Sport, kultura i historia na Kociewiu – rodzinne biegi. Autor: Wła-49.

Autor: Wła-49. Fot. Włodzimierz Amerski

III GRODZISKO CROSS 5KM

Średniowieczne, zrekonstruowane Grodzisko Owidz niedaleko Starogardu Gdańskiego staje się ośrodkiem krzewienia historii, kultury, turystyki, sportu. Rocznie odbywa się tam około setki imprez. To unikatowe miejsce i obecność w Grodzisku rycerzy, przyciąga wielu miłośników natury, wędrówek.

W rozegranej po raz trzeci imprezie sportowej na Kociewiu jaką w niedziele 20 września był III Grodzisko Cross, wzięło łącznie udział 176 osób. W porównaniu do liczby uczestników w poprzednim roku nastąpił wzrost o 46 osób, z czego można wnioskować, że biegowy cross prowadzący przez bardzo urozmaicony teren lasów kociewskich i wokół grodziska, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Fot. Włodzimierz Amerski 048

Realizują się zatem cele imprezy, jakimi są popularyzacja biegania jako najprostszej formy rekreacji fizycznej, upowszechnienie aktywnego wypoczynku i zdrowego trybu życia wśród dzieci i dorosłych oraz promocja Grodziska Owidz. Od początku organizatorem imprezy jest Kociewski Klub Biegacza Starogard Gdański przy wsparciu Urzędów Miasta i Gminy Starogard Gdański.

Fot. Włodzimierz Amerski 060

W ramach imprezy zostały rozegrane różne biegi. Najpierw, na dystansie 600 m – dla dzieci. Niektóre maluchy dla otuchy pobiegły o boku swoich rodziców, dziadków i babć. Było więc to wielopokoleniowe pokonywanie sporej jak na wiek odległości. Każdy uczestnik na mecie otrzymywał pamiątkowy medal oraz paczkę ze słodyczami i chłodzącym napojem. Najwięcej uciechy mieli rodzice robiący swoim pociechom aparatami fotograficznymi i „komórkami” pamiątkowe zdjęcia.

Fot. Włodzimierz Amerski 063

Start był wspólny zarówno dla chłopców jak i dziewcząt. Organizatorów pozytywnie zaskoczyła spora frekwencja i wyjątkowo zacięta walka. Oto wyniki:

Fot. Włodzimierz Amerski 255(1)

Szkoła podstawowa dziewczęta:
1.Nela Jędrzejewska Starogard
2.Amanda Skolimowska, STG
3.Amelia Karwatowska, Brzeźno Wielkie, BBL Starogard

Fot. Włodzimierz Amerski 065

Szkoła podstawowa chłopcy:
1.Sebastian Wilgan, STG, SKL Filippides
2.Michał Czaja, STG, SKL Filippides
3.Mateusz Piaskowski, Sumin

Fot. Włodzimierz Amerski 086

Kolejna dyscyplina, to bieg na dystansie 1700 m dla uczniów szkół gimnazjalnych. Tutaj, niestety, frekwencja zawiodła, bo na linii startu stanęło tylko 12 osób. Widocznie w tym wieku młodzież jest już w szponach komputeryzacji.

Fot. Włodzimierz Amerski 258(1)

Gimnazjum dziewczęta:
1.Julia Burczyk, SKS Starogard
2.Patrycja Cejrowska, Filippides
3.Paulina Cybulska, KKB Starogard

Fot. Włodzimierz Amerski 257

Gimnazjum chłopcy:
1.Michał Lewandowski, MKS Sambor Tczew
2.Łukasz Piaskowski, Sumin
3.Paweł Folta, Active Malbork

Fot. Włodzimierz Amerski 113

Bieg główny Grodzisko Cross prowadził na dystansie około 5 km. Profil trasy zróżnicowany, podłoże: bruk, szutry, leśne ścieżki.

Fot. Włodzimierz Amerski 263

OPEN mężczyźni:
1.Mateusz Niemczyk KKB Starogard
2.Michał Derdowski, Mirotki, LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz
3.Patryk Sowiński,Tczew, MKS Sambor Tczew

Fot. Włodzimierz Amerski 260

Kobiety:
1.Małgorzata Tuwalska,Gdańsk, LKS Zantyr Sztum
2.Elżbieta, Tuwalska, Gdańsk, LKS Zantyr Sztum
3.Lucyna Petka, STG, SKL Filippides

Fot. Włodzimierz Amerski 172

Wszystkie panie biorące udział w biegu głównym na mecie były obdarowywane po kwiatku róży koloru czerwonego lub różowego.

Fot. Włodzimierz Amerski 145

W biegu głównym mogły wziąć udział osoby, które mają co najmniej 16 lat (decyduje rok urodzenia) i nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w biegu. Dla niepełnoletnich uczestników biegu głównego oraz uczestników biegów towarzyszących wymagana była pisemna zgoda pełnoprawnych opiekunów. Każdy startował na własną odpowiedzialność. Służby medyczne były w pełnym pogotowiu, a policja zabezpieczała trasę biegu.

Fot. Włodzimierz Amerski 228(1)

Po raz pierwszy po biegu wszystkim uczestnikom zapewniono ciepłą strawę: doskonały w smaku bigos i grochówkę, przyrządzone w kuchni polowej przez firmę Kooperol ze Zdun.

Fot. Włodzimierz Amerski 213

Najistotniejszą informację przekazał pomysłodawca i organizator imprezy Janusz Nowak (na powyższym zdjęciu) już w trakcie rozgrywania poszczególnych biegów: na przyszłorocznych zawodach pomiar czasowy będzie dokonywany metodą elektroniczną poprzez przyczepione do butów czipy.

Fot. Włodzimierz Amerski 245

Sportowcy przyjęli to z dużym zadowoleniem, bo dzięki temu bezpośrednio po zakończonym biegu będą od razu znane miejsca i czasy zawodników w poszczególnych grupach wiekowych.

Więcej wiadomości na temat grodziska można znaleźć na stronie internetowej http://www.owidz.pl .

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *