Ruch turystyczny w Gdańsku 2020. Liczba gości zagranicznych spadła rok do roku o 75%. Branża wypoczynku, spotkań, podróży, czasu wolnego to sektor, który najmocniej ucierpiał z powodu pandemii COVID-19. Free Time Festiwal 2021 zostanie przesunięty prawdopodobnie na okres Jarmarku Dominikańskiego

Źródło ilustracji: Gdańska Organizacja Turystyczna.

Urlopy i zwiedzanie Gdańska w 2020 odbywały się podczas pandemii. Rok 2021 też nie zapowiada się najlepiej

Najnowsze badania ruchu turystycznego w Gdańsku, w roku 2020 potwierdzają, że pandemia COVID-19 odcisnęła na nim swoje wyraźne piętno. Był to wpływ na tyle mocny, że zmienił obserwowane od lat trendy wynika z informacji, które przekazał nam Michał Brandt – rzecznik prasowy Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Oto ciąg dalszy komunikatu:

W 2020 roku do Gdańska przyjechało niespełna 2 mln gości, o 44% mniej niż rok wcześniej. Obostrzenia związane z pandemią wpłynęły nie tylko na zmniejszenie ruchu turystycznego, zmieniły także jego strukturę. Od kilku lat goście zagraniczni stanowili około jednej trzeciej całego ruchu. W ubiegłym roku przyjechało ich około 300 tys., czyli 15% wszystkich gości. Oznacza to, że liczba gości zagranicznych spadła rok do roku o 75%. Liczba krajowych wyniosła ponad 1,6 mln i była o 28% niższa niż w roku 2019.

Źródło ilustracji: Gdańska Organizacja Turystyczna.

Wśród gości z zagranicy prym wiedli Niemcy – ponad 40%. Za nimi uplasowali się Skandynawowie (13,1), a na trzecim miejscu Brytyjczycy (9,4%).

– Zebrane dane wskazują, iż branża turystyczna to sektor, który najmocniej ucierpiał ze względu na pandemię COVID-19. To poważny problem dla każdego miasta chętnie odwiedzanego przez turystów, nie tylko w Polsce. Stawia to przed podmiotami odpowiadającymi za prowadzenie działań promocyjnych wielkie wyzwania na przyszłość, w szczególności dotyczących określenia grup docelowych –  mówi prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukasz Wysocki.

Turyści (czyli osoby, które nocowały w Gdańsku) stanowili 65% ruchu, jednodniowi odwiedzający – 35%. Obserwujemy też bardzo duży wzrost udziału gości krajowych – stanowili oni 85% całego ruchu (goście zagraniczni 15%), podczas gdy w 2019 roku te wartości wyniosły odpowiednio 66% i 34%.

Warto dodać, że Ci, którzy przyjechali do Gdańska ocenili swój pobyt aż na 8,9 (w skali 1-10). Największe zainteresowanie niezmiennie budził rejon Głównego Miasta ze swoimi zabytkami i atrakcjami.

Aby ułatwić porównanie rok do roku, przygotowano 2 grafiki. Jedną z danymi za rok 2020 i drugą – porównującą te dane z rokiem 2019 – poinformował Michał Brandt – rzecznik prasowy Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Rok 2021 też zaczął się niewesoło dla branży turystycznej. Nie odbędą się w ustalonym terminie: konferencja Nowe Trendy w Turystyce oraz gdańskie targi turystyczne FREE TIME FESTIWAL zaplanowane na 10 – 11 kwietnia 2021 r. Niewykluczone, że FREE TIME FESTIWAL zostanie zorganizowany podczas jednego z największych w Europie jarmarków – JARMARKU ŚW. DOMINIKA organizowanego na Głównym Mieście w Gdańsku, najprawdopodobniej w dniach 24.07-15.08. 2021 roku – wynika z informacji, zamieszczonych na stronie internetowej Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.