Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej

EURO 2016 czas zacząć

To będą rekordowe mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Akredytowało się 1200 dziennikarzy. Transmisje przeprowadzi 175 stacji telewizyjnych, co oznacza, że przekaz dotrze do około 2 miliardów osób.

Fot. W+éodzimierz Amerski 010

Jerzy Eliasz (na powyższym zdjęciu drugi z prawej), działacz Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, powiedział podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 stycznia w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, że z pewnością zostanie pobity rekord liczby kibiców, którzy przyjdą do czterech hal oglądać mecze. Dotychczas najwięcej ich było dwa lata temu podczas mistrzostw Europy w Danii, tj. 316 tys. osób. W czterech polskich miastach (Gdańsk, Katowice, Kraków, Wrocław), w których będą rozgrywane mecze, liczba widzów sięgnąć może około 400 tysięcy.

W Gdańsku nie zagra reprezentacja Polski, ale sprzedaż biletów wygląda imponująco. Na pierwszy dzień mistrzostw – 16 stycznia, na sobotnie mecze Węgry – Czarnogóra i Dania – Rosja – rozeszły się już wszystkie wejściówki, a było ich 9500. Na pozostałe dwa dni zostało w kasach po około 500 biletów.

Fot. W+éodzimierz Amerski 065

– Po raz kolejny udowodnimy, że jesteśmy partnerami do współpracy przy organizacji największych imprez – powiedział Andrzej Bojanowski, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki gospodarczej. – Nam niepotrzebne są castingi. Władze najważniejszych organizacji sportowych w Europie i na świecie wybierają nas, ponieważ jesteśmy pod tym względem najlepsi. Do naszego miasta już przyjechało wielu kibiców z Danii i Rosji. Wraz z polskimi kibicami przez trzy mecze grupowe w całości wypełnią halę Ergo Arenę. Ta frekwencja zaskoczyła bardziej europejską federację piłki ręcznej niż nas jako gospodarzy tych mistrzostw.

Wiceprezydent Bojanowski wspomniał, że przez 12 lat był piłkarzem ręcznym w klubie Spójnia Gdańsk i dlatego kocha tę dyscyplinę sportu.

Fot. W+éodzimierz Amerski 050

W konferencji wziął udział prof. dr hab. Janusz Czerwiński – były rektor AWFiS Gdańsk, wielokrotny reprezentant Polski w piłce ręcznej, a później trener reprezentacji kraju. Pod kierunkiem prof. Janusza Czerwińskiego Polska najpierw zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach świata w 1974 roku, rok później wywalczyła drugie miejsce w Pucharze Świata, a w 1976 roku zdobyła brązowy medal olimpijski, jedyny w narodowej historii tej dyscypliny sportu. Profesor Janusz Czerwiński prowadził także narodowe drużyny Islandii i Grecji. Przez osiem lat pełnił funkcję prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, a od 1996 roku jest Honorowym Prezesem ZPRP, a także zasłużonym działaczem Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Jest Laureatem Nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– Po raz pierwszy Polska jest organizatorem mistrzostw piłki ręcznej seniorów o randze europejskiej. Mieliśmy mocnych konkurentów do organizacji tych mistrzostw, ale wybrano nas, bo mamy bogatą sportową historię. Zwłaszcza tu, w Gdańsku, jest bardzo duże zainteresowanie tą dyscypliną sportu, bo mieliśmy doskonałe drużyny, jak Spójnię i Wybrzeże Gdańsk, grające dwa razy w finałach pucharu Europy. Organizowaliśmy na AWFiS Gdańsk ponad 10 lat temu młodzieżowe ME i zdobyliśmy złoty medal. Trzech ówczesnych polskich młodzieżowców gra obecnie w reprezentacji seniorów. Są to Grzegorz Bielecki, Piotr Grabarczyk i Krzysztof Lijewski. Obecnie mają oni dużą szansę powtórzyć sukces sprzed lat i też zdobyć złoty medal. Liczni polscy kibice z pewnością im w tym pomogą – powiedział Janusz Czerwiński.

Fot. W+éodzimierz Amerski 139

Podczas mistrzostw będzie działać Strefa Kibica. Do ogrzewanego namiotu już ustawionego na Targu Węglowym w centrum Gdańska wejdzie maksymalnie 950 osób. Wiceprezydent Andrzej Bojanowski obiecuje, że jeśli reprezentacja Polski zakwalifikuje się do finału, wtedy Strefa zostanie znacznie powiększona.

Terminarz meczów w Ergo Arenie:

16.01.2016 sobota, godz. 18.00 Węgry – Czarnogóra; 16.01.2016 sobota, godz. 20.15 Dania – Rosja; 18.01.2016 poniedziałek, godz. 18.00 Rosja – Węgry; 18.01.2016 poniedziałek, godz. 20.15 Czarnogóra – Dania; 20.01.2016 środa, godz. 17.15 Rosja – Czarnogóra; 20.01.2016 środa, godz. 20.00 Dania – Węgry.

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy odbędzie się 16.01, czyli w sobotę, tuż po zakończeniu meczu Węgry – Czarnogóra ok. godz. 19.50. Mecz finałowy zaplanowano na niedzielę, 31 stycznia.

Życzmy sobie, aby wiceprezydent Gdańska musiał wywiązać się ze złożonej obietnicy!

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *