Tczew – jedna z dawnych siedzib książąt pomorskich, staje się co najmniej raz w roku miastem wspominania „księcia” muzyki rockowej – Grzegorza Ciechowskiego. Z okazji rocznicy urodzin Obywatela G.C., organizowane są wydarzenia upamiętniające tego twórcę W piątek, 25 sierpnia 2017 roku, zacznie się kolejne „In Memoriam” – XVI Festiwal Grzegorza Ciechowskiego.

Na zdjęciu: Uczestnicy konferencji w Tczewie, poświęconej m.in. Festiwalowi Grzegorza Ciechowskiego. Fot. Kazimierz Netka.

Wielki Hipnotyzer na ulicach Tczewa.

Z kraju i ze świata przyjadą do Tczewa w piątek, 25 sierpnia, mieszkańcy wielu miast i wiosek. Co ich tutaj przyciąga pod koniec wakacji? O takim wydłużeniu pełni wakacyjnego sezonu turystycznego marzy wiele miejscowości. W Tczewie to się udaje, dzięki osobom, które przygotowują, już po raz szesnasty, Festiwal im. Grzegorza Ciechowskiego.

Właściwie, nie tak pomysłodawcy owej owej imprezy są magnesem, przyciągającym do miasta turystów, jak postać nieżyjącego już, Grzegorza Ciechowskiego, o którym pamięć najprawdopodobniej… hipnotyzuje miłośników sztuk muzycznych. Zauważyli to organizatorzy festiwalu i dlatego postanowili, że w niemal całym mieście zostanie w bieżącym roku zorganizowana „Parada Piesza w ramach ulicznych zdarzeń artystycznych Wielki Hipnotyzer”. O szczegółach najbliższych wydarzeń artystycznych opowiedzieli, podczas konferencji prasowej: Adam Burczyk – wiceprezydent Tczewa; Józef Golicki – organizator In Memoriam XVI Festiwalu GC; Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk oraz Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Oto informacja, dotycząca In Memoriam, przekazana przez Józefa Golickiego:

Źródło ilustracji: Organizatorzy Festiwalu.

Parada piesza w ramach ulicznych zdarzeń artystycznych „Wielki hipnotyzer”

Od jakiegoś czasu w naszej ojczyźnie jest czas przemarszów, manifestacji, zgromadzeń, organizowanych dla poparcia czegoś lub przeciw czemuś. Takich, które naszą społeczność antagonizują i dzielą, niestety. Ale wcale tak być nie musi. My organizatorzy In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego, dnia 25.08.2017, na przemarsz ulicami naszego urokliwego miasta, zapraszamy wszystkich, bez względu na poglądy polityczne, wyznanie, kolor skóry, oczu, wiek, status społeczny, czy orientację seksualną.

Gorąco zapraszamy tych pozytywnie zakręconych i tych, którzy dopiero zakręcić się chcą, wyglądając, wyczekując odpowiedniej ku temu sposobności. Zapraszamy tych, którzy znają i cenią twórczość artystyczną naszego wybitnego kolegi, także samo tych którzy chcieliby ją poznać. Jak również tych, którzy chcieliby tchnąć ducha dobrej, spontanicznej zabawy w mury naszego bardzo poważnego miasta.

Wszystkich tych, którzy odpowiedzą na nasz apel, usilnie uprasza się o przybycie w garderobie nawiązującej do barw „Republiki”, znaczy się mającej czarno-białe akcenty. A nie zapomnijcie przynieść ze sobą dobrego humoru, jak również, ma się rozumieć, odpowiednich akcesoriów w postaci np. flag, transparentów, zwierząt, czapek, parasoli, kokardek, chustek, czy co kto tam wymyśli no i przyjaciele – instrumentów oraz innych dźwiękorobnych przedmiotów, bo dla chętnych będzie okazja na scenie coś nie coś poplumkać.

Wzywa się wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia PRO-ART wraz z rodzinami, do stawienia się o godz. 17.00 na Pl. Hallera dla odbycia uroczystego przemarszu wyznaczonymi ulicami grodu Sambora w celu zamanifestowania naszego poparcia dla idei, celów programu i dalszego rozwoju Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego jako imprezy godnej, w poziomie artystycznym wysokiej, rozsławiającej imię naszego miasta aż po krańce ojczyzny naszej, a może jeszcze dalej. A także dla uczczenia w sposób należyty i uroczysty 60-tej rocznicy urodzin patrona festiwalu, która przypada na 29 sierpnia br.

Serdecznie zapraszamy!!!

 

Źródło ilustracji: Organizatorzy Festiwalu.

Po raz kolejny mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego, który odbędzie się 25 – 26 sierpnia (piątek, sobota). To już po raz XVI możemy spotkać się z najróżniejszymi interpretacjami twórczości frontmana Republiki w jego rodzinnym mieście. Tczew wypełnią dźwięki i słowa napisane przez Grzegorza Ciechowskiego – zachęca Józef Golicki.

 

Fot. Kazimierz Netka

W piątek, 25 VIII o godz. 17.00, rozpoczną się uliczne zdarzenia artystyczne pt.: „Wielki hipnotyzer”. Spod „ciechowskiej” lokomotywy pomalowanej w czarno-białe pasy przy dworcu PKP w Tczewie wyruszą motocykliści, rowerzyści. Na Pacu Hallera rozpocznie się parada piesza. Te spontaniczne działania mają zaciekawić i zainteresować tczewian i przyjezdnych oraz przyczynić się do bliższego poznania Grzegorza Ciechowskiego i jego twórczości. Psy z tczewskiego schroniska Animals przystrojone w czarno-białe obroże i krawaciki, w towarzystwie opiekunów odbędą spacer przyjaźni ulicami naszego miasta. Do grup: pieszej, zmotoryzowanej i spaceru z psami będzie można przyłączyć się w każdym miejscu, na każdym etapie, włączając się w zespół osób biorących udział w działaniach. Wśród uczestników „Wielkiego hipnotyzera” mile widziane będą animacje nawiązujące do muzyki, kultury lat 80. XX wieku i różne wariacje republikańskie (czarno-białe pasy).

 

Fot. Kazimierz Netka

O godzinie 17:30 wszystkie grupy spotkają się na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Tam przewidziano, między innymi, występ mobilnej grupy muzycznej „Primavera” i innych, popisy słowne, prezentacje wizualne w ramach akcji „Inspirowani Ciechowskim”, otwarcie wystawy fotograficznej przygotowanej przez Fabrykę Sztuk w Tczewie pt.: „Byłem dzieckiem… Grzegorz Ciechowski” i spotkanie z Danielem Wolakiem z Archiwum Polskiego Rocka na temat muzyki lat 80. przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie.

W sobotę 26 VIII od godz. 9:00 na bulwarze nad Wisłą odbędzie się „Wielki hipnotyzer” – bieg z okazji 60. rocznicy urodzin Grzegorza Ciechowskiego zorganizowany przez stowarzyszenie „Biegający Tczew” i Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie. Tego samego dnia o godzinie 18.30 w amfiteatrze im. Grzegorza Ciechowskiego rozpocznie się koncert finałowy XII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Weźmie w nim udział 11 zespołów z całego kraju zakwalifikowanych do finału przez profesjonalne jury. Wszyscy wykonawcy będą ubiegać się o 6 nagród pieniężnych. Artyści wykonają utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego, we własnym opracowaniu. Poza konkursem wystąpi Przemek Radziszewski z zespołem, laureat Must be the music i The Voice of Poland. Festiwal zakończy koncert KAYAH & Royal String Quartet. Artystka oprócz swoich znakomitych utworów, przebojów wykona również piosenki z bogatej spuścizny Grzegorza Ciechowskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Więcej informacji o In Memoriam XVI Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego na www.festiwalciechowskiego.pl, facebooku / In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego.

Festiwal od 2002 roku organizuje w Tczewie Józef Golicki – kolega artysty z czasów szkolnych i serdecznie zaprasza do Tczewa. Udział we wszystkich przedsięwzięciach festiwalowych jest bezpłatny.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *