Nagroda za rozwój turystyki wodnej w delcie Wisły

Sukces Pomorza, Warmii oraz Mazur na XVII Targach Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow 2015 w Łodzi

Złoty Dzwon dla Pętli Żuławskiej

Niezwykły sukces odniosła północna Polska na zakończonych niedawno XVII Targach Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow 2015 w Łodzi, na których można było zapoznać się z nowinkami i aktualnymi trendami świata żeglarskiego. Podczas targów przyznane zostały nagrody, w tym specjalna nagroda Polskiego Związku Żeglarskiego „Złoty Dzwon”. W tym roku zostali nią wyróżnieni marszałkowie województwa pomorskiego i warmińsko–mazurskiego – informuje Sławomir Lewandowski z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

IMG_7365-1024x768

Na zdjęciu: Przystań obok Zamku w Malborku, na Nogacie. Jest jedną z tych, które zbudowano w ramach realizacji projektu „Pętla Żuławska”. Fot. Kazimierz Netka.

Podczas tegorocznych targów swoją ofertę zaprezentowały 203 firmy m.in. z Belgii, Chorwacji, Grecji, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Ukrainy i Włoch. Zobaczyć można było 126 jednostek pływających – w tym jachty żaglowe i motorowe, jednostki typu houseboat, łodzie wędkarskie, skutery, kajaki, pontony oraz wyposażenie, silniki, elektronikę, nawigację, odzież i środki bezpieczeństwa.  Nie zabrakło również propozycji dotyczących  rejsów, czarterów, ubezpieczeń i usług portowych. Na targach można było zapoznać się również z ofertą Pętli Żuławskiej i polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 (MDW E70).

Nagroda „Złoty Dzwon” Polskiego Związku Żeglarskiego jest przyznawana od ponad 16 lat. W poprzednich latach otrzymali ją między innymi Krzysztof Olejnik, redaktor naczelny miesięcznika Wiatr, stocznie Janmor, Gunther Yacht, Stocznia Jachtowa Sułkowski, firma Sail-Service z Gdańska, oraz żeglarz Michał Korneszczuk.

W tym roku Kapituła w składzie Jerzy Iwaszkiewicz (przewodniczący), Zbigniew Kania, Zbigniew Stosio, Stefan Heinrich postanowiła nagrodzić Złotym Dzwonem Pętlę Żuławską – 303 km drogi wodnej – za ideę i realizację rozwoju turystyki wodnej w obszarze delty Wisły i Zalewu Wiślanego.
Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. W ramach Pętli Żuławskiej funkcjonuje sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych, które powstały w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”. Projekt realizowany był przez partnerów samorządowych z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz Regionalny Zarząd Gospodarki wodnej w Gdańsku.

IMG_77731-1024x768

Na zdjęciu: Przebudowa ujścia Wisły, realizowana przez RZGW w Gdańsku. Dzięki temu łatwiej będzie pływać jachtom i statkom towarowym z rzeki na Zatokę Gdańską i z powrotem. Fot. Kazimierz Netka.

Warto zaznaczyć, że Pętla Żuławska to także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy).
Oprócz szlaków wodnych zgromadzonych wokół delty Wisły i infrastruktury dla turysty wodnego, Pętla Żuławska łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych. To obszar niezwykle bogaty w unikatowe w skali kraju obiekty historyczne: zamki gotyckie czy domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone czy śluzy. Obszar Pętli Żuławskiej to bez wątpienia miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody – tak Sławomir Lewandowski z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego kończy swą relację.

IMG_6643-1024x768

Na zdjęciu: Port żeglarski w Elblągu. Stąd jest prosta droga rzeką Elbląg i przez Jezioro Druzno do Kanału Elbląskiego. W drugą stronę – na Zalew Wiślany, a w przyszłości być może przez kanał, który ma zostać zbudowany w poprzek Mierzei Wiślanej – na Bałtyk. Fot. Kazimierz Netka.

Pętla Żuławska ma być rozbudowana. Ten system urządzeń dla żeglarzy, na razie w delcie Wisły, czyli na wodach śródlądowych, ma być powiązany z marinami – czyli przystaniami żeglarskimi na morzu, a konkretnie – na Zatoce Gdańskiej. Już trwają prace nad projektem Pętla Żuławska II.

Warto wiedzieć, że program rozwoju dróg wodnych w Delcie Wisły otwiera żeglarzom trasę z przystaniami, szlak, do unikatowego obiektu: Kanału Elbląskiego, jedynego takiego w świecie, ciągle czynnego. Niedawno urządzenia na tym Kanale zostały zrewitalizowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.