Zaawansowanie spisu powszechnego w Pomorskiem. Na pierwszym miejscu gmina Sulęczyno. Podstawowy zakres spisu to zagadnienia demograficzne, rynku pracy, edukacji, zdrowia oraz sytuacji mieszkaniowej

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Najmniej zaangażowana gmina jest na Żuławach

Sto lat temu dokonano pierwszego spisu mieszkańców II Rzeczypospolitej. To było bardzo ważne wydarzenie dla naszego kraju. Do dzisiaj spisy powszechne są bardzo istotne dla zarządzania krajem. Ich wyniki pozwalają dobrze poznać stan naszej gospodarki. Informacje na ten temat przekazała nam Aleksandra Sarnowska – Konsultant w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku:

Obecnie trwający w naszym kraju Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 przebiega dokładnie w 100. rocznicę pierwszego spisu ludności, który odbył się w niepodległej Polsce w 1921 roku. W okresie międzywojennym przeprowadzono 2 spisy ludności, drugi miał miejsce w 1931 r. Do tej pory w Polsce odbyło się 10 spisów ludności, oprócz tych już wymienionych kolejne miały miejsce w latach: 1946, 1950, 1960, 1970, 1978, 1988, 2002 i 2011.

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Warto pokreślić, że zakres tematyczny tych spisów w głównej mierze nie ulegał zmianie. Podstawowy trzon stanowią zagadnienia demograficzne, rynku pracy, edukacji, zdrowia oraz sytuacji mieszkaniowej. W spisie z 1921 r. po raz pierwszy podjęta została kwestia narodowości, języka i wyznania, którą po latach ponownie wprowadzono do spisów począwszy od spisu w 2002 roku.

Obejrzyj wystawy poświęcone historii spisów powszechnych ludności w Polsce

Czym charakteryzowały się i wyróżniały pod względem m.in. tematyki, organizacji, popularyzacji oraz metod zbierania danych poszczególne spisy ludności i mieszkań możemy dowiedzieć się z wystaw plenerowych poświęconych historii spisów w naszym kraju. Wystawy te znajdują się w następujących miejscach:

Gdańsk – wystawa główna, do 31 sierpnia ul. Heweliusza obok Galerii Madison;

Gdynia – wystawa główna, do 30 września na Placu Kaszubskim. Natomiast 3 mniejsze wystawy w formie kubików są eksponowane (do 30 września) przy Galerii Batory, na rogu ul. Świętojańskiej i Skweru Kościuszki oraz przy molo w Gdyni Orłowie.

Słupsk – wystawa główna, ul. Deotymy oraz 2 mniejsze wystawy w formie kubików: ul. Tuwima i Al. H. Sienkiewicza są eksponowane do 30 września br.

W województwie pomorskim, według stanu na 7 lipca 2021 r. (półmetek spisu) spisanych zostało blisko 39% osób (wskaźnik dla Polski to około 40,5%). Wśród gmin województwa pomorskiego najwyższy odsetek spisanych osób odnotowano w gminie wiejskiej Konarzyny (ponad 76%) i gminie wiejskiej Sulęczyno – nieco ponad 74%, a także w gminie wiejskiej Stary Targ (blisko 70%), gminie miejsko-wiejskiej Debrzno (ponad 63%) oraz gminie miejsko-wiejskiej Brusy (blisko 54%). W Gdańsku i Gdyni odsetek ten wyniósł około 42%, Sopocie – nieco ponad 33%, a w Słupsku blisko 43%.

A jak teraz, na dzień 29 lipca 2021 roku przedstawia się zaawansowanie spisów? Informacje na ten temat, w formie tabeli, przekazała nam Aleksandra Sarnowska – Konsultant w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku:

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Obowiązek spisowy można zrealizować nie tylko poprzez samopis internetowy na spis.gov.pl, ale również w drodze wywiadu telefonicznego na żądanie dzwoniąc na infolinię spisową na nr 22 279 99 99. Z respondentem może skontaktować się także telefonicznie rachmistrz spisowy, który będzie dzwonił z jednego z dwóch numerów telefonów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Niewykluczone, że rachmistrz spisowy złoży wizytę w mieszkaniu respondenta w celu przeprowadzenia bezpośredniego wywiadu przy czym w tej formie rachmistrze spisowi skontaktują się tylko z osobami, które w danej chwili nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Warto podkreślić, że zgodnie z ustawą o NSP 2021 nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej a o jej wysokości decyduje sąd – poinformował Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Przed fałszywymi rachmistrzami ostrzega Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku:

1 kwietnia, w Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą jest samo spis internetowy. Metodą uzupełniającą jest wywiad telefoniczny. Jeśli ktoś nie skorzystał z tych form spisu, musi liczyć się z osobistą wizytą rachmistrza w miejscu swojego zamieszkania.

Spis metodą bezpośrednią skierowany jest głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z internetu. To z kolei może spowodować pojawienie się osób, które podszywając się pod rachmistrza, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia.

Policjanci apelują i przypominają !

– apelujemy do wszystkich, którzy w swoim najbliższym otoczeniu mają osoby starsze, aby pomogły im w samospisie internetowym lub telefonicznym – to wykluczy osobistą wizytę rachmistrza w domu,

– rachmistrz nie żąda wejścia do mieszkania,

– rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer,

– rachmistrz wyposażony jest w identyfikator i urządzenie mobilne,

Źródło ilustracji: KWP w Gdańsku

– tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99,

– w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze,

– rachmistrz może do Ciebie zadzwonić z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99,

– w razie podejrzeń co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym Policji, dzwoniąc na numer alarmowy 112 – poinformowała st. asp. Karina Kamińska z Zespołu Prasowego KWP Gdańsk.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *