Zachodnia obwodnica Bydgoszczy przekazana kierowcom. Wygodniejsza i bezpieczniejsza podróż z Wielkopolski przez Kujawy, Pomorze, w tym przez Kociewie i Żuławy – nad Zatokę Gdańską

Źródło ilustracji: Ministerstwo Infrastruktury.

Ważny odcinek szosy między autostradami A1 i A2 już otwarty, na nowy rok 2021

Od 31 grudnia 2020 r. kierowcy mogą już korzystać z zachodniej obwodnicy Bydgoszczy w ciągu drogi ekspresowej S5. Do ruchu udostępnionych zostało 13,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej między węzłami Bydgoszcz Opławiec i Bydgoszcz Błonie. Dzięki temu obwodnica Bydgoszczy, która omija miasto od zachodu, północy i południa, wydłużyła się do 36 km i zyskała pełną funkcjonalność. Umożliwi to przejęcie ruchu tranzytowego, szczególnie w relacji Poznań – Gdańsk – wynika z informacji, które przekazał nam Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– Budowa obwodnicy Bydgoszczy w ciągu S5 oraz realizacja tej trasy na całym przebiegu od autostrady A2 do A1 pozwoli na stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego ciągu komunikacyjnego. Nowa droga ekspresowa to dla województwa kujawsko-pomorskiego jeszcze większa szansa na rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy, a dla mieszkańców regionu bezpieczeństwo i wygoda podczas codziennych podróży – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 Oddany do użytku odcinek S5 jest dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdą stronę, z rezerwą na trzeci pas. Na trasie powstały liczne obiekty inżynierskie, w tym trzy przejścia dla zwierząt oraz dwa węzły drogowe: Bydgoszcz Zachód oraz Bydgoszcz Miedzyń. W ramach zadania zmodernizowana została istniejąca sieć drogowa, wybudowane chodniki, ścieżki rowerowe i oświetlenie. Wykonano urządzenia służące ochronie środowiska, w tym ekrany akustyczne. Prace wykończeniowe na obwodnicy potrwają do wiosny 2021 r.

 Wartość kontraktu na realizację odcinka obwodnicy Bydgoszczy pomiędzy węzłami Bydgoszcz Opławiec i Bydgoszcz Błonie to ponad 328 mln zł. Łączna wartość budowy drogi ekspresowej S5 na czterech odcinkach z Nowych Marz do węzła Bydgoszcz Błonie to ponad 2 mld zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to nieco ponad 1 mld zł.

 Budowa S5 w województwie kujawsko-pomorskim

 W 2020 roku do ruchu oddane zostały prawie 33 km drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnie trwa budowa pozostałych trzech fragmentów tej trasy. Ukończenie odcinka Bydgoszcz Błonie – Szubin Północ, o długości blisko 10 km, jest planowane w IV kwartale 2021 r., a odcinków Nowe Marzy – Świecie Południe oraz Świecie Południe – Bydgoszcz Północ, o łącznej długości ponad 45 km, w III kwartale 2022 roku – wynika z informacji, które przekazał nam Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.