Nagrody dla twórców Pięknych Wsi 2017 w Pomorskiem. Wróblewo w gminie Suchy Dąb to najurokliwsza miejscowość. Za najpiękniejszą zagrodę uznano dom i inne nieruchomości państwa Hamernik z gminy Brusy.

Na zdjęciu: Występ zespołu „Źródło”. Fot. Kazimierz Netka.

Piękno otoczenia i międzynarodowa kultura – na uroczystości poświęconej trosce o ład przestrzenny w Pomorskiem.

Poznaliśmy laureatów 24 edycji plebiscytu Piękna Wieś Pomorska. Podczas uroczystej gali w Sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego nagrody zwycięzcom wręczał m.in. marszałek Mieczysław Struk – informuje Michał Piotrowski – zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W etapie wojewódzkim plebiscytu rywalizowało 13 wsi oraz zagród. Przy ocenianiu wsi komisja brała pod uwagę aspekty krajobrazowe i ekologiczne. Oceniane również były działania integrujące lokalną społeczność oraz pielęgnowanie tradycji.

 

Fot. Kazimierz Netka

W kategorii najpiękniejsza wieś wygrało Wróblewo w gminie Suchy Dąb. Na drugim miejscu uplasowała się wieś Mały Bukowiec w gminie Zblewo, a na trzecim Lubieszewo w gminie Nowy Dwór Gdański. Poziom konkursu był tak wysoki, że komisja oceniająca przyznała również trzy wyróżnienia. Otrzymały je Węsiory w gminie Sulęczyno, Świetlino w gminie Łęczyce oraz Brzeźno Szlacheckie w gminie Lipnica.

 

Fot. Kazimierz Netka

Najpiękniejsza Pomorska Zagroda to zabudowania Katarzyny i Henryka Hamernik z miejscowości  Leśno – Wybudowanie w gminie Brusy. Drugie miejsce zajęła zagroda Anny i Jerzego Król z Kożyczkowa w gminie Chmielno a trzecie Kamili i Piotra Sokołowskich z Jabłowa w gminie Starogard Gdański. Przyznano również wyróżnienie. Otrzymali je Beata i Marek Opitz z Żelichowa w gminie Nowy Dwór Gdański – informuje dyrektor Michał Piotrowski.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gościem specjalnym uroczystości był Werner Stöcker – burmistrz gminy Markt Uehlfeld w Środkowej Frankonii w Niemczech. Uehlfeld jest gminą partnerską pomorskiej gminy Trąbki Wielkie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Uroczystość uświetniły występy dziecięcego zespołu „Źródło” ze Szkoły Podstawowej w Kleszczewie Kościerskim, gmina Zblewo. Mali artyści śpiewali piosenki z różnych kultur świata, między innymi z Serbii oraz Izraela.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *