Wojewoda Pomorski i Gdańsk pomagają Ukraińcom. Czekają na uchodźców wojennych oraz ich rodziny. Warto wiedzieć, że jednym z pierwszych imigrantów ze Lwowa przez Warszawę do Gdańska, ocalanym przed Rosją sowiecką był pomnik Króla Jana III Sobieskiego. Uratowano go wkrótce po II wojnie światowej

Fot. Kazimierz Netka.

Rosja Putina co dzień Ukraińców zabija, a Polska, w tym Gdańsk, codziennie ich chronią

Pod trzema flagami: Ukrainy, Polski oraz Unii Europejskiej zorganizowano w Gdańsku konferencję poświęconą pomocy uchodźcom z Ukrainy. Na parkingu wewnętrznym Urzędu Miejskiego w Gdańsku, o mieście, przygotowanym do przyjęcia pod egidę Gdańska wojennych uciekinierów, mówili m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Maksym Sliazin – przedstawiciel Kościoła Chrześcijan Baptystów, uchodźca; Joanna Pińska – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku; Dobrawa Murzyńska – wiceprezes Fundacji Gdańskiej; Karol Gzyl – wiceprezes Fundacji Gdańskiej. Konferencja była tłumaczona na język ukraiński, a prowadził ją Daniel Stenzel – rzecznik prasowy Prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

O szczegółach poinformował nas również Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Pomoc dla osób z Ukrainy

W związku z obecną sytuacją i licznymi pytaniami, zarówno ze strony uchodźców z Ukrainy, jak i mieszkańców Gdańska, uruchomiona została podstrona na portalu Gdańsk Pomaga. Można tam zgłosić potrzebę pomocy, chęć jej niesienia oraz wpłacić darowiznę.

Fot. Kazimierz Netka.

– Podjęłam decyzję, że codziennie o 8.30 spotykamy się w ramach sztabu kryzysowego, aby monitorować sytuację, ale też na bieżąco reagować. Wspólnie z Fundacją Gdańską, która opracowała bardzo dobry sposób, aby łączyć potrzebujących i tych pomoc oferujących, podjęliśmy też decyzję, że strona internetowa Gdańsk Pomaga staje się programem Gdańsk Pomaga Ukrainie. Wykorzystując doświadczenia, stworzyliśmy strukturę koordynacyjną – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Przygotowujemy miejsca, w których będzie można znaleźć bezpieczne schronienie, wśród uchodźców są przede wszystkim kobiety i dzieci. Wspólnie z przewodniczącym Europejskiego Komitetu Regionów, wczoraj wysłaliśmy pismo wspierające naszych braci i siostry na Ukrainie. Musimy sobie zdać sprawę, że to nie tylko atak na Donieck, Ługańsk, Kijów, na Ukrainę, to jest atak na nowy porządek świata, który nastąpił po upadku ZSRR.

W pomoc dla potrzebujących zaangażowali się już mieszkający w Gdańsku obywatele z krajów wschodnich. Przewidują oni, że w najbliższych dniach można spodziewać się podwojenia liczby obywateli Ukrainy przejeżdżających do Polski.

– My, jako szeroko rozumiana wspólnota rosyjskojęzyczna, czyli Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie, ze swojej strony dokładamy wszelkich sił, aby też wspierać i pomagać na swoim poziomie. Jako Kościół Chrześcijan Baptystów, organizujemy bezpłatne lekcje języka polskiego, pomagamy ludziom w sprawach urzędowych, chodzimy do szpitala, a nawet pomagamy w rozliczeniach z pracodawcami. I będziemy robić to dalej – mówi Maksym Sliazin – Jeszcze dziś jadę jednak na granicę, by zabierać stamtąd kobiety z dziećmi. Niestety, sygnały są takie, że mężczyźni zostają na Ukrainie i nie są przepuszczani przez granicę.

Żeby uzyskać pomoc gwarantowaną przez polski rząd, osoby, które przyjeżdżają z Ukrainy do Polski, muszą wystąpić o status uchodźcy, albo inną formę pomocy prawnej na terenie Rzeczpospolitej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo dużo Ukraińców przyjeżdża na zaproszenie lub mają wizę. Na razie przepisy polskiego prawa nie pozwalają udzielać pomocy w szerokim zakresie. Dążymy do tego, żeby nastąpiła zmiana przepisów, rozmawialiśmy na ten temat wczoraj z ministerstwem, wyślemy dzisiaj propozycje, jak powinno to wyglądać, żeby samorządy mogły udzielać jak najszerszej możliwej pomocy – mówi Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jak pomagać i gdzie szukać pomocy

Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez formularz dostępny na stronie Gdańsk Pomaga. Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach: wsparcie psychologiczne dla uchodźców; zakwaterowanie; tłumaczenie; opieka nad dziećmi; inna pomoc wolontariacka.

Fot. Kazimierz Netka.

– Fundacja Gdańska uruchomiła stronę Gdańsk Pomaga już w trakcie pandemii. Kontynuujemy tę akcję pod kątem pomocy Ukrainie. Strona przetłumaczona jest na język angielski, ukraiński i rosyjski – mówi Dobrawa Murzyńska z Fundacji Gdańskiej. – Otrzymujemy już zgłoszenia od mieszkańców, odbieramy telefony z deklaracjami pomocy psychologicznej, tłumaczeniowej czy w zbiórkach rzeczy. Chcemy to wszystko zebrać w jednym miejscu, dlatego zapraszamy do zgłaszania się na stronie, aby jak najlepiej tę pomoc rozdysponowywać.

Fot. Kazimierz Netka.

– Wczoraj uruchomiliśmy za pomocą portalu Facebooka zbiórkę finansową, na którą wpłynęło już kilkanaście tysięcy złotych. To dużo pieniędzy, ale przed nami bardzo duże zadanie i długi marsz. Ta nasza pomoc nie skończy się w przyszłym tygodniu i musimy być przygotowani na pomoc w dłuższej perspektywie czasu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dobrze podzielili siły, byśmy tę pomoc mogli jak najlepiej nieść – mówi Karol Gzyl z Fundacji Gdańskiej. Części zadań pomocowych, nie jesteśmy w stanie sfinansować z pieniędzy publicznych, dlatego tak ważne są wpłacane darowizny, które zostaną przeznaczone na najważniejsze zadania.

– napisano w komunikacie, który przekazał nam Patryk Rosiński z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wojewoda Pomorski uruchamia punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy

W tymczasowym obiekcie Dworca PKP Gdańsk Główny, przy ul. Podwale Grodzkie 1, od jutra, od godz. 12 (sobota, 26 lutego br.), rozpocznie działalność Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Od niedzieli (27 lutego br. do odwołania) dyżury w godz. 8– 20 pełnić w nim będą pracownicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Uruchomiona zostanie także specjalna, pomorska infolinia dla uchodźców 734 – 117 -307.

Osoby z Ukrainy, potrzebujące pomocy, będą mogły uzyskać informacje o:

· możliwości zakwaterowania na terenie województwa pomorskiego, w obiektach przygotowanych przez Wojewodę Pomorskiego

· adresach placówek Straży Granicznej (dla obywateli Ukrainy, którzy mają tzw. nieuregulowany status np. nie posiadają paszportów lub innego dowodu tożsamości)

· kwestiach związanych z pomocą medyczną, żywnościową etc.

W sobotę (26 lutego br.) punkt będzie czynny w godzinach 12.00 – 20.00 – poinformowało Biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Fot. Kazimierz Netka.

Warto wiedzieć, że w śródmieściu Gdańska jest jeden z najsłynniejszych imigrantów: Pomnik Króla Jana III Sobieskiego. Pomnik ten stał we Lwowie. Po II wojnie światowej, podobnie jak wielu innych ekspatriantów, musiał „uchodzić” przed Rosją sowiecką. Najpierw przebywał w Warszawie. Do Gdańska przywieziono Króla w 1965 roku. Od kilkunastu lat imię Króla Jana III Sobieskiego nosi Trójmiejski Klub Kociewiaków.

Na Kociewiu istniał ośrodek pomocy Ukraińcom już podczas pierwszej napaści Rosji putinowskiej na Ukrainę w 2014 roku. Ranni żołnierze ukraińscy byli wówczas rehabilitowani w Ośrodku Dobry Brat, w gminie Osiek, w Borach Tucholskich.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *