POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu

Autor: Wła-49. Fot. Włodzimierz Amerski

Pomorze na targach ochrony środowiska w Poznaniu

Firmy z gdańskiego Pomorza uczestniczyły w Międzynarodowych Targach Technologii i Produktów dla Zrównoważonego Rozwoju i Usług Komunalnych POL-ECO-SYSTEM. Zorganizowano je w dniach 27 – 30 października 2015 w Poznaniu. Była to pierwsza edycja nowych targów – w miejsce kwartetu takich marek, jak: Poleko, Komtechnika, Gmina oraz Dworzec.
Fot. W+éodzimierz Amerski 1771
Targi stanowiły sumę doświadczeń z poszczególnych projektów, czego potwierdzeniem była nowa formuła oddająca w pełni ideę zrównoważonego rozwoju na różnych płaszczyznach ekologii.

Organizatorzy byli przekonani, że podobnie jak w ekosystemie – tak w ramach nowego wydarzenia – nastąpiło płynne przenikanie wiedzy oraz nowych technologii, stając się inspiracją do wprowadzenia nowatorskich rozwiązań z zakresu ochrony środowiska.

Temat przewodni targów, to „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami i działania mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisku”.
Fot. W+éodzimierz Amerski 1764
SALONY targów POL-ECO-SYSTEM 2015:

AQUA-TECH – gospodarka wodno – ściekowa, ochrona przeciwpowodziowa
GREENPOWER – Salon Czystej Energii
ECO-PROTECT – Technologie Ochrony Środowiska
RECYKLING – Salon Gospodarki Odpadami i Recyklingu
KOMTECHNIKA – Salon Techniki Komunalnej
CITY TRANS PROJEKT – Transport Zrównoważony
SMART REGION – Salon Produktów i Usług dla Samorządów

Z pomorskich firm dostrzegliśmy na targach:
Fot. W+éodzimierz Amerski 1726
Stanowisko 119 – Eco Projekt z Gdyni, które od 15 października 2015 r. przeniosło się do Gdańska i ma swoją siedzibę przy obwodnicy Trójmiasta. Na targach w Poznaniu, jak nas poinformował Konrad Bulenda, Eco Projekt reprezentował maszyny do recyklingu pięciu firm, w tym dwie włoskie, turecką, słowacką i hiszpańską. Ich nowością jest produkcja brykietów z oponowego kordu. Zamontowanie takiej linii, to koszt około 8 mln zł. Podczas targów sprzedano dwie takie linie do Warszawy.
Fot. W+éodzimierz Amerski 1714
Stanowisko 113 – Rumia Atlas. Informacji udzielił nam Paweł Mirek, mieszkaniec Malborka, pracujący w tej firmie od 2002 roku. W jego ocenie miniony 2014 rok był najlepszy w sprzedaży koparko – ładowarek w Polsce, które najbardziej przydają się w portach. Od roku urządzenia te pracują na silnikach elektrycznych o mocy 360 W. Jest to niemiecka marka, dająca na swoje wyroby rok gwarancji. Maksymalna wysokość takiej kołowej koparki, to 4,30 m i szerokości 3,00, co spełnia pierwszą klasę transportową, gdyż nie występują ponadgabaryty.
Fot. W+éodzimierz Amerski 1720
Stanowisko 111 – Terex Pakiet z Nowego Dworu Gdańskiego. Maszyna firmy Panta, rozdziela i zgniata stary samochód zaledwie w kwadrans. Zastępuje trzech ludzi pracujących przez osiem godzin.
Fot. W+éodzimierz Amerski 1724
Maszyna taka zostanie zamontowana w skupie starych samochodów przy ul. Uczniowskiej w Gdańsku Letnicy.
Fot. W+éodzimierz Amerski 1731
Stanowisko 28 Ixtrack Gdańsk, z siedzibą przy ul. Piastowskiej w Gdańsku. Informacji udzieliła nam Joanna Lewandowska specjalistka ds. marketingu. Firma specjalizuje się w systemach monitorowania pracy pojazdów i maszyn. Oferuje też pełną kontrolę jakości wykonywanych usług odbioru odpadów oraz ułatwienia w rozliczaniu z wykonawcami ze zrealizowanych zleceń na rzecz gminy.
Fot. W+éodzimierz Amerski 1737
Wspomaga działania proekologiczne dzięki możliwości wykrywania procederów wyładunku odpadów poza Zakładem Utylizacji. Przy wdrożonym systemie identyfikacji pojemników RFID, istnieje możliwość kontroli jakości segregacji odpadów prowadzonej przez mieszkańców. Firma oferuje innowacyjne narzędzia umożliwiające mobilizację mieszkańców do segregacji odpadów.
W Poznaniu prezentowały się również: gdyńska firma KLIMOR, założona w 1967 r. jako specjalistyczne przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją, dostawą i montażem instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych dla przemysłu okrętowego, stając się wkrótce wiodącym przedsiębiorstwem w tej branży.
Fot. W+éodzimierz Amerski 1766
Kolejna firma, to Elektronika SA – jedna z największych w kraju hurtowni urządzeń i akcesoriów stosowanych w chłodnictwie i klimatyzacji, produkowanych przez największych światowych producentów jak: Cubigel Compressors, Danfoss, Copeland, Frascold, ECO, Friga-Bo.
Na targach w Poznaniu obecna była też gdyńska spółka PHU SAYMON, specjalizująca się w wykorzystaniu paliw niekonwencjonalnych jako taniego źródła energii cieplnej. Oferuje ona palniki na olej przepracowany, roślinny, średniociężki i gaz, systemy uzdatniania wody oraz osuszacze.
Fot. W+éodzimierz Amerski 1762
Na tegorocznych targach POL-ECO-SYSTEM prezentowały się firmy z Austrii, Czech, Francji, Holandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Nie brakowało również stoisk najważniejszych izb i instytucji branżowych: Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, NFOŚiGW, WFOŚiGW, GIOŚ, KIGO, IGEiOŚ, KAPE, KFDZOM. Warto też wspomnieć, że w jednym z pawilonów znajdował się punkt konsultacyjny Inspekcji Ochrony Środowiska.
Wła-49. Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *