Manipulacja informacjami o Pomorzu przy użyciu aury jako narzędzia… Telewizja Polska najczęściej „widzi” Kaszuby? To próba zubożenia kulturowego regionu – takie można odnieść wrażenie, oglądając w niedzielę informacje o pogodzie – prognozę autorstwa TVP.

Nie pozwólmy utopić bogactwa kulturowego Pomorza… Fot. Kazimierz Netka.

Chodzi o przemycanie i wspieranie nacjonalistycznych akcentów?

Niedziela, godziny przedpołudniowe. Na ekranie telewizora, w programie TVP, oglądamy prognozę pogody. Pokazywana jest mapa Pomorza, a komentarz prowadzącego prognozę w pewnym momencie brzmi: na Kaszubach… O pozostałych regionach na Pomorzu też chętnie byśmy posłuchali – równie często jak o pogodzie na Kaszubach także o tym, jaka jest aura np. u Gryfitów, u Słowińców? Na Ziemi Krajeńskiej czy na poligonie drawskim, a jaka na Ziemi Pyrzyckiej czy na wyspie Wolin i w Szczecinie?

Przypominamy więc państwowej publicznej Telewizji Polskiej, że oprócz Kaszub, np. w województwie pomorskim są także m.in.: Pobrzeże Słowińskie, Zatoka Gdańska, Zalew Wiślany, Kociewie, Żuławy, Powiśle, Bory Tucholskie, Trójmiasto w tym Gdańsk.

Jak to się dzieje, że TVP – państwowa publiczna telewizja robi takie „numery” zwracając uwagę widzów głównie na Kaszuby? Otóż, można mieć obawy, że są na nią wywierane jakieś naciski osób, związanych ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim (ZKP) – organizacją Kaszubów, ale swą nazwą sugerującą, że reprezentuje całe Pomorze. Można odnieść wrażenie, że ZKP działa na szkodę Pomorza; że ludzie związani z ZKP, dążą do rozbicia województwa pomorskiego, wspierając organizowanie Dnia Jedności Kaszubów. Dlaczego ZKP, rzekomo reprezentujące Pomorze, nie zrobi Dnia Jedności Pomorza? Albo jeszcze lepiej: Dnia Jedności Polaków? Wpływ ZKP na TVP może budzić obawy, że telewizja publiczna sprzyja temu rozbijaniu Pomorza na Kaszuby i resztę.

To, co robi publiczna, państwowa TVP, można uznać za próbę ułatwiania odseparowywania Kaszubów od reszty Pomorza. Tak oczywiście nie jest; telewizja by czegoś takiego nie zrobiła… Ale wrażenie pozostaje. Konsekwencją takiego traktowania widzów jak w niedzielnej prognozie pogody może być deprecjacja bogactwa kulturowego Pomorza. Telewidzowie mogą bowiem odnieść wrażenie, że od Szczecina po Elbląg nie ma innych ludzi, tylko Kaszubi… Jeszcze raz więc przypominamy TVP: w Pomorskiem, oprócz Kaszubów mieszkają też m.in. Słowińcy, Żuławianie, Powiślanie, Kociewiacy, Borowiacy. Jest też Trójmiasto, a w nim Gdańsk, odbudowany przez Kresowian…

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *