Wielkie zmiany zaszły w państwowym ratownictwie medycznym w całym kraju. Może się wydawać, że placówek zarządzania karetkami pogotowia jest mniej, a siedziby stanowisk „dowodzenia” zostały oddalone od miejsc zdarzeń. Wprost przeciwnie; wzrosła sprawność działania.

Fot. Kazimierz Netka.

Już działa jednolity System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego – na lądzie. Na Bałtyku jest od wielu lat Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa.

Osoba, kierująca karetkę do wypadku, może z dużą dokładnością wskazać jej rejon zdarzenia. Ten nowy system funkcjonuje w całym kraju od początku listopada 2017 roku.

Co jest nowego? Poznaliśmy to na przykładzie województwa pomorskiego, gdzie 6 listopada 2017 roku, nastąpiło oficjalne otwarcie w Gdańsku jednej z dwóch, działających w tym województwie, dyspozytorni medycznych. Druga znajduje się w Słupsku.

 

Źródło ilustracji: Pomorski Urząd Wojewódzki

Gdańska „Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna, znajduje się w budynku Państwowej Straży Pożarnej, przy ul. Beniowskiego, w Gdańsku Oliwie. O zasadach jej funkcjonowania, pracy i odpowiedzialności ratowników oraz dyspozytorów, mówili, m.in.: Mariola Kubiak – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku; Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; Paweł Orłowski – wicemarszałek województwa pomorskiego; st. bryg. Tomasz Komoszyński – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej; bryg. Adam Jastrzębski – komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku; Władysław Ryszard Sulęta – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Z końcem października zakończyła się procedura wygaszania dyspozytorni medycznych rozlokowanych w powiatach województwa pomorskiego. Zamiast nich powstały dwie duże dyspozytornie – jedna ulokowana w Słupsku, druga – w Gdańsku – poinformował nas Michał Piotrowski – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

SPZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku zakończyła koncentrację Dyspozytorni Medycznej w Gdańsku. Jedna nowoczesna dyspozytornia zastąpić ma trzynaście jednostek rozsianych dotąd na terenie województwa pomorskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

W ramach gdańskiej dyspozytorni 10 dyspozytorów medycznych całodobowo obsługuje ok. 1800 tys. mieszkańców. Dysponuje 65 zespołami ratownictwa medycznego, 5 motocyklami ratowniczymi, łodzią ratunkową i śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przez całą dobę dyspozytorzy medyczni odbierają ponad 800 połączeń telefonicznych, z czego ponad 500 jest zakończone zadysponowaniem zespołu ratownictwa medycznego. Wraz z koncentracją Dyspozytorni Medycznej został zakończony proces wdrażania Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego – wynika z informacji, które przekazał nam Michał Piotrowski – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Dyspozytornie działają w oparciu o jednolity w skali kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego – czytamy w komunikacie nadesłanym przez rzecznika prasowego wojewody pomorskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Przed zmianami, w każdym rejonie operacyjnym zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), funkcjonowała jedna dyspozytornia medyczna. Dysponowała wyłącznie swoimi zespołami (od 3 do 12 ambulansów w zależności od wielkości rejonu). Gdy wszystkie były zajęte, dyspozytor nie miał możliwości wykorzystania wolnego ambulansu z innego rejonu operacyjnego. Mógł o wolną karetkę poprosić ale to wydłużało cały proces. Poza tym w każdej z dyspozytorni medycznych (z wyjątkiem Gdańska i Gdyni) znajdowało się tylko jedno całodobowe stanowisko. W przypadku większej liczby zgłoszeń od osób potrzebujących pomocy dyspozytor nie był w stanie ich obsłużyć.

Wprowadzenie tzw. skoncentrowanych dyspozytorni medycznych uelastycznia zarządzanie ruchem Zespołów Ratownictwa Medycznego. Przede wszystkim skraca czas dojazdu karetki do osoby potrzebującej pomocy.

Zalety SDM

* Skoncentrowane dyspozytornie medyczne dysponujące zwiększoną liczbą zespołów ratownictwa medycznego, mogą wysyłać do zdarzenia zespół najbliższy miejscu zdarzenia,

* Właściwa koordynacja akcji medycznych czynności ratunkowych – również do zdarzeń z większa liczbą poszkodowanych, gdzie konieczne jest zaangażowanie wielu ZRM,

* Poprawa zarządzania informacją dotyczącą ratowania życia i zdrowia obywateli oraz zapewnienie sprawnego przekazywania danych między służbami ratownictwa i porządku publicznego,

* Ułatwiony obieg informacji podczas wypadków komunikacyjnych, zdarzeń masowych,

* Liczba stanowisk dyspozytorów medycznych – nie mniej niż 2 stanowiska dyspozytorów medycznych w lokalizacji tj. 10 stanowisk w Gdańsku i 3 w Słupsku,

* Ujednolicenie standardów postępowania dyspozytorów medycznych,

* Zintensyfikowany nadzór nad dysponowaniem ZRM przez dyspozytorów medycznych do zadań wykraczających poza zadania systemu PRM (tj. wyeliminowanie nieprawidłowości w zakresie realizacji transportów międzyszpitalnych, realizacji zadań POZ),

* Wyłączenie z działalności dyspozytorów medycznych zadań wykraczających poza działania wskazane w ustawie o PRM.

Proces koncentracji dyspozytorni medycznej w Słupsku trwał od listopada 2016 r. do stycznia 2017 r. (wygaszono cztery dyspozytornie medyczne: w Bytowie, Człuchowie, Chojnicach i Lęborku). Obecnie dyspozytorzy przyjmują zgłoszenia z 5 rejonów operacyjnych zespołów ratownictwa medycznego (dysponują 23 zespołami ratownictwa medycznego). W słupskiej SDM znajdują się 3 stanowiska dyspozytorów medycznych.

 

Fot. Kazimierz Netka

We wrześniu 2013 roku do dyspozytorni medycznej w Gdańsku przyłączono rejon operacyjny powiatu nowodworskiego. Od listopada 2016 r. wygaszano pozostałe dyspozytornie w Sopocie, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Wejherowie, Malborku, Tczewie, Kościerzynie, Kartuzach, Kwidzynie, Sztumie, Pucku i Starogardzie Gdańskim. Od 31 października 2017 r. dyspozytornia medyczna w Gdańsku funkcjonuje w docelowym kształcie i obsługuje 15 rejonów operacyjnych zespołów ratownictwa medycznego (dysponują 61 zespołami ratownictwa medycznego). W gdańskiej SDM znajduje się 10 stanowisk dyspozytorów medycznych – napisano w komunikacie rzecznika prasowego wojewody pomorskiego.

Więcej wiadomości na temat dyspozytorni medycznych można znaleźć w „Informatorze Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego” nr 3/2017. Zmiany w województwie pomorskim przedstawiają Anetta Wiszowata – kierownik Oddziału Ratownictwa Medycznego i Pracownicy Oddziału Ratownictwa Medycznego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, a o sytuacji w woj. lubuskim napisał Artur Wójtowicz – zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Na Bałtyku

Na zdjęciu: Statek „Kapitan Poinc” oraz jednostka pływająca SAR. Fot. Kazimierz Netka

Warto wiedzieć, kto udziela pomocy medycznej na Bałtyku. Tam działają służby SAR (search nad rescue). Do jej zadań należy poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności w jakich znalazła się w niebezpieczeństwie. SAR zajmuje się również zwalczaniem zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych oraz chemicznych środowiska morskiego. W Polsce zadania SAR wypełnia Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR), mająca swą centralę w Gdyni. Jej głównym zadaniem jest ratowanie życia ludzkiego na morzu. Oto zakres funkcjonowania: MSPiR: poszukiwanie oraz podejmowanie rozbitków z wody; udzielanie rozbitkom kwalifikowanej pomocy medycznej; transport poszkodowanych (rozbitków, rannych i chorych) na ląd; gaszenie pożarów na statkach; holowanie ratownicze. MSPiR współdziała z lotnictwem ratowniczym Marynarki Wojennej. MSPiR posiada jednostki pływające, stacjonujące m.in. w Gdyni, Świnoujściu, Trzebieży (na Zalewie Szczecińskim), Dziwnowie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Łebie, Władysławowie, Helu, Gdańsku Górkach Zachodnich, Gdańsku Świbnie, Sztutowie, Tolkmicku (na Zalewie Wiślanym). Największym statkiem MSPiR jest morski wielozadaniowy statek ratowniczy m/s Kapitan Poinc – flagowa jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, poprzednio Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Więcej wiadomości można znaleźć na stronie http://sar.gov.pl .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *