Rosjanie znają numery telefonów naszych wojskowych

Tysiące telefonów z Rosji do polskich oficerów. Kontrwywiad prowadzi śledztwo

2015-11-02 12:12. Źródło: www.kurier.pap.pl

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak poinformował, że poprosił o wyjaśnienie sprawy rzekomych telefonów z Rosji na numery należące do wojskowych.

Trudno w tym momencie ocenić, czy jest to poważna sprawa – zastrzegł.

Jak poinformował w piątek „Nasz Dziennik” Służba Kontrwywiadu Wojskowego i prokuratura prowadzą śledztwo ws. tajemniczych telefonów z Rosji, które dostało kilka tysięcy żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Według gazety chodzi o prawie 10 tys. osób.

Siemoniak powiedział w poniedziałek, że służby nie ustaliły liczby abonentów.

MON podkreśla, że żadne poważne, ani niejawne rozmowy nie odbywają się za pośrednictwem zwykłych telefonów komórkowych.

IMG_9786

Na zdjęciu: „Przypadkowe” połączenie telefonów z opisem wynalazku dotyczącego hydrauliki. To dowód, że manipulować można na różne sposoby… O wynalazku napiszemy za kilka dni. Fot. Kazimierz Netka.

– Wszystkie przypadki wskazujące na próby korzystania z sieci komórkowych w sposób mogący mieć wpływ na obronność państwa są na bieżąco zgłaszane do odpowiednich komórek zajmujących się bezpieczeństwem państwa, gdzie są analizowane w celu ustalenia co do faktów i okoliczności – poinformował rzecznik resortu płk Jacek Sońta.

Jak napisał „Nasz Dziennik” do niektórych wojskowych dzwoniono kilkakrotnie. Tego typu telefony miała też pewna liczba abonentów niezwiązanych z armią. Wszystkie telefony należą do tej samej sieci komórkowej.Na ekranach wyświetlał się numer rosyjskiego operatora oferującego płatne usługi telefoniczne. Były to krótkie połączenia, których inicjator liczył, że wezwany abonent oddzwoni. Jeśli tak się stanie właściciel telefonu, zostanie obciążony kosztem połączenia, nieraz bardzo wysokim.

Jak informuje dziennik, SKW zajmuje się już tą sprawą i stara się zlokalizować autora telefonów (właściciela serwisu). Osobny wątek to sposób, w jaki telefonujący weszli w posiadanie bazy numerów wojskowych.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP. Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *