Przełomowy moment w ochronie zdrowia na Kociewiu. Zarząd Powiatu Starogardzkiego podpisał umowę z Zarządem Województwa Pomorskiego na dofinansowanie inwestycji w tamtejszym szpitalu.

Na zdjęciu: Podpisanie umowy dotyczącej wykorzystania pieniędzy. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

21 milionów złotych dotacji na unowocześnienie; także na nowy blok operacyjny.

Jeszcze kilka miesięcy temu nie było pewne, czy w ogóle możliwe będzie zrealizowanie ambitnych planów. Władze Powiatu złożyły wniosek o zewnętrzne dofinansowanie, a wyniki konkursu zostały ogłoszone niedawno. W rezultacie samorząd otrzyma blisko 21 mln zł na inwestycję, która zupełnie odmieni starogardzki szpital – informuje Ewa Macholla z Zespołu ds. Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, przekazując tez następujące wypowiedzi:

 

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim

– Prace przy przygotowaniu wniosku trwały ponad 2 lata i zaangażowanych w nie było wiele osób, więc jest to nasz wspólny sukces, poczynając od pracowników szpitala, poprzez kadrę medyczną, a na pracownikach merytorycznych starostwa skończywszy – zauważa Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. – Wspólnie z nami swoje wnioski o dofinansowanie złożyło 21 podmiotów. Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał dziesięć, a nasz projekt znalazł się na wysokim, trzecim miejscu. To też świadczy o świetnym i kompleksowym przygotowaniu wniosku. Cieszymy się ogromnie, ale jesteśmy też świadomi, że czeka nas teraz ciężka praca, której efekty będą w 2020 roku widoczne dla wszystkich mieszkańców.

Władze Powiatu od lat podkreślają, że priorytetem są trzy kwestie: zdrowie, oświata oraz drogi. Systematycznie więc realizują swoje założenia.

 

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim

– To nie było łatwe zadanie, ale nasza konsekwencja i determinacja przyniosły rezultaty – przyznaje starosta Leszek Burczyk. – Inwestycja pozwoli nam znacząco odmienić oblicze starogardzkiego szpitala. Zyskamy nie tylko nowoczesny sprzęt, modernizacji poddanych zostanie 5 oddziałów, powstanie zupełnie nowy blok operacyjny, a do tego nasz projekt zakłada też podniesienie kwalifikacji kadry medycznej. Dojdzie do zwiększenia dostępności specjalistycznych usług.

Nie sposób nie zauważyć, że to kolejna ważna inwestycja skierowana do mieszkańców powiatu.

 

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim

– To dobry czas dla naszego samorządu – podkreśla z kolei wicestarosta Kazimierz Chyła. – Niedawno zaczęliśmy modernizację dwóch centrów kształcenia ustawicznego i jest to zadanie warte blisko 20 mln zł. Za moment zaczniemy najważniejszą inwestycję w dziejach szpitala. Jej budżet opiewa na blisko 50 mln zł.

Podpisy pod historyczną umową złożyli: starosta Leszek Burczyk i Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu.

 

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim

Trzeba pamiętać, że Kociewskie Centrum Zdrowia, którego właścicielem jest Powiat Starogardzki, przyjmuje pacjentów nie tylko z tego powiatu, ale i z 4 ościennych. Rocznie placówka udziela 50 tys. świadczeń medycznych, a na oddziały szpitalne trafia ponad 14,5 tys. pacjentów – informuje Ewa Macholla z Zespołu ds. Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *