Taka uroczystość chyba jeszcze nie wydarzyła się w Polsce. Na scenie elżbietańskiej w Gdańsku, wręczono powołanie na dyrektorkę Teatru Szekspirowskiego. Agata Grenda zastąpiła na tym stanowisku zmarłego prof. Jerzego Limona

Fot. Kazimierz Netka.

Otoczona z trzech stron przez widzów…

Z dniem 1 września 2021 roku stanowisko dyrektorki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego objęła pani Agata Grenda – poinformowała Magdalena Hajdysz – rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zapraszając jednocześnie na uroczyste, oficjalne powitanie pani dyrektor. Nastąpiło to W piątek, 3 września o godzinie 11.30, w w sali głównej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Panią dyrektor powitali m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, a także Jacek Walczykowski – prezes Fundacji Theatrum Gedanense.

Fot. Kazimierz Netka.

Ceremonia powitania, wręczenia powołania oraz prezentów, odbyło się na scenie elżbietańskiej, znacznie różniącej się od scen w innych polskich teatrach. Scena elżbietańska (w Anglii od średniowiecza) to podwyższenie, otoczone z trzech stron przez stojących widzów i nieodgrodzone od nich. Bywa, że aktorzy zwracają się bezpośrednio do publiczności, nawiązując kontakt z widzami.

Fot. Kazimierz Netka.

Pani Agata Grenda funkcję sprawować będzie przez 3 kolejne sezony artystyczne. Decyzję o powołaniu nowej Dyrektorki podjęli organizatorzy instytucji – Województwo Pomorskie i Gmina Miasta Gdańska w uzgodnieniu ze współtworzącą teatru Fundacją Theatrum Gedanense.

Powołanie nastąpiło na podstawie zapisów Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz Umowy w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą Gdański Teatr Szekspirowski z dnia 20 lutego 2008 r.

Fot. Kazimierz Netka.

Dyrektor prof. Jerzy Limon w czasie trwania ostatniej kadencji planował zatrudnienie Agaty Grendy na stanowisku zastępcy dyrektora ds. programowych, rekomendował również organizatorom teatru rozważenie kandydatury Agaty Grendy jako przyszłej dyrektor teatru.

Program kadencyjny Dyrektorki Agaty Grendy, zgodnie z zapisami ww. ustawy, został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku – wynika z informacji, które przekazała nam Magdalena Hajdysz – rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Pani dyrektorka Agata Grenda podczas uroczystości na scenie elżbietańskiej, wspomniała zmarłego niedawno twórcę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego profesora Jerzego Limona. Wyraziła nadzieję, że nie zawiedzie tego, czego oczekiwał od niej Profesor, ani nie zawiedzie mieszkańców województwa pomorskiego, Wielkopolski oraz swych rodziców, którzy są aktorami.

Fot. Kazimierz Netka.

Wierzę, że ta magia, która stworzył profesor Jerzy Limon, [pozwoli nie tylko na przyciągnięcie kolejnych pokoleń i grup widzów, z całej Polski. Mam nadzieję, że cała Wielkopolska również będzie przyjeżdżać do Teatru Szekspirowskiego i cały Nowy Jork – to są moje miejsca pracy – powiedziała Agata Grenda – dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Scena elżbietańska w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim została przygotowana na potrzeby spektaklu Wiliama Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru”.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *