukając innowacji w swych modelach biznesowych. Na ile jednak innowacje wdrożone ad hoc panie uważają za tymczasowe, a na ile na stale w portfolio firm posiadanych przez kobiety? – Tak brzmiało jedno z pytań zadanych uczestniczkom debaty.

Co dopingowało przedsiębiorców do działań? Jak postępowano by złagodzić destrukcyjne oddziaływanie stanu pandemii i związanych z tym restrykcji? Oto, co usłyszeliśmy podczas webinarium:

Po wybuchu pandemii pojawiło się poczucie konieczności podjęcia walki o przetrwanie. To był asumpt do innowacji. Zaczęto się zastanawiać, co zrobić, wykorzystując czas zamrożenia, by nam procentowało to również później. Jeden z pomysłów, o którym dyskutowały panie, to miała być inwestycja, a nie tylko koszt: rozwiązanie online, które można wyprowadzać na świat, rozwiązania robione od razu w języku angielskim łącznie z nawiązywaniem kontaktów z partnerami z Londynu. Trudno na tym etapie ocenia, na ile te innowacje ad hoc są tymczasowe, a na ile trwałe i które z nich zostaną w branży. Szanse na utrwalenie się mają głównie pomysły, pomagające zespołom działającym w rozproszeniu. Chodzi o to, by trwale wyjść poza webinary – zaangażować się, a nie tylko słuchać. Z tego skorzystają zespoły rozproszone. Jeśli wyjście poza webinary, jako forma rozwojowa, zadziałała, to pożytek będzie miał nie tylko odbiorca i słuchacz ale też inni.

Dużą pokusą jest zrobienie nowych projektów, dopasowanych do nowych warunków. Bardo dużo myśli się o tym, żeby poważnie podejmować decyzje o wchodzeniu w nowe i nie zmarnować tego, co mamy. Czas nadchodzący trzeba wykorzystać do testowania.

W zeszłym roku otworzyliśmy pierwszą szkołę poza Polską, na Litwie i teraz chcemy się skupić na tym co mamy w Polsce – mówiła jedna z pań.

Innowacja to dostarczenie korzyści użytkownikowi. Rynek będzie sprawdzał, czy tak jest, czy to są innowacje; zweryfikuje co jest innowacją – zabrzmiało podczas debaty.

Oto co przewidywał plan webinarium 29 maja 2020 roku:

11:00 Wystąpienie otwierające, wnioski z badania „Firmy SPK w dobie kryzysu koronawirusa”: Katarzyna Wierzbowska i Dorota Czekaj – założycielki Sieci Przedsiębiorczych Kobiet (SPK)

11:10 Panel z udziałem przedsiębiorców i mentorek SPK „Moje lekcje z frontu walki z COVID-19″, wystąpią Joanna Średnicka Pracownia Gier Szkoleniowych, Tonia Bochińska Early Stage, Maja Meissner Meissner&Partners, prowadzenie Kasia Wierzbowska SPK.

11:50 Przerwa interaktywna z narzędziem kreatywnym. Agata Zioło, SPK.

11:55 Wykład Iza Ławniczak, Very Human Services, „Małe innowacje, duże zmiany – 3 sposoby na lepsze usługi i produkty.”

12:25 Wykład Łukasz Łakowiecki, Joanna Skowrońska, Allegro Lokalnie „Jak szybko przenieść sprzedaż do online”.

12:45 Wirtualny spacer po Brain Embassy.

12:50 Wykład Aneta Zielińska-Sroka Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości: „PARP, Twój partner w biznesie – oferta dla przedsiębiorców”.

13:10 Wykład Monika Fiszer, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości: „Jak rozwijać firmę w czasach pandemii – usługi PARP w zakresie szkoleń i internacjonalizacji”.

13:25 Zaproszenie na konferencję Szczepionka dla przedsiębiorców w dobie COViD-19 | Konferencja i galę finałową BWKR 2.06., Dorota Czekaj, SPK.

13:30 Tomasz Dmuchowski, „Trendy rozwoju biznesu wynikające z koronakryzysu”.

13:45 Planowane zakończenie konferencji.

Warto było wysłuchać wypowiedzi Pań. Nagranie webinarium znajduje się pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=-M4NG4hgG6k .

Partnerzy webinarium: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Allegro Lokalnie, Fundacja Kronenberga Citi Handlowy, Citi Foundation.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *