Fot. Kazimierz Netka.
Lubuskie rodzinnie i aktywnie.
Jak Polską uczynić atrakcyjniejszą? Jak znaleźć i pokazać jej atuty, jej piękno? Spore osiągnięcia ma w tym województwo lubuskie. Jakie? Mieliśmy sposobność poznania metod promocji północnej części tego regionu – od Świebodzina do Gorzowa Wielkopolskiego. Umożliwiła nam to spółka Meeting Planner, a wyjazd przygotowali: Dorota Średnicka – koordynator projektu oraz Piotr Piasecki z Działu Handlowego.
Mniej ważne są sposoby i pomysły na promocję, a istotne to, co Lubuskie ma w swej północnej części do zaoferowania turystom, zagranicznym i krajowym. Można powiedzieć, że wachlarz ofert jest bardzo urozmaicony, bo od Wszechświata do dalekiej przeszłości w dziejach Ziemi. Oczywiście, mówiąc o walorach ziemi lubuskiej między Świebodzinem i Gorzowem, nie można zapominać o unikatowych atrakcjach w południowej części Lubuskiego, na przykład o winnicach, czy Łuku Mużakowskim.
Fot. Kazimierz Netka
Podróżując autostradą A-2. W okolicy Świebodzina dostrzega się niezwykła figurę: postać Jezusa, Króla Wszechświata – najwyższy taki pomnik na świecie. To pierwszy nasz przystanek w owej podróży poznawczej. Stojący na wzniesieniu Król Wszechświata, twarzą zwrócony jest ku zachodowi. Wita przybyszy przybywających do Polski z zagranicy. Turystów, obcokrajowców, którzy są bardzo mile w Polsce widziani. Z wzniesienia, na którym pobudowano figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, jest dobry widok na Świebodzin. Pani Przewodniczka opowiada o historii tego miasta. Jest ona dość pasjonująca i przedstawia historię tego, co się w Polsce działo, zwłaszcza po transformacji w 1989 roku i w latach następnych, do dzisiaj. Warto wiedzieć, że postać Chrystusa Króla Wszechświata pojawiła się w Świebodzinie dzięki proboszczowi parafii – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie – ks. prałatowi Sylwestrowi Zawadzkiemu.
Następnym miejscem naszego pobytu jest Łagów – gminą posiadająca wspaniały zamek z wieżą wysokości niemal takiej, jak figura Króla Wszechświata w Świebodzinie.
Fot. Kazimierz Netka
O Łagowie opowiada nam Andrzej Mańkowski – przewodnik turystyczny po Łagowie, biznesmen. Łagów kiedyś był miastem. Teraz to gmina wiejska, a olbrzymim potencjale turystycznym i niezwykłych atrakcjach. Walory tego terenu dostrzegli joannici już wiele wieków temu. Przed II wojną światową Łagów był miejscem wypoczynku m.in. mieszkańców Berlina. Teraz, jest miejscem jeszcze za mało poznanym, zarówno przez krajowych jak i zagranicznych turystów, a sięgającym XIII wieku pisanej historii.
Fot. Kazimierz Netka
Współcześnie, niezwykłą atrakcją jest park linowy w Łagowie. To miejsce wspaniałe. Bo zapewnia bezpieczną rozrywkę sprawnościową zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Fot. Kazimierz Netka
Rejs łodzią elektryczną po Jeziorze Trześniowskim na długo pozostaje w pamięci. O przeszłości tego miejsca opowiada Andrzej Mańkowski – absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Opolskiego.
Fot. Kazimierz Netka
Skwierzyna to miasto położone na styku Pojezierza Wielkopolskiego i Pradoliny Noteci – Warty (Toruńsko – Eberswaldzkiej). Nocujemy w „Domu nad Rzeką” (Wartą). Wieczorna cisza stwarza wspaniały nastrój. W nadwodnym gąszczu zaczyna śpiewać słowik…
Fot. Kazimierz Netka
Międzyrzecz poznajemy następnego dnia. Wiedzę o tym mieście, jak też o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym (MRU), przekazuje nam Mariusz Perdon – przewodnik turystyczny. Unikatem jest MRU – system obronny, budowany przez Niemców w latach 1934 – 1944. To jedna z największych fortyfikacji, mających swe zaplecze pod Ziemią.
Fot. Kazimierz Netka
Można powiedzieć miasto pod ziemią z fabrykami, koszarami, systemem obronnym. Po II wojnie światowej snuto różne plany wykorzystywania podziemnych korytarzy. Chciano tu zrobić magazyn odpadów radioaktywnych. W planach był też schron przeciwatomowy. MRU pozostał atrakcja turystyczną a mieszkają w nim nietoperze, a właściwie spędzają zimę, śpiąc niemal przez całą tę porę roku; niektóre budzą się tylko na chwilę. Przy wejściu do podziemnych korytarzy, można zobaczyć… zęby smoka. Co to takiego? Pojedź do MRU, obejrzyj…
Fot. Kazimierz Netka
Jak wyglądały smoki, żyjące na Ziemi około 400 000 000 lat temu? Tego można dowiedzieć się w Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich. Jadąc do tej miejscowości, mijamy miejsce, gdzie znajdowało się safari z egzotycznymi zwierzętami.
W Nowinach Wielkich zobaczyć można kawałek historii Ziemi. Bo od dewonu do czasów dzisiejszych Zrekonstruowane są stworzenia, które żyły na Ziemi około 400 lat temu i od tego okresu: dewonu z ery paleozoicznej -wędrujemy do okresu ostatniego zlodowacenia. Naszym przewodnikiem jest Krzysztof Kuchnio – właściciel Parku Dinozaurów.
Fot. Kazimierz Netka
Pan Krzysztof Kuchnio opowiada o najnowszych odkryciu pozostałości nieżyjącego już zwierzęcia. Chodzi o szkielet nosorożca Stephanorhinus kirchbergensis – sprzed ponad 120 000 lat, żyjącego w okresie ocieplenia między zlodowaceniami środkowopolskim i północnopolskim. Na jego kości natrafiono podczas budowy obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego. Nieco więcej wiadomości na ten temat będzie można uzyskać podczas Dni Gorzowa Wielkopolskiego i wydarzeń związanych z piknikiem naukowym pt. „Życie i śmierć Stefanii z Gorzowa” w dniach 08.06. – 10.06.2018. Ważnym dniem będzie piątek, 8 czerwca, w Muzeum Lubuskim, ul. Warszawska 35; w Gorzowie Wielkopolskim. O godzinie 15.00 planowane jest uroczyste podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego współpracy pomiędzy Województwem Lubuskim, Miastem Gorzowem Wielkopolskim i Uniwersytetem Wrocławskim w zakresie wszechstronnej promocji i prezentacji wyników badań oraz wiedzy o historii odkryć paleontologicznych na ziemi gorzowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem odkrycia szkieletu nosorożca Stephanorhinus kirchbergensis.
Fot. Kazimierz Netka
Tak więc, w Gorzowie Wielkopolskim w najbliższych dniach będzie się wiele działo. Jednak, miasto jest teraz unowocześniane. Niełatwo dojechać do niego koleją, trzeba bowiem przesiadać się z autobusu na pociąg. Utrudnienia są zwłaszcza dla osób jadących do Gorzowa Wielkopolskiego od strony Bydgoszczy, Gdańska, Poznania. Trwa bowiem modernizacja linii kolejowej.
Kazimierz Netka