Wieści z Business Centre Club (BCC). Największe organizacje polskiego biznesu wysłały pismo do przewodniczącej Komisji Europejskiej. Proszą o pilną akceptację rządowego programu Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Wniosek leży w KE już ponad miesiąc

Źródło ilustracji: Business Centre Club.

Doszło do największej od stu lat recesji. W tak trudnej sytuacji podejmowanie przez KE decyzji dotyczących akceptowania pakietów ratunkowych w państwach członkowskich powinno trwać kilka dni, a nie tygodni

Biorąc pod uwagę olbrzymie koszty gospodarcze i społeczne, spowodowane przez każdy dzień zwłoki w akceptacji programu, jako reprezentanci największych polskich organizacji pracodawców i przedsiębiorców, apelujemy do Pani Przewodniczącej o niezwłoczną reakcję i o zapewnienie możliwie pilnej akceptacji rządowego programu Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm – apelują największe organizacje biznesu zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości we wspólnym apelu do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Informacje w tej sprawie przekazał nam Emil Muciński – rzecznik BCC, Instytut Interwencji Gospodarczych. Oto ciąg dalszy komunikatu:

 Europejskie społeczeństwo i gospodarka w stanęły przed olbrzymim wyzwaniem spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2. Zagrożenie zdrowotne szybko przekształciło się w potężne zagrożenie dla stabilności przedsiębiorstw i miejsc pracy. Na skutek zerwanych łańcuchów dostaw, restrykcji sanitarnych i zmniejszonego popytu, doszło do największej od stu lat recesji. Dotyka ona wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę. Aby zapobiec masowym upadłościom przedsiębiorstw i wzrostowi bezrobocia, ta bezprecedensowa sytuacja wymaga niezwykle szybkich działań antykryzysowych, zakrojonych na szeroką skalę.

 9 kwietnia 2020 r. premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki przedstawił rządowy program ratunkowy dla polskiej gospodarki, nazywany Tarczą Finansową Polskiego Funduszu Rozwoju. Program jest przeznaczony dla małych i średnich firm oraz dużych przedsiębiorstw. W obliczu recesji o olbrzymiej skali był on bardzo oczekiwany przez polskich przedsiębiorców i ich pracowników. 15 kwietnia 2020 r. polski rząd wystąpił o zgodę na pomoc publiczną do Komisji Europejskiej w ramach programu Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm.

Polskie przedsiębiorstwa zakładały, że udzielenie finansowania przez Polski Fundusz Rozwoju nastąpi najpóźniej do końca kwietnia br. Niestety, zbliża się koniec maja i program wciąż nie otrzymał zgody Komisji Europejskiej, co dla polskich przedsiębiorstw oraz ich pracowników jest niezrozumiałe. Zagraża to bankructwu szeregu z nich, co spowoduje utratę pracy przez tysiące pracowników. W tak trudnej i bezprecedensowej sytuacji, decyzje Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu pakietów ratunkowych w państwach członkowskich powinny być liczone w dniach, a nie tygodniach, a już na pewno nie w miesiącach – czytamy w komunikacie, który przekazał nam Emil Muciński – rzecznik BCC, Instytut Interwencji Gospodarczych.

Poniżej pismo polskich organizacji gospodarczych do przewodniczącej Komisji Europejskiej:

20200525 Apel RP do Ursuli van der Leyen

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *