Na Żuławach, w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej zainaugurowano 7 sierpnia 2018 roku, obchody 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, połączone ze świętowaniem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z udziałem zagranicznych gości, z różnych kontynentów. Ustanowiono rekord: około 12 000 osób utworzyło biało-czerwoną flagę Polski.

Fot. Kazimierz Netka.

Wkraczamy w nową erę dziejów naszego kraju – od młodych zależy, co się wydarzy.

 

Fot. Kazimierz Netka

Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro – pod takim hasłem odbywają się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku obchody 100-lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Co to hasło oznacza? Chodzi o to, by młodzi ludzie uwierzyli, że od nich zależy, co się wydarzy – mówiła Anna Nowosad – naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego. Że za sobą mogą pociągnąć innych, i że marzenia mogą się spełnić.

 

Fot. Kazimierz Netka

W uroczystość inauguracji Zlotu ZHP Gdańsk 2018, zgromadzonych w liczbie kilkunastu tysięcy osób, wprowadziła Harcerska Orkiestra Dęta ze Szczepu im. Stanisława Moniuszki w Tczewie.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Czuwaj, Druhny i Druhowie – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, witając uczestników Zlotu. Jak na 100-latka, wyglądacie całkiem młodo. Średnia wieku uczestników wynosi 15 lat. Witam was bardzo serdecznie, na Wyspie Sobieszewskiej, w najbardziej urokliwej części ponad 1000-letniego Gdańska, miasta wolności i solidarności. Bardzo się cieszę, że przyjęliście zaproszenie i że swe niezwykłe święto – jubileusz, obchodzicie w tym symbolicznym miejscu Gdańska. Jest waz bardzo wielu, ponad 12 tysięcy. Żeby tak wielka liczba harcerzy mogła przyjechać, to mniejsze grono musiało się bardzo napracować.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pamiętam, że poprzednia naczelniczka ZHP. Małgorzata Sinica, parę lat temu, podczas rozmowy powiedziała, że ma pomysł, aby w Gdańsku, w Polsce zorganizować światowy zlot harcerzy skautów Jamboree, 2023. Pamiętam, że jeszcze wcześniej jeden z moich pracowników zaproponował, by w Gdańsku zorganizować finał rozgrywek w piłce nożnej Euro 2012. Pomyślałem sobie, że jeśli daliśmy radę przeprowadzić finały Euro, to i mistrzostwa świata skautów też możemy. To się nie udało, za to mamy nasz jubileusz, 100-lecia ZHP, a za niedługo będzie tu europejski zlot skautek i skautów – mówił prezydent Paweł Adamowicz. Dziękuję Zbigniewowi Niemczyckiemu, który jako szef rady doradczej, bardzo was wspierał – dodał pan prezydent, dziękując też Radzie Dzielnicy Wyspa Sobieszewska za to, że przyjęła 12 000 harcerzy. Paweł Adamowicz powiedział też, że gdańszczanki i gdańszczanie wyłożyli na Zlot ZHP 8 milionów złotych.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Droga Naczelniczko, starogdańskim zwyczajem, przyjeżdżający do Gdańska królowie, a także inni zacni goście otrzymują klucze do miasta – powiedział prezydent Paweł Adamowicz, zwracając się do Anny Nowosad i wręczając jej klucz do miasta. – Mam zapasowy, gdyby koleżanka nie zechciała na końcu zlotu klucza oddać. Gdańsk kocha harcerzy, mam nadzieję, że harcerki i harcerze pokochają też Gdańsk – powiedział prezydent Paweł Adamowicz.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Bardzo dziękujemy za ten klucz do Gdańska – odpowiedziała naczelniczka ZHP, Anna Nowosad. Będziemy się nim posługiwać bardzo rozważnie – zapewniła pani naczelniczka ZHP.

 

Fot. Kazimierz Netka

Potem odbył się wielki przemarsz reprezentantów Chorągwi ZHP z całego kraju. Korowód otwierała Chorągiew Pomorska.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Spotkaliśmy się tutaj z okazji dwóch rocznic – mówił harcmistrz Dariusz Supeł przewodniczący ZHP. Pierwsza to 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, Druga, to 100-lecie zdarzenia, które spowodowało, że organizacje harcerskie z różnych zaborów utworzyły Związek Harcerstwa Polskiego. Jestem przekonanym że będzie to niezwykłe spotkanie ponad 12 000 młodych ludzi. Nie tylko o program zlotu chodzi., ale tez o skupienie się wokół naszych harcerskich serc: miłość do ojczyzny, wierność harcerskiemu przyrzeczeniu. Chcemy budować lepszą przyszłość. Czyńmy po prostu dobro – powiedział przewodniczący Dariusz Supeł.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Druhny i druhowie, przed nami 10 ekscytujących dni, w trakcie których mam nadzieję, że nauczycie czegoś nowego, poznacie nowych przyjaciół, pozostawicie tutaj na Wyspie Sobieszewskiej na Pomorzu, ślad harcerski, pokazujący, że harcerstwo to ruch który zmienia rzeczywistość – mówiła harcmistrz Anna Nowosad, naczelniczka ZHP. Że harcerze to ludzie, którym zależy na tym co się dzieje, że chcemy wprowadzać zmianę, że harcerze to ludzie,którzy nie są obojętni. 10 dni to krótki czas, ale możemy pokazać, jak bardzo w ciągu ostatnich 100 lat harcerstwo włączało się we wszystkie ważne wydarzenia, które w Polsce się działy. Przyszłość zaczyna się dzisiaj. Musimy myśleć o rzeczach, które wydarzą się za wiele lat. Musimy zdobyć umiejętności, które pozwolą nam tę przyszłość kreować – powiedziała naczelnik ZHP.

 

Fot. Kazimierz Netka

Potem nastąpiło oficjalne, harcerskie otwarcie Zlotu 100-Lecia ZHP Gdańsk 2018. Symbolem było rozpalenie ogniska – Watry Stulecia.

 

Fot. Kazimierz Netka

Ważnym wydarzeniem podczas inauguracji uroczystości otwarcia Zlotu 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, było odnowienie przyrzeczenia harcerskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Uczestnicy Zlotu w bardzo uroczysty sposób uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Harcerki i harcerze, ubrani w białe i czerwone koszulki, utworzyli wzór biało-czerwonej flagi. Został ustanowiony nowy rekord Polski. Poprzednia flaga została utworzona przez około 1500 osób. Teraz, żywą flagę Polski „zbudowało” swymi ciałami około 12 000 uczestników Zlotu 100-lecia ZHP oraz pracowników Grupy Energa, która zaopatrzyła harcerzy w koszulki.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *