Mieszkańcy powiedzą, co o chuliganach wiedzą

Mafia, kibole, piraci drogowi, bandyci – będą dobrze widoczni

Gdzie działają, a gdzie się kryją przestępcy?

IMG_2781Na zdjęciu: Mapa do wypełnienia informacjami od mieszkańców. W Pomorskiem już były próby kartograficznego ukazania rozmieszczenia przestępczości – na podstawie wiadomości, przekazywanych przez obywateli. Teraz rząd ten pomysł umacnia. Fot. Kazimierz Netka

Czy czujesz się bezpiecznie? W ciągu 8 lat zlikwidowano około 50 procent posterunków policji

MSWiA rozpoczyna prace nad mapą zagrożeń

Źródło: www.kurier.pap.pl

Ruszają prace nad tworzeniem tzw. mapy zagrożeń, która ma służyć poprawie bezpieczeństwa – poinformował we wtorek, 12 stycznia 2016 roku, w Białymstoku wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński.

Wiceminister Zieliński, który we wtorek wziął udział w uroczystości powołania insp. Daniela Kołnierowicza na nowego komendanta podlaskiej policji, powiedział, że w środę zostanie podpisane pismo, dzięki któremu będzie możliwe rozpoczęcie pracy nad tworzeniem takiej mapy. Mówił, że będzie to „intensywna praca struktur policji i ministerstwa a także samorządu, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych, które chcą się do tego włączyć”.

W ramach tworzenia tej mapy mają – jak mówił Zieliński – odbywać się spotkania w całej Polsce, podczas których policja będzie przedstawiała swoje statystki dotyczące przestępstw, a np. członkowie organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy będą mówili, co wiedzą o zagrożeniach w swojej okolicy. Dzięki temu – jak dodał – mapa będzie pełniejsza.

Zieliński już wcześniej mówił, że mapa ma posłużyć m.in. do kształtowania struktur policyjnych w terenie. Jak podał, z 817 posterunków policji na koniec 2007 r. obecnie jest tylko blisko 400. Na konferencji powiedział, że nie chodzi, aby otwierać je wszystkie ponownie, ale właśnie na podstawie mapy określić czy w danym miejscu jest potrzebny posterunek, czy nie. „To nie będzie mechaniczne, to będzie wynikało z profesjonalnie sporządzonej mapy zagrożeń” – zaznaczył.

Dodał, że taka mapa ma uwzględniać m.in. przestępstwa pospolite, kryminalne, ale też przestępczość wysokozorganizowaną i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mówił, że statystyki policyjne będą odczytywane „krytycznie”, żeby – jak wyjaśnił – „wiedzieć jak naprawdę jest, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i co powinniśmy zrobić, żeby było lepiej”.

Pytany przez PAP, kiedy mapa będzie gotowa, powiedział, że jego zdaniem prace powinny potrwać kwartał.

Główny komendant policji insp. Zbigniew Maj mówił, że kwestia budowy bezpieczeństwa w terenie, w powiatach i miastach jest „zagadnieniem kilkuwarstwowym”. Wymienił tu m.in. przeszkolenie policjantów, współpracę z samorządami, ale też debatę społeczną, która ma pokazać, jak społeczeństwo odbiera pracę policji i jak widzi zagrożenia.

Więcej: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *