Turystyka nad Bałtykiem przyjmuje nowe oblicze dzięki projektowi CIRTOINNO – wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. Ma to być wzorzec do naśladowania w zakresie troski o naturę. Międzynarodowym liderem tego przedsięwzięcia jest polska instytucja: Agencja Rozwoju Pomorza.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak zarabiać na niemarnowaniu darów natury.

Wtorek, 28 lutego, 2018 roku zapisze się w pamięci wielu reprezentantów firm turystycznych nad Bałtykiem. Tego dnia, ruszyła realizacja międzynarodowego projektu pt. CIRTOINNO – CIRCULAR ECONOMY TOOLS TO SUPPORT INNOVATION IN GREEN AND BLUE TOURISM SMEs, czyli gospodarka cyrkularna narzędziem wsparcia innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach oferujących usługi z zakresu zielonej i błękitnej turystyki.

Mieliśmy szczęście uczestniczyć w inauguracji tego przedsięwzięcia – w siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza, w Gdańsku Oliwie.

Projekt potrwa ponad rok, dzięki zaangażowaniu Agencji Rozwoju Pomorza i jej Partnerów. Efekty jego będą żyły znacznie dłużej. Finansowanie pochodzi z programu Interreg. Zachęcamy do kooperacji międzynarodowej – mówili reprezentanci organizatorów spotkania.

Projekt Cirtoinno jest realizowany przez 7 partnerów z 4 krajów z obszarów Południowego Bałtyku. Oto owi partnerzy: Agencja Rozwoju Pomorza SA (lider projektu – Polska); Kłajpedzka Izba Gospodarcza Przemysłu i Rzemiosła (Litwa); Public Institution Strategic Self Management Institute (Litwa); Agencja Energetyczna Południowowschodniej Szwecji (Szwecja); Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (Polska); Regionalne Centrum Badań i Turystyki (Dania); Uniwersytet Linnaeus (Szwecja).

W realizację projektu z ramienia Agencji Rozwoju Pomorza są zaangazowani: Michał Kwas, Anna Bochyńska, Katarzyna Glanc-Tarczewska, oraz Anna Dziadkiewicz.

Ideę projektu Cirtoinno, naświetlili podczas jego inauguracji (28 lutego 2018 roku) w siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza: kierownik projektu – Michał Kwas oraz Marta Kierek z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk i trener Rafał Kruczkowski, dyrektor w jednej z firm konsultingowych.

Celem jest zwiększenie innowacyjności firm nadmorskich z branży turystycznej. Chodzi o to, by turystyka nadbałtycka – głównie gastronomia, hotelarstwo i firmy świadczące usługi z zakresy SPA – była bardziej innowacyjna.

Uczestnicy projektu otrzymaj,a różne narzędzia wsparcia. Także do prowadzenia autodiagnozy – by mogli się ocenić: co i ile udało się osiągnąć dzięki szkoleniu Informacje znajdują się też na stronie www.cirtoinno.eu .

Jednocześnie warsztaty w ramach projektu Cirtoinno prowadzone są na Litwie i w Szwecji. Chodzi nie tylko o ekologię, ale też o postawy społeczna w sumie o przebudowę Całego systemu gospodarczego w firmach. Teraz wiele przedmiotów, surowców, urządzeń, używamy bezrefleksyjnie. Gdy się zużyje, zepsuje – wyrzucamy. Nie zastanawiamy się, co będzie dalej. Już sprzętu nie reperujemy, nie regenerujemy by go ponownie użyć. Trzeba się uczyć jak najkorzystniej zużywać energię elektryczną, jak gospodarować zasobami wody w organizacji. Jak zarządzać odpadami – głównie opakowaniami. Przy tym trzeba mieć na uwadze dobro klientów, którzy staną się współużytkownikami.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to wyższy poziom troski o nasze zasoby, o środowisko naturalnej. To wspięcie się z poziomu Less waste – czyli mniej odpadów, do zero waste, czyli zero odpadów, marnotrawstwa. Oczywiście, w pełni zero waste będzie bardzo trudno osiągnąć, ale powinniśmy do tego dążyć, np. poprzez wydłużanie cyklu . Teraz pralki używa się przez kilka lat, potem kupuje nową (jednak m.in. dlatego, że nowa zużywa mniej prądu). Kiedyś wirnikowa pralka Frania służyła w rodzinie nawet przez lat 20. Samochody zaczynają szybko szwankować, życia produktu. Staramy się wydłużać życie ludzi. Powinniśmy tez dbać o to, by jak najdłużej korzystać z produktów, czyli też wydłużać ich życie, poprzez naprawy, odnawianie. Paleta, czyli drewniany przedmiot służący do transportu towarów, w następnym etapie swego „życia” może być elementem mebla. Trzeba o takim zastosowaniu myśleć już na etapie projektowania i wytwarzania palet czy innych produktów. W kuchni z obierek marchewkowych, można spróbować robić ciasta marchewkowe. Gospodarka o obiegu zamkniętym to również umiejętność odpowiedniego zamawiania produktów, surowców. Duże znaczenie może mieć współpraca z samorządami i ze spółkami komunalnymi. Powstaje model miasta cyrkularnego – circrular city.

Warto gospodarkę o obiegu zamkniętym wprowadzić do szkół – jako przedmiot lub kierunek nauczania, ale również jako codzienną praktykę w zarządzaniu placówkami oświatowymi, od przedszkoli począwszy.

Dlaczego turystyka, dlaczego region Morza Bałtyckiego zostały objęte tym projektem? Komisji Europejskiej, finansującej ten projekt zależy m.in. na wspieraniu obszarów cennych przyrodniczo. Rozwiązania systemowe we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym mogą być zbliżone dla zaangażowanych w projekt trzech typów podmiotów branży turystycznej; gastronomia, hotele i SPA. One też mają duże możliwości „promieniowania” swą wiedzą, doświadczeniami, na zewnątrz – poprzez klientów, użytkowników, współużytkowników.

Celem projektu jest też dążenie do wyłonienia grupy, która nie tylko wdroży rozwiązania GOZ w praktyce, ale też stworzy succes story, czyli historię sukcesu i zechce się tymi sukcesami podzielić, a zwłaszcza powiedzieć, jak można je osiągać.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *