Nie kupujcie wody w butelkach. Pijcie z kubków, wodę pochodzącą prosto z kranów – taki apel można było usłyszeć w Gdańsku, 4 sierpnia 2017 roku. Zdarzenie to miało miejsce około godziny 11.30 – podczas oddania do użytku miejskiego zdroju, w pobliżu Kościoła Św. Jana.

Na zdjęciu: Od lewej: Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska; prof. Andrzej Januszajtis – Honorowy Obywatel Gdańska; Jacek Skarbek – prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. Fot. Kazimierz Netka.

Uliczne wodopoje dla ludzi i zwierząt powstają w Gdańsku.

Władze stolicy województwa pomorskiego dbają o nawilżanie powietrza w najbardziej upalne dni. Instalowane są namgławiacze. Powstają też sztuczne wodotryski, z których można pić. Budowane są fontanny – które zmniejszają zapylenie powietrza

W piątek, 04 sierpnia otwarto nowe zdroje wodne w śródmieściu Gdańska. Pierwszy uruchomiono przy ul. Świętojańskiej. Drugi: przy ul. Szafarnia.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Dwa nowe zdroje są pierwszymi, wybudowanymi w historycznej części Miasta Gdańska w ramach programu „Gdańskie fontanny i zdroje” realizowanego przez miejską Spółkę GIWK – informuje Dorota Sawczyszyn – specjalista ds. promocji Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. W uroczystości uczestniczyli m.in.: zastępca prezydenta Miasta Gdańska Piotr Grzelak, Michał Morzy – współautor projektu zdroju przy ul. Świętojańskiej, prof. Andrzej Januszajtis, który udzielił wparcia merytorycznego niezbędnego do realizacji programu i Karina Rembiszewska – menedżer Śródmieścia. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni również Radni Dzielnicy Śródmieście, Radni Miasta z okręgu wyborczego nr 2 oraz instytucje, bez których wsparcia realizacja tej inwestycji byłaby niemożliwa.

 

Fot. Kazimierz Netka

Projekty obu zdrojów zostały wyłonione w konkursie „Wodne źródła Gdańska” zorganizowanym przez Spółkę GIWK w 2016 r. Nowe ujęcia będą dodatkowo wyposażone w specjalne misy umożliwiające korzystanie z wody zwierzętom – informuje Dorota Sawczyszyn, przekazując w komunikacie wypowiedzi:

– Cieszymy się, że oddajemy do użytku nowe zdroje, które są kolejnymi inwestycjami zrealizowanymi w ramach konkursu „Wodne źródła Gdańska”. Mam nadzieję, że będą służyły nie tylko ludziom i zwierzętom, ale również urozmaicą oraz ożywią licznie odwiedzane miejsca w Gdańsku o nowe elementy architektoniczne, które w swojej formie nawiązują do historii tych terenów – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Oficjalnego oddania do użytku zdroju przy Kościele Św. Jana (Centrum św. Jana – powstałe w roku 1995 na podstawie porozumienia pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury a Archidiecezją Gdańską – właścicielem Kościoła św. Jana w Gdańsku) dokonali m.in.: prof. Andrzej Januszajtis – Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska i Jacek Skarbek – prezes zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. Wiceprezydent Piotr Grzelak zaapelował podczas uroczystości, by nie kupować wody w butelkach, ale pić z kubków, taką prosto z kranu.

Oryginalne projekty zdrojów dostosowane są do zabytkowej architektury miasta

Zaprojektowane nowe zdroje są prototypami. Zdrój znajdujący się przy Kościele Św. Jana został wybudowany dla upamiętnienia studni wodnej, która znajdowała się w tym miejscu w XIX w., i której kształt był inspiracją dla projektantów. Dlatego też inwestycje wymagały zastosowania nowych rozwiązań np. w przypadku zdroju przy Kościele Św. Jana wykonania siedmiu odrębnych form z betonu architektonicznego o wadze ok. 500 kg.

W przypadku zdroju przy ul. Szafarnia przyjęta forma wymagała indywidualnych rozwiązań niestosowanych w innych zdrojach tego typu.

Koszt budowy obu zdrojów wyniósł około 80 tys. złotych netto. W tek kwocie są nie tylko nakłady na wykonanie zdrojów lecz również położenie nowej nawierzchni w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Dodatkowo, na różnicę kosztów w porównaniu z dotychczas stawianymi zdrojami, miały wpływ: forma zdrojów, ich rozmiar, jak również rodzaj odtwarzanej wokół nawierzchni.

Dotychczas montowane zdroje składają się z jednego powtarzalnego betonowego elementu, wymagającego do produkcji jednej formy, a nawierzchnię wokół zdroju stanowiły tradycyjne płytki betonowe układane na małej powierzchni (5 – 10 m2).

 

Fot. Kazimierz Netka

Przy Kościele Św. Jana odtwarzana nawierzchnia wykonana jest z nowych płyt granitowych, które muszą być położone na dużo większej powierzchni niż dotychczas (ok. 40 – 50m2). W przypadku zdroju przy ul. Szafarnia, odtwarzana nawierzchnia jest zbliżona do dotychczasowej, jednak wpływ na koszt miał materiał, którym jest kostka granitowa. Stare i nowe zdroje różni ponadto sposób sterowania wypływem wody.

Zakres realizacji tych inwestycji jest nieporównywalny do poprzednich. Główne Miasto to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, każdy nowy obiekt architektoniczny w tym rejonie musi być dostosowany do jego specyfiki, którą tworzy historia i klimat, oraz do formy architektonicznej znajdujących się tu budynków, dlatego też projekty zdrojów wymagały indywidualnych i oryginalnych rozwiązań.

Kolejne zdroje już wkrótce

Program „Gdańskie fontanny i zdroje” ma na celu przywrócenie Miastu tradycji związanych z bogactwem architektury wodnej, które mogliśmy poznać dzięki publikacji „Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych” autorstwa profesora Andrzeja Januszajtisa. Program zakłada budowę kolejnych obiektów, z których dwa powstaną już niebawem. Będzie to zdrój przy ul. Chlebnickiej od strony Dworu Artusa (ten zdrój ma być oddany do użytkowania jeszcze w tym roku) oraz zdrój przy ul. Ogarnej, którego budowa zostanie zrealizowana w roku 2018 – w ramach prac związanych z rewitalizacją ulicy – informuje Dorota Sawczyszyn – specjalista ds. promocji Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

Kazimierz Netka

1 Comments

  1. Pomysł wspaniały, szkoda tylko, że nie działa źródło dla psów przy ul. Szafarnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *