Polscy funkcjonariusze Straży Granicznej, także z MOSG, pracują na macedońsko – greckim pograniczu

Fot. z Archiwum MOSG.

Chronią Unię Europejską przed nielegalną migracją

Kolejni funkcjonariusze Straży Granicznej rozpoczynają w Macedonii wspólną operację z miejscową Policją. W skład siódmej tegorocznej edycji zagranicznej misji wchodzą funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) i Centralnego Ośrodka Szkolenia w Koszalinie. Celem ich działań będzie ochrona macedońsko – greckiej granicy przed nielegalną migracją – poinformował kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak – Rzecznik Prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku:

Fot. z Archiwum MOSG.

W Lubaniu pod okiem wykładowców Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG, 17 strażników granicznych (13 z MOSG i 4 z COS SG) przeszło najpierw tygodniowy trening zgrywający.

Fot. z Archiwum MOSG.

Funkcjonariusze m.in. doskonalili umiejętności strzeleckie, ewakuację i samoewakuację z pojazdu, taktykę zatrzymywania i doprowadzania osób, udzielanie pierwszej pomocy czy przemieszczanie się pojazdów uprzywilejowanych w kolumnie. Istotnym elementem było też zapoznanie ze zwyczajami, tradycją i kulturą macedońską.

Wspólne misje służą ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobieganiu przestępczości, w związku ze zwiększonym napływem migrantów na granice wspieranego państwa. Funkcjonariusze mają do dyspozycji pojazdy i sprzęt służbowy Straży Granicznej. Dowódcą 7. edycji misji, która 18 września wyjechała do Macedonii Północnej, jest por. SG Michał Cebula.

Fot. z Archiwum MOSG.

W Gdańsku z wyjeżdżającymi na misję spotkał się kontradm. SG Andrzej Prokopski – Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz kmdr por. SG Lesław Krysa. Komendant podkreślił wagę i znaczenie realizacji przez funkcjonariuszy MOSG zadań służbowych, akcentując kwestię reprezentowania przez nich całej polskiej Straży Granicznej na macedońsko – greckim pograniczu. Życzył spokojnych i bezpiecznych służb oraz szczęśliwego powrotu do domów.

Fot. z Archiwum MOSG.

Do Polski funkcjonariusze wrócą za miesiąc – poinformował kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak – Rzecznik Prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.