Program Polska – Rosja wkracza w nową siedmiolatkę. Dotychczasowe dokonania i plany na przyszłość omawiano 27 maja 2021 roku podczas Wydarzenia Rocznego Programu INTERREG Polska – Rosja pt. „Dostępne i bezpieczne pogranicze”

Źródła ilustracji: Prezentacje, pokazane podczas webinarium.

Łączy nas także bursztyn, od wieków. 23 lipca zobaczymy w Gdańsku wystawę, powstającą m.in. dzięki unijnemu programowi Polska – Rosja

Dobiega końca siedmioletni okres finansowania unijnych projektów w ramach programu Polska – Rosja, na lata 2014 – 2020. Jednocześnie trwają przygotowania do określenia zasad i zakresu współpracy na bieżący okres unijnego finansowania, czyli na lata 2021 – 2027. Mówiono o tym 27 maja podczas odbywającego się w trybie on-line Wydarzenia Rocznego Programu INTERREG Polska – Rosja pod tytułem „Dostępne i bezpieczne pogranicze”.

– Zapoznamy się z bieżącą sytuacją w Programie,  w tym ze stanem realizacji projektów zatwierdzonych w Celu Tematycznym „Dostępność”, dotyczącym rozwoju sieci i systemów transportowych oraz komunikacji – napisała w zaproszeniu na to spotkanie Dominika Niksa z Referatu Programów Międzynarodowych Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Skorzystaliśmy z tej propozycji i uczestniczyliśmy w webinarium. W jego programie był również panel dyskusyjny z beneficjentami projektów oraz prezentacja na temat przygotowań nowego Programu. Organizatorem Wydarzenia Rocznego była Instytucja Zarządzająca Programem Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Oto, co przewidywał program Wydarzenia Rocznego:

Najważniejsze dokonania i plany Programu Polska Rosja pokazano podczas prezentacji. Przedstawiamy niektóre fragmenty tych bogato ilustrowanych wykładów:

Warto wiedzieć, że w latach 2007 – 2013 istniał unijny program Litwa -Polska – Rosja. W latach 2014 – 2020 realizowano program Polska Rosja. Tak więc, współpraca transgraniczna Polski z Rosją w ramach unijnego programu Interreg trwa już długo. Jest więc co podsumować, a doświadczenia ze współpracy są ogromne, podobnie jak możliwości jej rozwoju, poszerzania. Oto obszar objęty Programem Polska – Rosja:

Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Polska – Rosja znajduje się w Olsztynie, a jego kierownikiem jest Katarzyna Maria Bartnik.

Warto wiedzieć, że jednym z łączników Polski oraz Rosji jest bursztyn. Symbolem tego może być zaginiona podczas II wojny Światowej Bursztynowa Komnata. Teraz w Gdańsku tworzone jest nowe Muzeum Bursztynu, w zabytkowym Wielkim Młynie. Wystawa stała w tym Muzeum powstaje dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w programie Polska-Rosja 2014-2020 oraz dotacji celowej Gminy Miasta Gdańsk.

Jak informuje dr Andrzej Gierszewski – Rzecznik Prasowy Muzeum Gdańska, otwarcie nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie odbędzie się w piątek, 23 lipca 2021 roku. Pojawią się tam nowe eksponaty sztuki dawnej oraz nowoczesnej, okazy przyrodnicze z całego świata, a także dziesiątki instalacji multimedialnych umieszczonych w tajemniczym półmroku zabytkowego budynku na blisko 1100 metrów kwadratowych sal wystawowych. Pierwsi zwiedzający wejdą bezpłatnie w sobotę i niedzielę, podczas pierwszych dwóch dni 761. edycji Jarmarku Dominikańskiego. Stała Wystawa w tym Muzeum będzie nie tylko symbolem dobrej współpracy w ramach unijnego programu Polska – Rosja. Inny wspólny projekt, dostrzegany przez odwiedzających Gdańsk, to Projekt dwa statki – wspólne morze. Soldek & Vityaz: morskie dziedzictwo Polski i Rosji . Statek – muzeum „Sołdek” stoi na Motławie. Jest Oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Więcej wiadomości znajduje się na stronach: https://www.plru.eu/pl/aktualnosci/734,Zaproszenie-na-Wydarzenie-Roczne-Programu-Dostepne-i-bezpieczne-pogranicze .  programymiedzynarodowe.pomorskie.eu oraz POLSKA-ROSJA (pomorskie.eu) .

Źródła ilustracji: Prezentacje, pokazane podczas webinarium.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *