Rezolucja pomorskich radnych w sprawie uczczenia ofiar zamachu terrorystycznego w Berlinie. Spotkanie wigilijne bez opozycji z PiS. Budżet na 2017 rok. Odznaczenia i nagrody dla olimpijczyków. Tak obradował sejmik w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

Obrady regionalnego parlamentu w stolicy województwa pomorskiego niezbyt bliskie świątecznego pojednania.

Dzisiaj wszyscy jesteśmy Berlińczykami – Heute wir sind alle Berliner – takie słowa wypowiedziano w czwartek, 22 grudnia w Gdańsku, podczas XXIX sesji pomorskiego sejmiku. Regionalny parlament województwa pomorskiego, słowa te zawarł w uchwalonej przez aklamację, rezolucji, w sprawie uczczenia ofiar zamachu terrorystycznego w Berlinie.

„Sejmik Województwa Pomorskiego pragnie złożyć głębokie wyrazy współczucia rodzinom ofiar tragicznych wydarzeń ma jarmarku świątecznym w Berlinie z dnia 19 grudnia – napisano w rezolucji. – Ten w ludzkim wymiarze niewytłumaczalny i barbarzyński akt okrucieństwa, który w tragiczny sposób przeciął nić życia dwanaściorga osób zasługuje na potępienie i karę oraz stanowi zaprzeczenie wszystkich fundamentalnych wartości na których zbudowana jest nasza wspólna, europejska cywilizacja: tradycji tolerancji, wolności i miłości bliźniego bez względu na jego pochodzenie. Pragniemy złożyć hołd bohaterskiej postawie ś.p. Łukasza Urbana – kierowcy porwanej ciężarówki, który zginął w nierównej walce z zamachowcem. My w Gdańsku, i na Pomorzu znamy wartość słowa Solidarność, i tę solidarność głęboko współodczuwamy dziś z naszymi niemieckimi sąsiadami. Heute wir sind alle Berliner!”. Podpisał: Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt.

Uchwalona rezolucja zostanie przekazana Pani Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Źródło ilustracji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Roboczym głównym tematem obrad pomorskiego sejmiku 22 grudnia było uchwalenie wieloletniej prognozy finansowej i budżetu województwa na 2017 rok. Dochody województwa zaplanowano na poziomie 870,7 mln zł, zaś wydatki 960,8 mln zł- wynika z informacji, które przekazał nam Sławomir Lewandowski z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Największą pozycję wydatków w budżecie stanowią m.in.: transport i łączność (47,3% budżetu – 454,5 mln zł), ochrona zdrowia, polityka społeczna, rodzina (12,6% – 121,4 mln zł), kultura ochrona dziedzictwa narodowego oraz sport (9,4% – 90,5 mln zł).

Deficyt sięga ponad 90 mln złotych. Możliwość sfinansowania tego deficytu, zaproponowana przez autorów projektu budżetu, została pozytywnie oceniona przez Regionalna Izbę Obrachunkową.

Budżetu nie zaakceptowali radni wojewódzcy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, głosując przeciw. Za byli radni PO i PSL.

Źródło ilustracji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Uwagi zgłaszali m.in. radna Danuta Sikora – przewodnicząca Klubu PiS w pomorskim sejmiku i radny Jerzy Barzowski. Opozycyjni radni z PiS uznali, że za mało uwagi oraz pieniędzy poświęcono ochronie zdrowia oraz stanowi dróg lokalnych, głowie powiatowych i gminnych.

Radny Mieczysław Struk, marszałek województwa, powiedział, że nie na wszystko wystarczy pieniędzy. Wpływy do budżetu województwa zmniejszają się. Kiedyś od jednego z największych koncernów, mającego siedzibę w Gdańsku, podatek sięgał 26 mln złotych, a teraz około 5 mln zł. Na to, by szlaki komunikacyjne doprowadzić do dobrego stanu, pomorskie potrzebowałoby około 2 mld złotych.

Na zakończenie obrad, przewodniczący Sejmiku, poinformował, że odbędzie sie spotkanie wigilijne z księdzem biskupem. Opozycyjni radni nie zostali o tym wcześniej odpowiednio powiadomieni, na co zwróciła uwagę radna Danuta Sikora, przewodnicząca Klubu wojewódzkich radnych PiS. W efekcie, składanie bożonarodzeniowych życzeń odbyło się bez udziału radnych z PiS.

Fot. Kazimierz Netka

Podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego uhonorowano medalistów olimpijskich – sportowców z naszego regionu, którzy reprezentowali Polskę podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Rio De Janeiro. Nagrody z rąk marszałka Mieczysława Struka i przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Jana Kleinszmidta otrzymali: Oktawia Nowacka, Natalia Partyka i Daniel Pek (z powodu choroby nie mógł przybyć na sesję). Sportowcy otrzymali medale Marszałka Województwa Pomorskiego z wygrawerowaną sentencją łacińską „De Nihilo Nihil Fit” („Nic nie powstaje z niczego”) oraz nagrody pieniężne w wysokości po 5 tys. złotych.

Fot. Kazimierz Netka

Oktawia Nowacka (ur. 2 stycznia 1991 w Starogardzie Gdańskim) – polska pięcioboistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich (2016), zdobywczyni Pucharu Świata, medalistka mistrzostw Europy i mistrzostw Polski. Starszy szeregowy Wojska Polskiego.

Fot. Kazimierz Netka

Natalia Dorota Partyka (ur. 27 lipca 1989 w Gdańsku) polska tenisistka stołowa. Czterokrotna mistrzyni paraolimpijska z Aten (2004), Pekinu (2008), Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016). Trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich: w Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Reprezentantka kadry narodowej seniorek.

Daniel Pek (ur. 28 listopada 1991 w Kościerzynie) – polski niepełnosprawny lekkoatleta, specjalizujący się w biegach średniodystansowych. Wicemistrz paraolimpijski z Londynu i Rio de Janeiro, halowy mistrz świata. Startuje w kategorii niepełnosprawności T20 (sportowcy niepełnosprawni intelektualnie). Pierwsze sukcesy na imprezach rangi mistrzowskiej odniósł w 2011 w Imperii, gdzie na Mistrzostwach Świata INAS zdobył dwa medale. W Londynie debiutował na Igrzyskach Paraolimpijskich – informuje Małgorzata Pisarewicz – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.