Pomorskie bacznie przygląda się polityce Chin. Najpierw covid, potem następstwa napaści Rosji na Ukrainę skłaniają do podejmowania nowych decyzji w Państwie Środka – jednym z najpotężniejszych gospodarczo krajów świata. Zrozumieć Chiny – początek cyklu seminariów naukowych

Fot. Kazimierz Netka.

Ekspansja Chin do Europy trochę przyhamowała?

Najpierw, przed wiekami, w średniowieczu był jedwabny szlak – droga handlowa, kupców Europa – Chiny – Europa. Wsławił się taką podróżą obywatel o jakże swojsko brzmiącym nazwisku: Marco Polo. Nie był Polakiem, ale coraz częściej jest wspominany, zwłaszcza na Pomorzu, gdzie kontakty z Chińską Republika Ludową są jednymi z najwcześniejszych w Europie po II wojnie światowej, a owocem tego jest spółka Chipolbrok.

Takie dobre tradycje warto podtrzymywać, gdyż Chiny to olbrzymi rynek zbytu, a także producent wielu towarów. Teraz, w warunkach pokowidowych i czasu wojny, sytuacja gospodarcza Chiny – reszta świata, trochę się zmieniła. Czego możemy się spodziewać? Na takie pytania szukamy odpowiedzi u ekspertów. Wyjaśnianiu aktualnych problemów służyło też, zorganizowane w czwartek, 26 maja 2022 roku, pierwsze z cyklu, seminarium pt. „Zrozumieć Chiny. Sytuacja geopolityczna Chin, jej konsekwencje dla Polski i polskiego biznesu”.

Fot. Kazimierz Netka.

Uczestniczyliśmy w inauguracji tej konferencji, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomorskie w Chinach. Spotkanie prowadził Stanisław Szultka – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Seminarium zainaugurował marszałek województwa:

– Chcę bardzo podziękować za przyjęcie zaproszenia. Z wielką radością podziękować naszym prelegentom, że możemy liczyć na waszą wiedzę, na podzielenie się własnymi refleksjami na tematy geopolityczne dotyczące Chin i konsekwencji dla Polski oraz polskiego biznesu – mówił Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Stowarzyszenia Pomorskie w Chinach:

Fot. Kazimierz Netka.

W związku z pandemią do Chin jest niezwykle trudno się dostać, więc w jaki sposób kooperować na poziomie gospodarczym? Nie tak dawno mieszkańcy Pomorza musieli jechać do Chin bo tam prowadzą działalność, ale w Chinach zamknięto ich na 3 tygodnie w hotelu, każdego dnia badając na obecność covid. Oczywiście za ten hotel musieli zapłacić. 3 tygodnie więc można sobie wyobrazić, jak w takich warunkach prowadzić działalność gospodarczą, jakąkolwiek kooperację. Ale wdaje się, że Chiny z wielu powodów są dla nas interesujące.

Fot. Kazimierz Netka.

Warto posłuchać prelegentów, którzy mają wiedzę na temat Chin. Dlatego cieszę się bardzo, ze jest wśród nas pan ambasador, profesor Bogdan Góralczyk, były ambasador, który jest sinologiem, świetnym znawcą Azji, Chin jak i Tajlandii, Wietnamu. Bardzo bardzo serdecznie witam pana profesora – mówił marszałek Mieczysław Struk.

Chciałbym wszystkim jeszcze raz gorąco podziękować za to, że możemy kontynuować w ramach stowarzyszenia Pomorskie w Chinach nasze dialogi i poszerzać wiedzę na temat Chin.

Jak państwo wiedzą, my, jako Pomorze, mamy dość bogate doświadczenia w kooperacji z Chinami. To zainteresowanie na Pomorzu było dość stałe i bardzo widoczne, Pierwsza spółka z kapitałem zagranicznym to właśnie Chipolbrok, zlokalizowana w Gdyni i w Szanghaju. Jest tutaj wieloletni szef tej spółki na Polskę, witam serdecznie mojego serdecznego przyjaciela, który będzie dzisiaj – mam nadzieje – zabierał głos – powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Fot. Kazimierz Netka.

Chipolbrok to spółka, która została założona w 1951 roku, czyli zaraz po uznaniu przez Polskę Chińskiej Republiki Ludowej. W ostatnich kilkunastu latach pojawiały się liczne inicjatywy firm pomorskich, które były zainteresowane inwestycjami, co jest niezwykle trudne w Chinach. Przekonaliśmy się w jaki sposób Chińczycy prowadza negocjacje biznesowe, ale miałem okazję uczestniczyć na przykład w uroczystości otwarcia setnego sklepu jubilerskiego, handlującego bursztynem firmy gdyńskiej czy też w innych spotkaniach, w których uczestniczyły firmy, sprzedające na przykład blachodachówki, a jedna z firm starogardzkich kurze łapki które są przysmakiem w Chinach.

Fot. Kazimierz Netka.

Takie zainteresowanie przedsiębiorców Chinami istniało. Dla wiedzy pana ambasadora jak i pozostałych państwa, to zainteresowanie zachęciło nas do założenia Stowarzyszenia Pomorskie w Chinach i liczyliśmy na to, że przedsiębiorcy chcący kooperować z Chińczykami muszą mieć taki parasol polityczny – to w Chinach jest niezwykle ważne. Ja osobiście i członkowie zarządu województwa angażowali się w różnorakie misje, które były tam organizowane w różnych częściach Chin, np.: w Pekinie, Szanghaju – to jest kilka miejsc niezwykle istotnych na mapie Chińskiej Republiki Ludowej.

Fot. Kazimierz Netka.

To, że dzisiaj interesujemy się Chinami, sytuacją Chin wynika też oczywiście z polityki, która prowadzona jest przez przywódców chińskich. Niedawno żyliśmy trochę tą ideą jedwabnego szlaku. Dzisiaj ten jedwabny szlak jest zachwiany przez wojnę, którą Rosja prowadzi na Ukrainie. Jesteśmy ciekawi głosu ekspertów, znawców, jak to może wpłynąć na stosunki gospodarcze z krajami Unii Europejskiej, czy też ambicje polityczne, które Chińska Republika Ludowa i jej przywódcy w tej chwili ujawniają, nie tylko w Europie, ale też na Morzu Południowochińskim, czy też w Afryce. Warto, byśmy na te aspekty zwrócili uwagę.

Mam nadzieję, że dzisiaj będziemy mogli się sporo rzeczy nowych się dowiedzieć i tę perspektywę znawców Chin, polityki globalnej nieco poznać. Myślę, ze to nam bardzo ułatwi w kreowaniu własnego stosunku do Chin, do wielkiego mocarstwa, które ujawnia coraz większe ambicje żeby być numerem 1 w świecie – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Stowarzyszenia Pomorskie w Chinach.

Fot. Kazimierz Netka.

Niezwykle interesujący był wykład pt. „Czy Xi Jinping zrealizuje swoje Chińskie Marzenie?”, który wygłosił prof. Bogdan J. Góralczyk – były szef gabinetu ministra spraw zagranicznych, ambasador RP w latach 2003 – 2008, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego w kadencji 2016 – 2020. Pan profesor podkreślił, m.in. że Chiny to nie jest kolejne zwykłe państwo. To jedyna cywilizacja starożytna, która przetrwała.’

Fot. Kazimierz Netka.

Dlaczego Chińczycy uważają, że są tacy wspaniali? Bo uważają się za państwo środka, a więc że są środkiem cywilizacji, zaś wokół nich istnieją barbarzyńcy różnych kategorii.

Fot. Kazimierz Netka.

Jest jeszcze coś co się nazywa syndromem cesarza. Wydawało się, że cesarz Chin będzie koronowany jesienią, na zjeździe KPCh, no ale trochę zabuksowało i zobaczymy co z tym cesarzem jeszcze będzie. Bo najciekawsze rozgrywki dopiero przed nami – powiedział profesor Bogdan J. Góralczyk.

Program dalszej części seminarium przewidywał m.in. następujące zagadnienia: „Chińska transformacja technologiczna” – autor prelekcji: dr hab. Marcin Jacoby, profesor Uniwersytetu SWPS; „Koncepcja rozwoju współdzielonego w kontekście Inicjatywy Pasa i Szlaku, czyli globalizacja z chińską charakterystyką” – prof. dr hab. Ewa Oziewicz, Uniwersytet Gdański; „Nowy Jedwabny Szlak: powiązania transportowe Chin i Europy Środkowej” – dr Jakub Jakóbowski, Ośrodek Studiów Wschodnich; „Rozwiązywanie sporów wynikających z Inicjatywy Pasa i Szlaku” – dr Magdalena Łągiewska, Instytut Konfucjusza Uniwersytetu Gdańskiego. Panel dyskusyjny „Jakie konsekwencje dla Polski i polskiego biznesu wynikają z obecnej sytuacji geopolitycznej Chin” z udziałem: prof. dr hab. Bogdana J. Góralczyka; dr Jakuba Jakóbowskiego oraz przedstawicieli pomorskich firm: Macieja Broniszewskiego – firma SWORD; Adama Żołnowskiego – terminal kontenerowy DCT.

Fot. Kazimierz Netka.

Warto mieć świadomość, że Chińczycy umacniają swa pozycje w Pomorskiem. W Uniwersytecie Gdańskim istnieje Instytut Konfucjusza. Chińczycy chętnie uczestniczyli też w Festiwalach organizowanych w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Istnieje stałe połączenie morskie , a na szlaku morskim Gdańsk – Chiny odbywają rejsy jedne z największych kontenerowców świata. Już zaistniało połączenie kolejowe Port Gdańsk – Chiny. W Pekinie utworzono Biuro Pomorskie w Chinach.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *