Odetchnij pełna piersią, przytul się do drzewa – zachęca dyrektor polskich Lasów Państwowych i zaprasza na sen między drzewami. To doskonała rehabilitacja postkowidowa, ale trzeba się do takiej wyprawy dobrze przygotować i przestrzegać różnych zasad, nieuciążliwych

Źródła ilustracji: transmisja z konferencji.

Zaczęła się akcja „Zanocuj w lesie”

Przed oficjalnym otwarciem postkowidowym, Lasy Państwowe już teraz zapraszają na wypoczynek w zdrowym powietrzu, zrelaksować się można aktywnie, po prostu – po ponad roku siedzenia w domu, teraz warto odnowić znajomości z przyrodą.

Takie możliwości stwarza 425 nadleśnictw w całym kraju. Program pilotażowy realizowano w 2019 roku – jakby przeczuwając, że lasy, natura będą potrzebne nam do odpoczynku jak nigdy dotąd. Do dyspozycje jest 600 000 hektarów lasów. Można zobaczyć, co zawdzięczamy leśnikom – mówiono podczas konferencji prasowej, w Nadleśnictwie Celestynów, 10 maja 2021 roku. Uczestniczyliśmy zdalnie w tym wydarzeniu.

Lasy umożliwiają zaktywizowanie się fizyczne, i to za darmo. Tutaj nie trzeba pa]płacić jak u lekarza w prywatnym gabinecie. Las może bardzo pomóc po kowidzie. Bushkraft to forma rehabilitacji.

Szczegółowa relacja z konferencji w Celestynowie znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska https://www.gov.pl/web/klimat/trwa-akcja-zanocuj-w-lesie :

Na terenie 425 nadleśnictw w Lasach Państwowych zostały wyznaczone specjalne obszary, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Miejsca te są do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021 r.

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 10 maja 2021 r. w Nadleśnictwie Celestynów, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że akcja „Zanocuj w Lesie” to jeden ze sposobów na spędzenie wolnego czasu po trudach związanych z pandemią.

Wchodzimy w okres, w którym natura budzi się do życia i w którym możemy połączyć naszą potrzebę wyjścia z domu z poznawaniem piękna polskiej przyrody. Dlatego tym bardziej cieszy mnie fakt, że możemy już zaprosić wszystkich Polaków, wszystkie rodziny do biwakowania w lesie – mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Lesistość w Polsce dzisiaj to 30 % powierzchni naszego kraju, pod tym względem jesteśmy w czołówce państw europejskich. Akcją „Zanocuj w Lesie” chcemy pokazać polską przyrodę, bioróżnorodność oraz świat zwierząt naszym obywatelom. Zachęcamy do oderwania się od rzeczywistości wirtualnej i bycia blisko natury – dodał wiceminister Edward Siarka.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych zaznaczył, że podczas trwania pilotażu programu „Zanocuj w Lesie” nie odnotowano żadnych problemów, stąd decyzja o rozszerzeniu akcji.

W 2019 r. kiedy rozpoczęliśmy program pilotażowy, mieliśmy do dyspozycji 65 tys. hektarów lasów – teraz to aż 600 000 hektarów przeznaczonych do bushcraftu w Polsce – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

W konferencji prasowej wzięła także udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która została ambasadorem akcji.

Po okresie izolacji, zamknięcia i braku aktywności fizycznej chcemy pokazać obywatelom przepiękne polskie lasy. Otwierając te tereny, chcemy zaprosić zarówno zaawansowanych bushcraftowców, ale także rodziny z dziećmi do wypróbowania noclegu na łonie natury – powiedziała wicemarszałek Gosiewska.

 Akcja „Zanocuj w lesie” obejmuje nocleg w wyznaczonym miejscu w lesie dla dziewięciu osób na dwie noce. Powyżej tych norm, należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa proponowaną liczbę osób i dni pobytu, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Więcej wiadomości znajduje się na stronie Lasów Państwowych https://zanocujwlesie.lasy.gov.pl/?fbclid=IwAR1U5MIaieESjMQFkeGr9il05tvGGPgJCevckJFe9wPZVAJ537KAdkZX7F0 .

Takiej możliwości wypoczynku, jaką oferują Lasy Państwowe Polsce nie ma w wielu państwach Europy. Gdzie indziej bowiem lasy są własnością prywatną i liczne ich odwiedzanie, wchodzenie do nich, nie jest możliwe. Poza tym lasy w Polsce wyróżniają się starannym utrzymaniem, dobrym zagospodarowaniem.

Źródła ilustracji: transmisja z konferencji.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *