Premium Distillers Starogard Gdański – piękny i ważny zakład dla krajowych i zagranicznych obywateli przy międzynarodowym szlaku komunikacyjnym – drodze nr 22. Zakończono rewitalizację czyli ożywianie tego przedsiębiorstwa. Jeszcze dwa lata temu to była prawie ruina – wspominają mieszkańcy miasta i zachwycają się wyglądem odnowionych obiektów

Fot. Kazimierz Netka.

Perła Starogardu Gdańskiego

U styku ulic Skarszewskiej i Sikorskiego w Starogardzie Gdańskim spotkaliśmy, tuż przed zapadnięciem ciemności, wysokiego mężczyznę. Pan wskazał na malowniczo oświetlony, odnowiony zakład i powiedział;

– Jeszcze ze dwa lata temu to była prawie ruina. A teraz? Piękne obiekty. Jak nowe. Kiedyś pracowało tu kilkaset osób. To bardzo ważna firma nie tylko dla Starogardu.

Fot. Kazimierz Netka.

Te słowa pan wypowiedział 25 października 2023 roku, na około godzinę przed istotnym dla stolicy Kociewia – Starogardu Gdańskiego – wydarzeniem. W pobliskim przedsiębiorstwie, kiedyś Starogardzkich Zakładach Przemysłu Spirytusowego POLMOS, trwały ostatnie przygotowania do przecięcia wstęgi i otwarcia po rewitalizacji, odnowionej Destylarni – Premium Distillers. Biały namiot przyciągał uwagę przechodzących i przejeżdżających ulicą Skarszewską oraz tzw. berlinką czyli drogą krajową nr 22. Premium Distillers w Starogardzie Gdańskim, to nie tylko wizytówka tego miasta, województwa pomorskiego ale też całej Polski. Patrzy na budynki tego przedsiębiorstwa wiele osób, w tym cudzoziemców. Możemy być dumni z takiego zakładu.

Fot. Kazimierz Netka.

Artysta muzyk, Robert Chojnacki, saksofonista, podczas swego występu w trakcie uroczystości wieńczącej rewitalizację Destylarni powiedział:

– To perła Starogardu Gdańskiego.

Na uroczystość przybyli reprezentanci różnych środowisk, także z zagranicy, Zwieńczenie rewitalizacji Destylarni miało międzynarodowy akcent. Prowadzący uroczystość Mateusz Kaczmarek, powitał gości: gospodarzy Williama Carey – prezesa Grupy UB – United Beverages z małżonką Hanną, a także udziałowców przedsiębiorstwa i członków Rady Nadzorczej.

O historii zakładu i działaniach, podejmowanych w czasie rewitalizacji, mówił Jakub Talaśka – dyrektor Destylarni Starogard Gdański:

Fot. Kazimierz Netka.

Miłym akcentem było przekazanie symbolicznego klucza. Otrzymał ten przedmiot William Carey – prezes UB United Beverages, a wręczającymi byli: Janusz Stankowiak – prezydent Miasta Starogard Gdański., Maciej Kalinowski – zastępca prezydenta oraz Anna Benert – przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański.

Jeszcze parę lat temu obawialiśmy się o kondycję Destylarni – wspominał Janusz Stankowiak – prezydent Starogardu Gdańskiego. – Nie wiedzieliśmy, czy przetrwa. Do czasu, gdy pojawił się niezwykły człowiek William Carey. Dziś nikt nie może mieć wątpliwości, że Destylarnia w Starogardzie Gdańskim to zakład światowego formatu.

Zwieńczeniem oficjalnych uroczystości było przecięcie wstęgi – czyli oficjalne otwarcie, około godziny 19 starogardzkiej Destylarni po zakończeniu jej rewitalizacji. Orszak uczestników spotkania prowadzony przez Williama Careya i jego Małżonkę przeszedł do głównego wejścia do biurowca, i tam przy lekko siąpiącym deszczu, w blasku lamp, nożyczki poszły w ruch. Oficjalnego, uroczystego zwieńczenia prac rewitalizacyjnych dokonali William Carey i Janusz Stankowiak.

Fot. Kazimierz Netka.

Nie było to tak, że jedni się napracowali, innym klaskano. Jakub Talaśka – dyrektor Destylarni Starogard Gdański, mówiąc o historii, a potem o przebiegu prac rewitalizacyjnych, dziękował firmom wykonawczym wypowiadając ich nazwy, wskazując też na konkretne osoby. Pan dyrektor podkreślił, że ożywianie zakładu odbywało się przy normalnej produkcji. Trzeba było te czynności odpowiednio zharmonizować, by nikt nikomu nie przeszkadzał. Wszystko zwieńczył sukces.

Podziękowania realizatorom i pracownikom starogardzkiej Destylarni złożył też William Carey – prezes Grupy United Beverages:

Fot. Kazimierz Netka.

Na tym nie koniec. Destylarnia będzie rozwijana; między innymi w jednym z obiektów zostanie urządzone pomieszczenie do szkoleń.

Szczegóły dotyczące Destylarni Starogard Gdański, historię tego zakładu można dokładniej poznać, zajrzawszy na strony internetowe: https://premiumdistillers.pl/destylarnia/starogard-distillery/ oraz na https://www.unitedbeverages.pl/o_firmie.html . Warto mieć na uwadze fakt, że twórcą pierwszego takiego zakładu w Starogardzie Gdańskim 177 lat temu, był Herman Winkelhausen, kupiec gdański. Dzisiaj, dzięki rozwojowi przemysłu, stolica Kociewie jest znana w świecie. Produkty Destylarni Starogard eksportowane są do około 30 krajów na całym globie.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *