Urząd Statystyczny w Gdańsku pokazuje obraz przemysłu czasu wolnego sprzed pandemii. Czy do tego stanu w najbliższych latach uda się nam wrócić?

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Wypoczynek bez kowidu – jaki on był – ocena z okazji Światowego Dnia Turystyki

Firmy turystyczne są niezwykle ważne dla społeczeństwa. Bez nich ludzie nie mogliby tak atrakcyjnie spędzać urlopów. Branża organizująca wypoczynek, dla dzieci oraz dorosłych, odgrywa też niebagatelną role w promocji naszego kraju za granicą i sprawia, że inwestorzy, widząc unikatowość regionów, ich skarby kultury, oryginalność naturową, decydują się na lokowanie w Polsce pieniędzy.

Firmy turystyczne istotne są w województwie pomorskim, które posiada nieistniejące gdzie indziej, walory: wybrzeże Bałtyku bardzo obfitujące w wytwory natury. Podobne unikaty, specyficzne dla konkretnych regionów, istnieją również w innych województwach. Jak licznie z tych zasobów nasi rodacy oraz goście z zagranicy korzystają? Obliczył to Urząd Statystyczny w Gdańsku i przedstawił, z okazji Światowego Dnia Turystyki. Dane dotyczą lat 2019 i wcześniejszych. Jak będzie w bieżącym roku – na pewno gorzej, z powodu trwającej od marca pandemii, na całym świecie.

Informacje na temat ruchu turystycznego, zasobów bazy wypoczynkowej, przekazała nam Małgorzata Miryn – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu statystycznego w Gdańsku, przesyłając infografikę pt.: „27 września Światowy Dzień Turystyki. Dane dla województwa pomorskiego za 2019 r.”. Informacje dotyczą obiektów posiadających 10 i więcej miejsc noclegowych, według stanu na 31 lipca:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku

Warto zwrócić uwagę na mapę obrazującą korzystanie z noclegów w turystycznych obiektach na 1000 mieszkańców w poszczególnych powiatach województwa pomorskiego: aż w 9 z nich (na 20 powiatów w Pomorskiem) z noclegów skorzystało zaledwie 25 – 500 osób. Tu jest wiele do zrobienia. Turysta nocujący, zostawia bowiem więcej pieniędzy. Warto zwrócić uwagę na powiat człuchowski, najbardziej oddalony od morza, od Trójmiasta, a mimo to nie jest na ostatnim miejscu pod względem liczby noclegów na 1000 mieszkańców. Może właśnie dlatego, że daleko z tego powiatu do hoteli w dużych miastach, turyści tam chętniej nocują? A może powiat ten i znajdujące się w jego granicach gminy potrafią zachęcać wczasowiczów do pozostawania na dłużej, pokazując swe unikatowe atrakcje?

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *