Nagrody za Wisłę na Światowym Dniu Turystyki

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku umacnia turystykę nie tylko w województwie pomorskim

Pętla Żuławska, cud funduszy europejskich, została wyróżniona na Światowym Dniu Turystki

Efekty prac Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku wzbudzają zachwyt. To bowiem dokonania niezmiernie ważne dla gospodarki Polski, bezpieczeństwa ludzi, ochrony środowiska. Poświadczone to zostało między innymi podczas ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki – na Zamku w Malborku. Okazało się, że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku umożliwia realizacje projektów, które zostały nagrodzone. A zrewitalizowany przez gdański RZGW Kanał Elbląski może zostać wpisany na Światowa Listę Dziedzictwa Kulturowego i Naturowego UNESCO. W internecie trwa głosowanie na ten Kanał – w konkursie na najatrakcyjniejsze polskie obiekty służące turystyce.

IMG_6500

Na zdjęciu: Przystań na rzece w Elblągu. Z tego miasta rozpoczynają się rejsy Kanałem Elbląskim, zwanym też Elbląsko-Ostródzkim albo Oberlandzkim, a zrewitalizowanym dzięki staraniom RZGW w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

W uroczystościach Światowego Dnia Turystyki, pod hasłem „Miliard turystów, miliard możliwości”, uczestniczyli w Malborku m.in. poseł Eugeniusz Kłopotek, Iwona Wendel – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Tomasz Jędrzejczak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Rafał Szmytke – prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.

IMG_7396

Na zdjęciu: Marszałek Mieczysław Struk przekazuje statuetkę  „Osobowość Roku” Zbigniewowi Ptakowi (z prawej). Fot. Kazimierz Netka.

Za Osobowość Roku został uznany Zbigniew Ptak, starosta nowodworski – jeden z głównych twórców „Pętli Żuławskiej”. Laureat odebrał Statuetkę z rąk Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.

Wyróżnienia otrzymali: Powiat sztumski, Gmina Sztutowo, Gmina Miejska Tczew, Gmina Miejska Malbork, Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Stegna, Gmina Cedry Wielkie, Gmina Miasta Gdańska, Gmina Miasta Krynica Morska – za „Pętlę Żuław”, w kategorii: Inwestycja w turystyce.

IMG_7399

Na zdjęciu: Wyróżnieni za zrealizowanie projektu: „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej”. Fot. Kazimierz Netka.

Częściowo za Pętlę Żuław nagroda przysługuje też Jackowi Karnowskiemu, prezydentowi Sopotu. W koncepcji „Pętla Żuławska II” też przewidziany jest kolejny obiekt dla żeglarstwa w Sopocie. Prezydent Jacek Karnowski najczęściej był proszony po odbiór laurów.

IMG_7394

Na zdjęciu, w środku: Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, nagrodzonej Gryfem Pomorskim. Fot. Kazimierz Netka.

Oto szczegóły. Gryfa Pomorskiego otrzymali: Mariusz Mierzwiński – dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku – za całokształt działalności i popularyzację dziedzictwa kulturowego w województwie pomorskim; Polska Organizacja Turystyczna (POT) za współpracę na rzecz pomorskiej turystyki, w 15. rocznicę działalności. Statuetką Gryfa został uhonorowany prezes POT, Rafał Szmytke.

IMG_7387

Na zdjęciu: Wyróżnieni odznakami „Za Zasługi dla Turystyki”. Fot. Kazimierz Netka.

Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Turystyki” nadawane przez Ministra Sportu i Turystyki otrzymali: Tadeusz Stanisław Chęsy – właściciel Uzdrowiska Solanki, innowator, propagator stosowania nowych technologii w turystyce, zaangażowany w wiele projektów promujących turystykę uzdrowiskową; Jolanta Frydel – wieloletnia i aktywna działaczka społeczna działająca na rzecz rozwoju usług hotelarskich w Polsce, organizatorka konferencji i szkoleń dla przyszłych adeptów hotelarstwa; Anna Dorota Górska – aktywna organizatorka konferencji i szkoleń dla środowiska turystycznego, zaangażowana w liczne wydarzenia edukacyjne dla studentów i młodych pracowników branży przemysłu spotkań; Wojciech Grabowski – aktywny działacz społeczny z 22 letnim stażem, przedsiębiorca, popularyzator innowacyjnych rozwiązań technicznych dla poprawy jakości obsługi turystów; Aleksandra Edyta Grobelna – szkoleniowiec, dydaktyk, pilot wycieczek, ekspert w dziedzinie hotelarstwa, autor wielu projektów badawczych z dziedziny ekonomii; Jarosław Jaroszek – społecznik, szkoleniowiec, aktywnie zaangażowany w poprawę usług turystycznych i promocję Polski; Irena Jędrzejczyk – dydaktyk i naukowiec, tytularny profesor nauk ekonomicznych podejmujący aktywność naukową i organizacyjną na rzecz turystyki z 40 letnim stażem; Jacek Karnowski – zaangażowany działacz na rzecz rozwoju turystyki w województwie pomorskim, twórca marki turystycznej Sopot, prezydent Sopotu; Aleksandra Kociałkowska – pilot wycieczek, szkoleniowiec, ekspert w dziedzinie polsko – rosyjskiego ruchu turystycznego, propagatorka aktywizacji turystyki przyjazdowej do Polski; Eugeniusz Ławreniuk – działacz społeczny związany od 25 lat z turystyką, przedsiębiorca, edukator, założyciel Biura Podróży JUNIOR w Białymstoku; Mariusz Mierzwiński – inicjator szeregu działań na rzecz popularyzacji Muzeum Zamkowego w Malborku, pomysłodawca spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży; Marek Migdal – inicjator i założyciel Zachodniopomorskiej Izby Turystyki, współtwórca Rady Krajowej Izb Turystyki, realizator wielu projektów branżowych, związany z turystyką od 27 lat; Maria Napiórkowska – wieloletnia działaczka na rzecz rozwoju i promocji turystyki polskiej w kraju i zagranicą, inicjatorka i organizatorka wielu wydarzeń łącząc promocję gospodarczą Polski z jej atrakcyjnym wizerunkiem turystycznym; Andrzej Rychłowski – propagator innowacyjnych działań i rozwiązań mających wpływ na rozwój turystyki, kreator nowych atrakcji i produktów turystycznych w Malborku; Włodzimierz Szczurek – realizator wielu inicjatyw turystycznych i projektów promocyjnych na rynkach wschodnich, doceniany przez branżę turystyczną za profesjonalizm i efektywność w działaniu; Maciej Zimowski – prekursor promocji na rynkach zagranicznych turystyki aktywnej i ekologicznej w Polsce, zaangażowany w rozwój i promocję turystyki rowerowej.

IMG_7388

Na zdjęciu: Gratulacje po otrzymaniu nagród. Fot. Kazimierz Netka.

Podziękowania za współorganizację Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki w 2014 roku przekazano prezydentowi Miasta Wejherowa – Krzysztofowi Hildebrandtowi.

Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymali: Miasto Gdynia za „Red Bull Air Race  Gdynia 2014” w kategorii Wydarzenie Roku; Zbigniew Ptak w kategorii Osobowość roku; UM Sopot za „Kartę Turysty wraz z opłatą uzdrowiskową” w kategorii Innowacja w turystyce; Powiat Chojnicki za produkt „Kaszubska Marszruta” w kategorii Inwestycja w turystyce; Słowińska Grupa Rybacka za produkt „Słowiński Szlak Rybacki” w kategorii Oferta kreatywna.

Wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymali: Radosław Literski w kategorii Osobowość Roku; LOT Serce Kaszub za „Geocaching – innowacyjna forma promocji walorów turystycznych” w kategorii Inwestycja w turystyce; Powiat sztumski, Gmina Sztutowo, Gmina Miejska Tczew, Gmina Miejska Malbork, Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Stegna, Gmina Cedry Wielkie, Gmina Miasta Gdańska, Gmina Miasta Krynica Morska – za „Pętlę Żuław”, w kategorii Inwestycja w turystyce.

IMG_7403

Na zdjęciu: Nagrodzeni przez Prezesa Honorowego PROT. Fot. Kazimierz Netka.

Prezes Honorowy PROT – Mieczysław Struk, oraz prezes zarządu PROT – Marta Chełkowska też uhonorowali najbardziej zasłużonych. Oto laureaci: Miasto Łeba w kategorii Subregionalny marketing terytorialny; Dolina Charlotty w kategorii Miejsce z klimatem; Miasto Sopot w kategorii Turystyka w mediach; Stary Browar Kościerzyna w kategorii Kulinarne odkrycie roku. Nagrodę Specjalną uhonorowano Radio Gdańsk, za zasługi w ciągu 70. lat działalności tej rozgłośni.

Oprawą artystyczną uroczystości były występy Izabeli Kopeć z zespołem.

IMG_7365

Na zdjęciu: Przystań na Nogacie przy Zamku w Malborku. Fot. Kazimierz Netka.

Oczywiście, tuż przy Zamku w Malborku, na Nogacie, też znajduje się przystań – jeden z obiektów zbudowanych w ramach projektu Pętla Żuławska – dzięki udziałowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na tym nie koniec dokonań gdańskiego RZGW. Serwis internetowy Wirtualnej Polski, wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną, przygotował plebiscyt, w którym wybierać można najatrakcyjniejszy, nowatorski i najbardziej przyjazny turystom produkt – informuje Łukasz Mierzejewski – inspektor w Biurze Prasowym Urzędu Miejskiego w Elblągu. – W gronie szesnastu atrakcji znalazł się również Kanał Elbląski (zrewitalizowany pod nadzorem gdańskiego RZGW). Uczestnicy plebiscytu wybiorą atrakcję, która ich zdaniem daje gwarancję przeżycia wielu niezapomnianych doznań kulturalnych, rozrywkowych lub rekreacyjno – przygodowych. Zachęcamy wszystkich do głosowania, przede wszystkim na Kanał Elbląski. Każda osoba może oddać tylko jeden głos. Głosowanie trwa do 3 października. Szczegóły zawarte są w artykułach pod adresem: Wybieramy najlepszy produkt turystyczny 2015 roku. Głosowanie rozpoczęte! oraz Najlepsze polskie atrakcje turystyczne 2015 roku – Kanał Elbląski .

IMG_7406

Na zdjęciu: Uhonorowano także PZU Życie. Laury otrzymał Tomasz Łakomy, dyrektor (z prawej) 0d reprezentantów PTTK: Stanisława Sikory (z lewej) i Lecha Zalewskiego (w środku). Fot. Kazimierz Netka.

Pętla Żuławska jeszcze za cud funduszy europejskich formalnie nie została uznana. Musi najpierw zostać zgłoszona do konkursu i wygrać. Jednak, to co się w delcie Wisły dzieje po zbudowaniu różnych obiektów przy wsparciu unijnymi dotacjami, można uznać za taki cud. Obszar, położony na terenie dwóch województw, obejmujący deltę Wisły od Gdańska po Elbląg, Malbork, Kwidzyn i Tczew, został ożywiony. Gospodarczo, kulturowo, turystycznie, ekologicznie. Z tym obszarem wiąże się wiele innych nagrodzonych na Światowym Dniu turystyki osób, instytucji.

Więcej dowiemy się podczas specjalnego rejsu, organizowanego przez RZGW w Gdańsku 1 października 2015 roku. Po rejsie odbędzie się konferencja pt. „Ujście Wisły w nowych ramach”.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *