Rusza przetarg na realizację obwodnicy metropolii trójmiejskiej (OMT). Trasa ta umożliwi sprawny, bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego

Źródło ilustracji: Ministerstwo Infrastruktury.

Ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza tereny zurbanizowane

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna postępowanie przetargowe na wykonanie drogi ekspresowej S6 – Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.  Realizacja tej trasy jest możliwa dzięki decyzji rządu o przeznaczeniu na ten cel dodatkowych środków w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych – wynika z informacji, które przekazał nam Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Oto ciąg dalszy komunikatu:

 – Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to trasa, której budowa pozwoli na usprawnienie układu komunikacyjnego Trójmiasta i Pomorza Gdańskiego. Dzięki niej ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza tereny zurbanizowane i zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to najważniejsza inwestycja drogowa, na którą czeka województwo pomorskie – dodał wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

S6 Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej będzie dwujezdniową drogą ekspresową, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, z rezerwą pod trzeci pas. Trasa będzie miała około 32 km długości. Została ona podzielona na dwa odcinki realizacyjne:

• Chwaszczyno – Żukowo  (16,3 km),

• Żukowo – Gdańsk Południe (16 km), wraz z obwodnicą Żukowa w ciągu DK20.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej OMT) umożliwi sprawny, bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego, wyprowadzając ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina. Zapewni dostępność komunikacyjną terenów leżących wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 20, odblokuje centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciąży istniejącą obwodnicę Trójmiasta w ciągu drogi ekspresowej S6.

OMT rozpocznie się na węźle Chwaszczyno, który jest budowany w ramach odcinka S6 Bożepole Wielkie – Gdynia. Nowa trasa będzie prowadziła na wschód od drogi krajowej nr 20 w pobliżu Żukowa i dalej na południe od drogi krajowej nr 7 w kierunku węzła Gdańsk Południe na S7 Południowej Obwodnicy Gdańska i S6 Obwodnicy Trójmiasta. Integralną częścią tej inwestycji będzie obwodnica Żukowa, o parametrach drogi GP (główna o ruchu przyśpieszonym).

W II połowie 2020 r. jest planowane ogłoszenie przetargów na kolejne odcinki dróg ekspresowych, stanowiących kontynuację S6: Bożepole Wielkie – Lębork, Lębork – Słupsk oraz rozbudowa obwodnicy Słupska do dwóch jezdni. W III kw. 2021 r. zostaną ogłoszone przetargi na odcinki S6 od obwodnicy Słupska do Koszalina – poinformował Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *