Linia lotnicza Wizz Air rozwija się i umacnia swą obecność w Gdańsku. W przyszłym roku uruchomi dwa nowe połączenia lotnicze. Będzie tutaj stacjonował jeszcze jeden samolot tego przewoźnika. Coraz więcej ludzi podróżuje samolotami

Fot. Kazimierz Netka.

Wizz Air ożywia lotnisko, gospodarkę nie tylko Pomorza, przybliża region światu

Fot. Kazimierz Netka.

Coraz chętniej przesiadamy się z pojazdów lądowo – wodnych na samoloty. Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyrost liczby osób podróżujących samolotami. Jednak, ten wzrost powodowany jest również tym, że oferty przewoźników lotniczych są coraz bardziej urozmaicone. Świadczyć o tym mogą propozycje, przedstawiane przez linię Wizz Air.

Fot. Kazimierz Netka.

W środę, 25 października 2023 roku poznaliśmy kolejne udogodnienia tego przedsiębiorstwa. Gospodarzem spotkania dotyczącego planom rozwoju działalności Wizz Air w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku był József Váradi – dyrektor generalny grupy Wizz Air. Mieliśmy przyjemność porozmawiać podczas tej konferencji również z Tomaszem Kloskowskim – prezesem zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Wizz Air ma pokaźny udział w liczbie obsłużonych pasażerów przez wszystkich przewoźników na lotnisku w Gdańsku. Z usług Wizz Air korzysta około 51 procent podróżujących samolotami do i z Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Wizz Air to nowoczesna linia lotnicza. Także pod względem troski o klimat. Tak zwany sśad węglowy, czyli oddziaływanie samolotów Wizz Air na klimat, jest jednym z najmniejszych w przeliczeniu na jednego pasażera.

Fot. Kazimierz Netka.

Wynik w tym zakresie przedstawił József Váradi – dyrektor generalny grupy Wizz Air. Tak się dzieje, ponieważ ta linia lotnicza posiada coraz nowocześniejsze maszyny. „Garażują” one również w Gdańsku. 26 października 2023 roku, nastąpi oddanie do użytku hangaru w Porcie Lotniczym Gdańsk – z przeznaczeniem do obsługi samolotów właśnie Wizz Air.

Po co w Gdańsku jest potrzebny dodatkowy samolot? Ponieważ Wizz Air w przyszłym roku uruchomi dwa dodatkowe połączenia Gdańska: z Walencją w Hiszpanii i z Rzymem Fiumicino we Włoszech.

Silnik rozwoju regionu

– Jestem szczęśliwy, że Wizz Air jest obecny na lotnisku w Gdańsku – powiedział Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. – Wizz Air to nasz największy silnik napędowy tego lotniska. To jest największy klient, największa linia lotnica, która przewiozła 25 milionów pasażerów, ma 8 samolotów zbazowanych. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę, że to jest taki rachunek ciągniony, bo Wizz Air ciągnie nam inne inwestycje. Agent techniczny LS Technics zbudował drugi hangar po to, żeby obsługiwać Wizz Air. Ma kontrakt z Wizz Air na obsługę techniczną samolotów. Naprawdę, to jest główny silnik, a za tym silnikiem idą mniejsze silniczki, czyli generalnie rozwija się lotnisko, rozwija się region, rozwijamy się wszyscy.

Fot. Kazimierz Netka.

To ma kluczowe znaczeni dla regionu. Bez kontaktów z Europą, ze światem, żaden region w Polsce czy Europie nie będzie się rozwijał. Dynamika rozwoju tego regionu zależna jest właśnie od dostępności transportowej. I tę dostępność transportową dzisiaj nam fantastycznie umożliwia Wizz Air.

Wszystkie branże korzystają na tym. Dzisiaj w tej globalnej gospodarce ta konieczność kontaktów ze światem, bez tego bezpośredniego kontaktu – bo kontaktów międzyludzkich nie da się zastąpić online – tak naprawdę jest widoczna we wszystkich branżach. Pamiętajmy, że za chwilę będzie budowana elektrownia atomowa. Bez linii lotniczych nie ma szans, żeby konsultanci, setki tysięcy – bo to będą setki tysięcy pracowników z całej Europy i ze świata, bo ze Stanów będą przylatywali nam budować. Bez linii lotniczych i połączeń nie da się tego zrobić.

Gdy będzie większy region, jeszcze bardziej zasobniejszy i jeszcze większe lotnisko, wtedy przyjdzie czas na długodystansowe bezpośrednie połączenie. Teraz jesteśmy na poziomie obsługi 6 milionów pasażerów rocznie, ale gdy będziemy na poziomie 10 milionów, to wtedy może przyjdzie czas na bezpośrednie połączenie z Ameryką – powiedział Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *